100MHz Front Side Bus: mýty a pověry ?

Problém tkví v jednom: současné aplikace nejsou u Slot 1(Pentium II) systémů schopny těžit ze 100MHz FSB, protože úzké hrdlo - L2 cache - běží stejně rychle jako u starých 66MHz systémů. Situace je poněkud rozdílná u Socket 7 (Pentium) systémů, protože L2 cache pracuje na stejném kmitočtu jako procesor, takže nárůst výkonu u těchto systémů bude vyšší. 100MHz FSB procesory postavené na Socket 7 však v současné době ještě nejsou k dispozici - prvním bude pravděpodobně až AMD K6-3D.
V blízkém budoucnu se však situace změní. Kmitočty, na nichž budou pracovat procesory (Slot 1 a Slot 2, příp. Slot M), dosáhnou 1000MHz (ještě v tomto roce 500MHz). Aby nemusel procesor čekat na vybavovací dobu pamětí, bude nezbytné zvětšit kapacitu L2 cache až na 2 MByte (Intel Deschutes). To je však poněkud drahá záležitost (a se zvyšujícími se požadavky na přístupovou dobu cache stále dražší). Mnohem levnější je použít rychlejší systémovou paměť. Již v současné době se vyrábějí paměti s odpovídajícím kmitočtem 100MHz, koncem roku 1998 by se měly objevit 200MHz SDRAM a nové SLDRAM a RDRAM (ach jo, a to to už vypadalo, že SDRAM by mohly aspoň nějak ten čas vydržet - kdo má stále kupovat nové typy testerů pamětí..)
Nárůst výkonu u systémů běžících na 100MHz proti 66MHz FSB:
Závěrem je tedy možné říci, že v současné době je 100MHz FSB spíše technickou zajímavostí a obchodním trikem, než skutečným přínosem. Situace je poněkud jiná u procesoru Intel Celeron, kde je nárůst výkonu vyšší, nicméně výkonnost tohoto procesoru celkově nepřesvědčila. Hodnocení bude asi znít jinak v budoucnosti, kdy budou uvedeny na trh rychlejší procesory a nový podpůrný hardware a samozřejmě i software, který bude schopen efektivně využít rychlejších pamětí.
Podle Tom's Hardware Guide