www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu v září 2015 – co změnila Windows 10?

Zastoupení OS na desktopu v září 2015 – co změnila Windows 10?
, , aktualita
Od uvedení Windows 10 před dvěma měsíci se změnilo zastoupení OS na desktopu, takže už stojí za to podívat se na čísla a grafy a pokusit se z nich vyvodit nějaké závěry. Jako obvykle přitom vycházíme z údajů společnosti Net Applications.reklama
Celkové zastoupení platformy Windows se již tradičně drží kolem 95 % (přesněji 94,11 %). OS X má necelých 5 % (4,86 %), zbytek je Linux a různé další Unixy. Tady žádná změna není a určitě se čekat nedala. Ještě dodám, že ve statistikách od Net Applications se do desktopu počítají i notebooky. Podstatně zajímavější jsou podíly jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 12,21 % (tj. 13,50 % v rámci platformy Windows)
  • Windows Vista mají 1,73 % (tj. 1,91 % v rámci platformy)
  • Windows 7 mají 56,53 % (tj. 62,52 % v rámci platformy)
  • Windows 8 a 8.1 mají dohromady 13,32 % (tj. 14,73 % v rámci platformy)
  • Windows 10 mají 6,63 % (tj. 7,33 % v rámci platformy)
Co k těmhle statickým číslům dodat? Verze XP má dvakrát tolik než desítky, zhruba stejně tak verze 8 a 8.1 dohromady. Sedmičky zatím mají víc než devětkrát tolik. Takže nástup byl možná mohutný, ale zatím má verze 10 co dotahovat.


Zastoupení OS na desktopu - září 2015Zastoupení jednotlvých verzí Windows v rámci platformy - září 2015


Daleko nejzajímavější je ovšem graf s trendy níže. Windows XP se od června drží na stále stejném zastoupení, takže žádný rychlý a dramatický úprk od tohoto osvědčeného veterána se rozhodně nekoná. Skoro se mi chce říct, že uživatelé nemají o placený upgrade zájem a Microsoft možná měl dát Windows 10 zdarma i majitelům verze XP.

Logický je vztah mezi poklesem zastoupení Windows 7 a 8/8.1 a nárůstem zastoupení Windows 10. Je vidět, že upgrade zdarma zabral a jejich uživatelé postupně přecházejí na desítky. Tady bych problém pro Microsoft neviděl. Ale když se podíváte na tvar křivky zastoupení verze 10, tak je nejdřív vidět rychlý nástup upgradů a jeho postupné zpomalování.


Trend zastoupení OS - duben až září 2015


Zcela to odpovídá i průběžně zveřejňovaným číslům o počtu instalací Windows 10. Tempo upgradů zkrátka po razantním nástupu dost zpomalilo. Co se z toho dá vyvodit? Předně, kdo hodně chtěl, už přešel brzy po uvolnění desítek. Postupně upgradují i další uživatelé, ale velký počáteční zájem opadl. To ovšem neznamená, že zastoupení verze 10 nebude i nadále stoupat.

Postupně budou přecházet ti, kteří čekají na první velký balík aktualizací Treshold 2, který přijde nejspíš teď v listopadu. Uvidíme, jak to ovlivní tempo upgradů. Zatím řečené platí hlavně pro nepodnikové uživatele, možná pro menší podniky. Větší podniky s centralizovanou správou ICT jsou ovšem úplně jiná kapitola.

IT administrátoři jsou jednak rozumně konzervativní, jednak mají s upgrady Windows své zkušenosti. Nikdo z nich dnes nepřechází na novou verzi Windows hned po jejím uvolnění do éteru. Klidně si počkají, až mu systém otestují domácí uživatelé a malé podniky a Microsoft na nich odladí největší chyby.

Soudím, že zájem o Windows 10 ze strany podniků propukne nejdřív příští jaro, po aktualizaci Redstone. Podniky nemají kam spěchat, protože termín ukončení upgradu zdarma 29. července 2016 pro ně neplatí (tohle se týká verze Enterprise). Dostanou desítky kdykoli v rámci předplácené podpory. Další nárůst zájmu o upgrade se dá čekat před koncem termínu bezplatného upgradu, kdy se rozhýbají dosud váhající majitelé Windows 7 a 8/8.1.

Pokud se ptáte, jestli Microsoft stihne miliardu zařízení s Windows 10 do tří let, tak samozřejmě nevím. Nicméně bych nezkoušel věštit z dosavadního průběhu procesu upgradu. Ano, tempo zpomaluje. Ale s ohledem na ony velké aktualizace a s ohledem na zmiňované chování velkých podniků očekávám, že bude průběžně a opakovaně docházet k oživení zájmu o upgrade.

Obrazně řečeno, křivka zastoupení Windows 10 se podle mě ještě párkrát zavlní.

Zdroj: Net Applications
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře