www.svethardware.cz
>
>
>

Wooting One: mechanická a navíc analogová klávesnice

Wooting One: mechanická a navíc analogová klávesnice
, , aktualita
Na Kickstarteru se objevil nový zajímavý projekt, který chce PC hráčům přinést novou mechanickou a přitom analogovou klávesnici. Jde o Wooting One, která dokáže detekovat, jakou silou jsme klávesu stiskli. K čemu to bude?reklama
Mechanických klávesnic je na trhu už dost a nabízí je řada firem jako Cherry MX (ta rovněž vyrábí nejznámější mechanická tlačítka), pak Logitech, Razer, Cooler Master, Corsair a další. Stále jde o hardware, za nějž asi většina uživatelů není ochotna utrácet, když jsou na trhu i o řád levnější alternativy v podobě hybridních membránových klávesnic. Wooting One by je ale mohla přesvědčit k tomu, aby si mechanický model pořídili, a to rovnou i analogový. Jde o něco podobného jako v případě analogových joysticků. Ty oproti digitálním neslouží jen jako křížový ovladač, ale dokáží počítači hlásit přesný směr i míru náklonu páčky, a tak i analogová klávesnice by měla určit míru stisku tlačítek a také rychlost tohoto stisku.

První verze Wooting One ale bude tzv. TKL (tenkeyless) klávesnice bez numerické části, což asi leckoho zklame. Řada lidí si holt myslí, že pro hráče je numerická část zbytečná, ovšem díky tomu můžeme alespoň očekávat nižší cenu, než kdyby šlo o plnohodnotný model. Tato cena byla mimochodem stanovena na 139 eur, a to pochopitelně pro ty, kteří se rozhodnou projekt podpořit. Pokud se klávsnice dostaně později na trh, bude pravděpodobně dražší.

Autoři přitom tvrdí, že tato klávesnice bude schopna nahradit herní ovladače, čímž mají na mysli především gamepady. My ale spíše budeme uvažovat o tom, co nám může nabídnout navíc oproti klasické klávesnici a ihned nás napadne ovládání rychlosti pohybu. To by přišlo vhod při ovládání postav v FPS střílečkách nebo při hraní závodních her, i když oproti takovému volantu bude i analogová klávesa jen chabou náhradou. Záležet tak bude především na tom, jak jemně dokáže uživatel s danou klávesou manipulovat, respektive jak dobře se to dokáže naučit.

Další otázka je kompatibilita s různými hrami, přičemž zde by dle Wooting neměl být žádný problém vzhledem k tomu, že nejsou využity žádné speciální ovladače. Klávesy prostě budou moci posloužit třeba pro ovládání osy X a Y jako u joysticku a pak tu může být celá řada dalších os, pokud to daná hra bude podporovat. Jde ale především o to, že si můžeme v hlavě představit řadu věcí, jako třeba plynulé nakukování za roh, které ale hry jednoduše neumožní, protože jejich tvůrci s něčím jako analogovou klávesnicí vůbec nepočítali. Wooting One bude mimochodem moci fungovat i prostě jako digitální klávesnice, k čemuž poslouží přepínač kombinací kláves.

Klávesnice využívá optická tlačítka Flaretech, která budou k dispozici ve verzích Red a Blue. Stejně jako v případě Cherry MX to znamená lineární stisk a stisk s hmatovou odezvou a cvaknutím. Ze specifikací vyplývá i to, že celková hloubka stisku je 4 mm, ale klávesa zareaguje už v polovině, takže celý analogový rozsah je pouze dvoumilimetrový. Čili i malý pohyb bude znamenat velký rozdíl a je otázka, jak se bude s takovou klávesnicí pracovat v praxi. Každé tlačítko bude mít vlastní RGB diodu, takže můžeme počítat s možností nastavení libovolného odstínu u každého z nich a klávesy samotné jsou kompatibilní s MX, takže ty opotřebované/zničené/ztracené budeme moci snadno vyměnit. Vyměnitelný bude také vrchní kryt klávesnice, který je ve výchozí podobě z nějakého důvodu lesklý a hladký.

Za zmíněných 139 eur si na Kickstarteru objednáte krom klávesnice také kleštičky pro vyjmutí kláves, samotných tlačítek, dvě náhradní tlačítka, čtyři náhradní klávesy, nějaké šroubky a potřebný kabel s rozhraním microUSB - USB. První kusy se mají k zákazníkům dostat letos v listopadu.

Zdroj: Kickstarter
Nejpopulárnější klávesnice
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek