www.svethardware.cz
>
>
>

YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash

YouTube upřednostní HTML5 před Adobe Flash
, , aktualita
Společnost Google a její YouTube oznamují, že už v tomto týdnu bude v moderních prohlížečích upřednostněno streamování videa pomocí HTML5, přičemž dosud upřednosťnovaný flashový přehrávač bude odsunut na vedlejší kolej.reklama
Již během několika dní bychom tedy měli na serveru YouTube zaznamenat změnu v přehrávači. Dosud využívaný Adobe Flash ustoupí technologii HTML5, která bude jako výchozí využita na moderních prohlížečích. Mezi ty se dle zprávy řadí Chrome, Internet Explorer 111, Safari 8 nebo nové betaverze Firefoxu. Toto rozhodnutí jen dále ukazuje, že Adobe Flash dále ztrácí své pozice.

Richard Leider z YouTube k tomu řekl, že důvodem změny je především to, že HTML5 je lepší a flexibilnější pro vývojáře i koncové konzumenty a má schopnosti, které "přesahují webové prohlížeče". HTML5 byl ale serverem YouTube využíván již od roku 2010, ale dle zástupců firmy tato technologie dokázala teprve nedávno uspokojit jejich nároky. Důvodů bylo hned několik a příkladem může být ABR (Adaptive Bitrate), čili schopnost pružných změn kvality videa v závislosti na aktuální datové propustnosti. ABR se také používá pro živé streamování videa do zařízení, jako je Chromecast nebo do herních konzolí Xbox One a PS4, takže jde o velmi důležitou funkci.

HTML5 také již podporuje kodek VP9, díky němuž může YouTube nabídnout videa v rozlišení 4K nebo HD videa ve vysoké snímkovací frekvenci (60 FPS), aniž bychom dlouho čekali na jejich spuštění. A právě díky HTML5 se budeme moci koukat na videa z YouTube na mobilních zařízeních a jejich aplikacích, které nepodporují Flash Player. YouTube pak doporučuje vývojářům webů, aby začali využívat API iframe, které dokáže samo zvolit tu pravou technologii, kterou prohlížeč jejich klienta podporuje.

A pokud chcete HTML5 používat rovnou, stačí si jej jako výchozí zvolit zde. Ve výčtu podporovaných prohlížečů sice chybí Opera, ale ta ve své moderní verzi přehraje videa v HTML5 na stránkách YouTube také.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů