www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – duben 2016: divoká data

Zastoupení OS na desktopu – duben 2016: divoká data
, , aktualita
Skončil duben, takže zase po měsíci přinášíme přehled zastoupení operačních systémů na desktopu. Tentokrát je ve znamení „divokých“ dat a prvního znatelného poklesu trendu nástupu Windows 10.reklama
Tradičně vycházíme z dat pořízených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je tentokrát s dílčími změnami – Windows mají dohromady 89,23 % (minule měly 90,45 %), OS X má 9,2 % (minule 7,77 %) a zbytek je Linux – 1,56 % (minule 1,78 %). Lehce nám klesly Windows a mírně narostl OS X, Linux lehoulince poklesl. Soudím, že na závěry je brzy, v případě OS X může jít jak o změnu trendu, tak o chybu měření. Ostatně ještě dále uvidíte, že data za duben jsou docela divoká.

Docela nečekané změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows NT se nově (a upřímně řečeno dost záhadně) objevily v žebříčku a mají dokonce 2,85 % v rámci platformy.
  • Windows XP mají 10,83 % v rámci platformy Windows (minule 12,05 %).
  • Windows Vista mají 1,50 % v rámci platformy Windows (minule 1,56 %).
  • Windows 7 mají 54,69 % v rámci platformy Windows (minule 57,37 %).
  • Windows 8/8.1 mají 13,57 % v rámci platformy Windows (minule 13,28 %).
  • Windows 10 mají 16,08 % v rámci platformy Windows (minule 15,64 %).
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,48 % v rámci platformy Windows (minule jen 0.10 %).

Podíl verzí Windows v rámci platformy - duben 2016

Windows XP za poslední měsíc klesly o více než procentní bod. Windows Vista jsou víceméně tam, kde byly minule. Windows 7 se stále drží na první pozici mezi všemi verzemi Windows, ale znatelně klesly bezmála o tři procentní body. Windows 8/8.1 klesly stejně jako minule o tři desetiny procentního bodu. Windows 10 sice posílily téměř o půl procentního bodu, ale trend nárůstu poklesl a už v grafu nemá tvar přímky.

Ovšem největší záhadou jsou „odnikud“ se objevivší Windows NT, které mají mít téměř tři procenta. Osobně se domnívám, že jde o nějakou chybu měření (resp. diagnostiky verze Windows), kdy byla jako NT chybně vyhodnocena jiná verze. Prostě vůbec nevěřím v návrat verze NT z „digitálního záhrobí“. Ještě k tabulce pod grafem – do kategorie ostatní je pokaždé zahrnováno něco jiného, tentokrát především Windows NT a různé verze OS X.


Trend zastoupení OS na desktopu - červenec 2015 až duben 2016
Trend zastoupení jednotlivých OS na desktopu
Zdroj dat: Net Applications


Trend je posledních několik měsíců stejný (kromě těch podivných entýček), výrazně klesly sedmičky, ale když se podíváte na graf, tak křivka zastoupení desítek už nemá tvar přímky. Nicméně ve prospěch desítek může promluvit končící termín upgradu zdarma, kdy bude řada lidí upgradovat na poslední chvíli. V červenci uvidíme…

Už několikrát jsem psal, že vyrovnaným tempem růstu zastoupení desítek by Microsoft mohl tu slibovanou miliardu do tří let plus minus stihnout. Tenhle odhad bych ovšem s ohledem na pokles tempa jejich růstu už mírně korigoval v neprospěch desítek. Ale je otázka, jak je to s tím podílem Windows NT a vůbec se stávajícím chaosem v datech za duben.

Takže snad budeme chytřejší až za měsíc – snad se ta záhada s Windows NT nějak rozumně vysvětlí.

Zdroj: Net Applications
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů