www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zastoupení jednotlivých OS na desktopu – květen 2015

Zastoupení jednotlivých OS na desktopu – květen 2015
, , aktualita
Přinášíme přehled zastoupení jednotlivých operačních systémů v květnu 2015. Převážně jde o pokračování předchozích trendů. Také se podíváme ne podíl jednotlivých verzí Windows v rámci této platformy a trochu i na nováčka Windows 10.reklama
Tradičně vycházíme ze statistik společnosti Net Applications a pojďme hned na to. Všechny verze Windows mají v souhrnu skoro 91,07 %. Na OS X od Applu připadá 7,35 % a na Linux připadá 1,57 %. Tady je to celkem beze změn, ale ty jsme ani čekat nemohli.


Zastoupení OS - desktop - květen 2015


Další na řadě je zastoupení jednotlivých verzí Windows. Windows XP mají 14,6 % (tj. 16,08 % jen v rámci Windows), Windows Vista zanedbatelných 2,01 % (z Windows 2,21 %), Windows 7 stále kralují s 57,76 % (63,60 % v rámci platformy) a Windows 8/8.1 se dostaly na 16,45 % (18,11 % v rámci platformy). Zajímavé je že osmičky už mají víc než XP.


Zastoupení OS na desktopu - květen 2015


Další na řadě je přehled trendů. OS X se drží na svém, Windows 7 malinko klesly, Windows XP pokračují v poklesu už třetí měsíc a nevypadá to, že se zopakuje podivný nárůst z loňského prosince. A konečně Windows 8 mírně rostou. Co je za tím? Těžko soudit, asi normální nákupy nových počítačů, na kterých už převažují osmičky. Podstatné bude kolik uživatelů sedmiček a osmiček přejde na desítky, které budou uvedeny letos 29. července a do pořadí tudíž začnou promlouvat v srpnu.


Zastoupení verzí Windows na desktopu - květen 2015


Když už jsme u desítek, tak jejich testovací Insider Preview verze se podle webu TechRadar dostala v květnu na 0,13 %, což je o polovinu víc než v dubnu. Takže desítky přitahují uživatele v betaverzi. No a k desítkám ještě krátká úvaha o jejich stabilitě. Zkoušel jsem projít několik diskusních fór i webů. Hodně se spekuluje, jak na tom Windows 10 budou se stabilitou v době uvedení.


Zastoupení OS na desktopu - trend - květen 2015


Vypadá to, že hodně lidí z řad testerů i IT novinářů je považuje stále za dost nestabilní s ohledem na to, že zhruba do konce června či do poloviny července by měl systém být hotový, aby se dostal ven včas. Přiznávám, že jsem hodně zvědavý, jak to dopadne.

Microsoft určitě ví, že nemůže vyjít ven s polotovarem. Přesto se rozhodl pro daný termín. Takže buď hodně zapracuje, nebo bude muset rychle vydávat kvanta záplat. Nebo v Redmondu ví něco, co nevíme my. Možná jsou interní verze dál, než poslední veřejné sestavení 10130, těžko říct.

Také se vám dnes na liště objevila ikonka umožňující rezervovat si upgrade Windows 10? A šli jste do toho? Já se přiznávám, že s ohledem na aktuální stav Windows 10 asi počkám na první zkušenosti těch odvážnějších. A jak jsem už napsal dříve, nejspíš vydržím na verzi 8.1 do velkého funkčního updatu, který má být někdy během podzimu. Snad to čekání do té doby vydržím.

Co vy, přejdete hned, nebo chvíli počkáte? Nebo vás desítky vůbec neberou?

Zdroj: Netmarketshare, TechRadar
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů