www.svethardware.cz
>
>
>

Zítra můžeme sledovat průlet velkého asteroidu kolem Země

Zítra můžeme sledovat průlet velkého asteroidu kolem Země
, , aktualita
Kolem Země v průběhu zítřejšího dne v bezpečné vzdálenosti proletí velký asteroid, přičemž podobná událost nastala v roce 2004, kdy se přiblížil Toutalis. Dnes jde ale o asteroid 2014 JO25, jejž budeme moci i my sledovat díky Slooh.reklama
Slooh Observatory je online astronomická platforma využívající celosvětovou síť teleskopů, díky níž budeme moci od zítřejší jedné hodiny ranní sledovat jeho průlet, přičemž asteroid se nám nejvíce přiblíží přesně zítra ve 14:24. Asteroid bude cestovat vzhledem k Zemi rychlostí cca 121.000 kilometrů za hodinu a dostane se na vzdálenost 1,8 milionu kilometrů, což je asi 4,6násobek vzdálenosti Měsíce. Nepředstavuje tak pochopitelně žádné riziko.

Asteroid 2014 JO25 si již v pondělí vyhledala obsluha Aricebo Observatory a na zveřejněném obrázku se ukazuje jeho činkovitý tvar. Co se týče platformy Slooh, ta chystá webcast pořádaný astronomy Paulem coxem a Bobem Bermanem, kteří budou společně s hosty mluvit o tom, jak byl asteroid nalezen a jaké jsou možnosti odvrácení srážky s podobným tělesem, kdyby nám nakonec hrozila.

V případě 2014 JO25 nakonec nejde o těleso, které by mohlo vyvolat apokalypsu. Dlouhý je maximálně 1300 metrů, pokud vezmeme v úvahu dva nejvzdálenější body. Zmíněný Toutalis, který Zemi minul v roce 2004 byl už podstatně větší 5kilometrový vesmírný balvan a dostal se na vzdálenost kolem 1,4 mil. kilometrů.

Slooh chystá během noci na asteroid zaměřit svůj hlavní teleskop umístěný na Kanárských ostrovech, ale ten jej během dne už nebude moci sledovat. Pokud byste si jej chtěli najít sami, pak dle NASA to bude možné i s amatérskou výbavou, ale ta musí být rozhodně lepší než "lidlskop", takže průměr 20cm a větší dalekohled, a také musí existovat dobré podmínky. 2014 JO25 totiž bude mít na obloze přinejlepším magnitudu 11, což odpovídá hvězdě Proxima Centauri. Observatoř v Arecibu chce pořídit a zveřejnit další snímky asteroidu, až se ten k nám dostatečně přiblíží.

Příští velký asteroid se má k Zemi přibližit až v roce 2027 a půjde o cca 800metrový 1999 AN10, který však proletí kolem Země ve vzdálenosti jen 380.000 km, což je i přibližná vzdálenost Měsíce.

Zdroj: Slooh
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
28.4.2017,  aktualita, Kateřina Hoferková,  4 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
28.4.2017,  aktualita, Jan Vítek