www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zvěsti o akvizici AMD firmou Samsung oživují

Zvěsti o akvizici AMD firmou Samsung oživují
, , aktualita
Jihokorejský ekonomický časopis oživuje zvěsti o tom, že si na AMD brousí zuby společnost Samsung. Je však opravdu možné, aby Samsung mohl jen tak koupit jediného rivala Intelu na poli procesorů x86?



reklama
S informacemi o plánované akvizici AMD firmou Samsung přišel jihokorejský časopis Hankooki, dle nějž by tak Samsung získal celou firmu i s jejím duševním vlastnictvím. Ovšem jak by to ovšem pak bylo s licencí na výrobu procesorů s architekturou x86? Dohoda AMD s Intel byla obnovena již v roce 2009, kdy AMD získalo poněkud volnější ruku. Ovšem i tak se má za to, že AMD by ztratilo svou licenci v případě, že by bylo koupeno jinou firmou, ovšem přesné znění dohody z roku 2009 nebylo zveřejněno. Pokud by tedy Samsung opravdu akvizoval AMD, je pravděpodobné, že by výroba procesorů x86 byla zastavena a firma by se orientovala především na architekturu ARM a grafické karty. To by tedy znamenalo konec procesorů FX i celé řady desktopových i mobilních APU.





Samsung by tím ale získal nové zbraně v boji proti Intelu a Qualcommu a také by mohl vstoupit na nové trhy, kde dosud nefiguroval. Tato firma ale má k dispozici moderní výrobní kapacity, kterými může konkurovat Intelu a konkrétně jde o 14nm výrobní proces FinFET. Rovněž se o ní ví, že pracuje na vlastních GPU a také má svou řadu mobilních SoC s označením Exynos.

Co se týče finančního stavu firmy AMD, pak ten v této době není dobrý. Kdysi slušný podíl AMD na trhu s procesory x86 se už před lety propadl a firma AMD zatím nemá nic, co by dokázalo její podíl zvednout. V posledních měsících je také neúspěšná na trhu s grafickými kartami, kde její Radeony drtí nové GeForce řady 900 a vypadá to, že ani řada Radeon Rx 300 nepřinese očekávané oživení, neboť má jít většinou o staré přeznačené grafické čipy. V tomto roce by tedy hlavním a v podstatě jediným produktem, který stojí za řeč, měl být výkonný Radeon R9 390X s paměťmi HBM, ovšem i pro ten si NVIDIA již chystá odpověď v podobě nástupců čipů Maxwell. Jde o generaci Pascal, která má přinést velký pokrok, co se týče výkonu a mimo jiné využije druhou generaci pamětí HMB.





Otázka je, co by akvizice firmy AMD znamenala pro ni a pro nás. AMD by získalo silné zázemí bohatého Samsungu, ovšem ze světa by se pravděpodobně vytratila jediná konkurence pro procesory Intel x86. Jenomže AMD jim už teď v podstatě nekonkuruje a pokud ano, pak spíše jen cenou. Stejně se v příštích letech očekává spíše souboj architektur ARM a x86 než firem Intel a AMD a právě s vývojem procesorů ARM má společnost AMD své zkušenosti. A co se týče grafických čipů, finance a výrobní kapacity Samsungu by byly velmi přínosné.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře