www.svethardware.cz
>
>
>

Zabijácký USB "disk" je nyní v prodeji

Zabijácký USB "disk" je nyní v prodeji
, , aktualita
Asi jste zaznamenali, že existují zařízení, která se tváří jako běžné USB flash disky, ale jsou schopna zničit počítač během sekund. Nyní se do běžného prodeje dostal produkt USB Kill 2.0 s cenou 50 USD. Jak funguje a k čemu je dobrý?reklama
USB disk schopný zničit počítač měl vymyslet v minulém roce jistý hacker Dark Purple, ale tehdy šlo samozřejmě spíše jen o hříčku či pokus, i když vysoce nebezpečný pro testovací subjekty. Funguje jednoduše, a sice postupným nabíjením ze standardního napájení USB (5 V a jednotky Amper). Výchozí napětí transformuje na -240V, které poté pustí zpět do počítače. To tedy nemusí platit pro původní prototyp, ale platí to pro zařízení USB Kill 2.0 prodávané hong-kongskou společností za 50 dolarů.

Výrobce jej popisuje tak, že USB Kill 2.0 je testovací zařízení, které má za úkol zjistit, jak dobře jsou USB porty chráněny před přepětím. Během několika sekund dosáhne napětí -240 °V, které naráz vypustí a pokud to cílové zařízení přežije, začne zase nové kolečko.

Moderní počítače, notebooky a komponenty bývají proti přepětí často chráněny, jak se kolikrát chlubí třeba výrobci základních desek. Jenomže ochrana počítá spíše s pozitivním napětím. USB Kill 2.0 je také nebezpečný zvláště pro moderní počítače a mobilní zařízení. V nich už USB kontrolery bývají součástí hlavního SoC, čili čipu integrujícího CPU, GPU a funkce čipsetu. Je tak zřejmé, že pokud do něj projde takové napětí, nepřežije to a přežít to nemusí ani počítač, který má USB kontrolery mimo procesor. Vedle toho chce výrobce prodávat také zařízení USB Killer Tester, který má za úkol ověřit správnou funkci USB Kill 2.0 v portu počítače, aniž by tomu hrozilo nějaké nebezpečí.

Jako problematické můžeme vidět především to, že ačkoliv logo na USB Kill 2.0 při troše představivosti vypadá jako lebka napojená na USB rozhraní, asi nikdo si ho nespojí s nebezpečím. Pokud by tak někdo nechal ve svém okolí válet pár takových USB "flash disků", mohl by řadu lidí pěkně naštvat a značně jim uškodit, však se můžete podívat, jak rychle můžete přijít třeba o svůj milovaný obstarožní ThinkPad. I proto je dobré, že tato zařízení se nemají prodávat zrovna levně a 50 dolarů ceny snad většinu lidí odradí od toho, aby takové pokusy prováděli.


Ostatně dle studií by se zhruba polovina lidí nalezivších podobné zařízení nerozpakovala a bez přemýšlení je vyzkoušela na svém počítači. Nemusí jít přitom zrovna o USB zabijáka, ale o mnohem pravděpodobněji o malwarem infikovaný flash disk.

Zdroj: Extremetech

Nejpopulárnější USB flash disky
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
30.9.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek