www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Zen má zelenou, Samsung rozjel výrobu 14nm LPP

Zen má zelenou, Samsung rozjel výrobu 14nm LPP
, , aktualita
Společnost Samsung oznámila, že rozjela výrobu počítačových čipů pomocí svého 14nm procesu LPP - Low Power Plus. Stalo se tak v souladu s tím, co bylo o 14LPP uvedeno v minulém roce a je to dobrá zpráva především pro AMD.reklama
Výrobní proces 14nm LPP je pro společnost AMD naprosto zásadní. Vyvinula jej společnost Samsung, která jej poskytla také firmě GlobalFoundries a AMD spoléhá na to, že na tomto procesu postaví jednak své nové grafické čipy Polaris (chce ale pro některá GPU prý využít i 16nm proces FF+ společnosti TSMC) a 14nm budou také nové procesory Zen chystané na konec tohoto roku. Úspěšné rozjetí výroby pomocí tohoto procesu je tedy základním předpokladem toho, aby se AMD vymanilo ze ztrátového provozu a začalo opět zvyšovat své tržby a vydělávat na své dvě miliardy dluhů.

Samsung tedy již potvrdil, že rozjíždí výrobu 14nm LPP produktů ve velkém, čili jde o výkonné čipy na rozdíl od těch, které jsou již delší dobu vyráběny příbuzným procesem 14LPE (Low Power Early). V tomto případě jde třeba o mobilní čipy s nízkou spotřebou, ovšem to neznamená, že LPP nemůže být použit i pro ně. Právě v porovnání se 14LPE nový proces nabídne ještě vyšší energetickou efektivitu, a tedy lepší poměr výkonu a spotřeby.

Spuštění výroby pomocí 14LPP tedy znamená, že tento proces je již dostatečně vyspělý a jeho výtěžnost je taková, aby byl ekonomicky rentabilní. Samsung se tak otevře zakázkám ostatních firem, mezi nimiž bude i AMD, ale obvykle se dnes dává u nového procesu priorita mobilním čipům. Čili to, že Samsung odstartoval výrobu pomocí 14LPP, ještě neznamená, že začal vyrábět desktopové čipy pro AMD. Je tu ale také ještě GlobalFoundries se svými 14LPP kapacitami, ale o tom všem můžeme jen spekulovat, neboť samotné AMD ještě ani neprozradilo, kdo bude pro něj procesory Zen vyrábět (či kdo je již vyrábí). Nicméně můžeme také očekávat, že procesory Zen a nové Polarisy nebudou opožděny.

Zdroj: Benchlife.info
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář