www.svethardware.cz
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – listopad 2015: podíl Windows 10 setrvale roste

Zastoupení OS na desktopu – listopad 2015: podíl Windows 10 setrvale roste
, , aktualita
Je tu zase nový měsíc, takže je čas podívat se na zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 už třetí měsíc lineárně roste. Během listopadu ztratila podíl především letitá verze XP.reklama
Již tradičně vycházíme z měření společnost Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je víceméně stejný – Windows mají dohromady 91,39 %, OS X má 6,99 % a zbytek je Linux – 1,62 %. Zajímavý je podíl jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 10.59 % (tj. 11.59 % v rámci platformy Windows).
  • Windows Vista mají 1.61 % (tj. 1.76 % v rámci platformy Windows).
  • Windows 7 mají 56.11 % (tj. 61.40 % v rámci platformy Windows).
  • Windows 8/8.1 mají 14.03 % (tj. 15.35 % v rámci platformy Windows).
  • Windows 10 mají 9.00 % (tj. 9.85 % v rámci platformy Windows).
  • Jiná verze mají 0.05 % (tj. 0.05 % v rámci platformy Windows).

Podíl zastoupení verzí Windows - listopad 2015

Co není překvapivé – Windows XP za poslední měsíc o více než procento klesly a Windows 10 o více než procento stouply. Co je překvapivé – Windows 7 o 0,2 % lehounce stouply, ale to bych nejspíš přičítal chybě měření. Co je ještě víc překvapivé – Windows 8/8.1 mírně stouply o 0,7 %, což může být zase chyba měření, ale nějak bych tady čekal daleko spíš pokles odpovídající růstu podílu desítek.

Co mi připadá nejzajímavější je, že poslední tři – vzájemně úzce příbuzné – verze Windows (8/8.1/10) mají téměř přesně čtvrtinový podíl, zatím již letitá verze 7 má pořád více než třípětinový podíl. Tady bych tušil pro Microsoft největší problém, sedmičky jsou mimořádně povedený systém, navíc velice oblíbený a ještě může být a zřejmě bude velký problém přimět mnoho jejich uživatelů k upgradu na verzi 10.

Řada uživatelů má navíc s upgradem na Windows 10 problémy a patálie s upgradem na poslední verzi Threshold 2 (1511, build 10586), kdy Microsoft nejdřív bez rozumného vysvětlení stáhl nástroje pro tvorbu ISO a flashdisku a pro popohnání aktualizace, aby je zase (jakoby nic) za pár dní vrátil, mohly opět dost lidí naštvat nebo přinejmenším znejistět. Model Windows jako služba si zkrátka teprve „sedá“ a sám Microsoft se má co učit i co dohánět.


Trend zastoupení OS na desktopu - listopad 2015

Zdroj dat: Net Applications


Vraťme se ale ke grafům a podívejme se na trend. Tady je nejzajímavější prakticky lineární tvar podílu Windows 10 za poslední tři měsíce. Jinak řečeno, tempo upgradu je už od září setrvalé a zastoupení desítek roste konstantním tempem. Samozřejmě, že tři měsíce není zase tak dlouhý časový úsek a může jít o shodu okolností, ale kdyby verze 10 rostla tímhle tempem, tak za rok ode dneška bude mít víc než pětinový podíl.

Nechám na vaší úvaze, jestli by to bylo hodně, nebo málo. A ohledně budoucího vývoje se necháme překvapit.

Zdroj: Net Applications
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře