www.svethardware.cz
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: verze 10 konečně předhonila verzi XP

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: verze 10 konečně předhonila verzi XP
, , aktualita
Skončil leden, takže se zase po měsíci můžeme podívat na zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 už pátý měsíc víceméně lineárně roste a dosáhl 10 %. Desítky mají 200 miliónů uživatelů a předběhly verzi XP.reklama
Jako obvykle vycházíme z dat naměřených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je už tradičně bez zásadnějších změn – Windows mají dohromady 90,61 %, OS X má 7,68 % a zbytek je Linux – 1,71 %. Apple má sice zhruba o půl procenta víc než minule, ale přičítal bych to jako vždy spíš nepřesnostem metodiky měření než reálné změně preferencí uživatelů PC.

Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 11,42 % z celku a 12,60 % v rámci platformy Windows.
  • Windows Vista mají 1,69 % z celku a 1,87 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 7 mají 52,47 % z celku 57,91 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 8/8.1 mají 13,08 z celku a 14,44 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 10 mají 11,85 % z celku a 13,08 % v rámci platformy Windows.
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,10 % z celku a 0.11 % v rámci platformy Windows.

Zastoupení jednotlivých verzí Windows - leden 2016

Co je překvapivé – Windows XP za poslední měsíc velmi nepatrně stouply. Ale už to nestačí na Windows 10, které zase zhruba o jeden procentní bod stouply a konečně verzi XP předehnaly. Graf Windows 10 je v posledních měsících téměř lineární. Windows 7 tentokrát klesly o zhruba čtyři procentní body a Windows 8/8.1 se drží zhruba tam, kde byly minule. Lehkou nelogičnost chování verze XP bych opět přičítal způsobu měření společnosti Net Applications.


Zastoupení OS na desktopu - trend - leden 2016
Zdroj: Net Applications


Pokles verze 7 je podstatně větší než obvykle – že by to byl příznak toho, na co v Redmondu tolik čekají? Mám na mysli zlom v chování uživatelů, kteří konečně začínají na desítky. Na takový soud je brzy, ale ten pokles je v grafu hodně viditelný. Uvidíme příště. To už možná desítky předhoní i verze 8 a 8.1. Na druhou stranu sedmičky pořád mají víc než polovinu koláče Windows a určitě ještě dají desítkám zabrat.

Když (opět tradičně) připomenu vizi Microsoftu o miliardě zařízení do tří let, tak ta se při aproximaci současných trendů z posledních tří čtyř měsíců jeví mnohem víc jako vzdalující se sen než jako reálný výsledek. Ale nakonec ji desítky stejně jednou dosáhnou.

Zdroj: Net Applications
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek