www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – březen 2016: 270 miliónů instalací Windows 10

Zastoupení OS na desktopu – březen 2016: 270 miliónů instalací Windows 10
, , aktualita
Skončil březen a tak opět po měsíci přinášíme přehled zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 lineárně roste už sedmý měsíc a dosáhl téměř 16 %. Podle Microsoftu je uživatelů desítek už 270 miliónů.reklama
Jako vždy vycházíme z dat pořízených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je tentokrát bez větších změn – Windows mají dohromady 90,45 %, OS X má 7,77 % a zbytek je Linux – 1,78 %. Všechny systémy jsou na tom téměř identicky jako před měsícem.

Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 10,90 % z celku a 12,05 % v rámci platformy Windows.
  • Windows Vista mají 1,41 % z celku a 1,56 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 7 mají 51,89 % z celku 57,37 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 8/8.1 mají 12,01 z celku a 13,28 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 10 mají 14,15 % z celku a 15,64 % v rámci platformy Windows.
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,09 % z celku a 0.10 % v rámci platformy Windows.

Zastoupení jednotlivých verzí Windows na desktopu - březen 2016

Windows XP za poslední měsíc mírně klesly o necelou polovinu procentního bodu, stejně tak klesly Windows Vista – o pár desetin procentního bodu. Windows 7 se stále drží na první pozici mezi všemi verzemi Windows, byť klesly zhruba o půl procentního bodu. Windows 8/8.1 klesly téměř o tři desetiny procentního bodu. Windows 10 mají 15,64 % v rámci všech Windows a podle Microsoftu dosáhly počtu 270 miliónů uživatelů, jak se společnost minulý týden pochlubila na konferenci Build 2016.

Uvedené pořadí je už druhý měsíc konstantní a bude tomu tak i nadále, protože na verzi 7 desítky zatím nemají a v dohledné době ani mít nebudou. Samozřejmě můžete namítnout, že růst zastoupení desítek je dán jejich dosti agresivním protežováním ze strany Microsoftu. To je určitě pravda a některé Microsoftem užívané praktiky se nám nemusí líbit, ale desítky prostě rostou a podle všeho porostou i nadále.


Zastoupení OS na desktopu - trend


Trend je posledních několik měsíců stejný, když se podíváte na graf, tak křivka zastoupení desítek má za poslední více než půlrok tvar přímky. Ve prospěch desítek mluví i přibližující se Anniversary Update (kódově Redstone 1), který dorazí nejspíš v červenci a který zase přinese nové funkce a možnosti práce.

A bude jich celkem dost, soudě podle prezentací novinek na konferenci Build 2016 v minulém týdnu. Rozdíl ve funkčnosti oproti zatím dominantním sedmičkám se tak opět o trochu prohloubí a to může zase pár procent uživatelů přimět k upgradu. Velmi dobře vypadají například technologie zaměřené na stylus (Windows Ink) a třeba prohlížeč Edge se dostane do mnohem dospělejšího stadia vývoje. K zahození nebude ani těsnější integrace Windows na PC s mobilními telefony nejen s Windows, ale i s Androidem.

Už minule jsem psal, že daným tempem růstu zastoupení desítek by Microsoft mohl tu slibovanou miliardu do tří let plus minus stihnout. Tenhle odhad se s ohledem na aktuální březnová čísla zatím nijak nemění.

Zdroj: Net Applications
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře