www.svethardware.cz
>
>
>

16 TB je strop pro SSD, ne však technologický, ale dle zájmu společností

16 TB je strop pro SSD, ne však technologický, ale dle zájmu společností
, , aktualita
Kdybychom neuvažovali v souvislostech, dalo by se prostě tvrdit, že zvyšování kapacity úložných zařízení bude vždy žádoucí. Možná ne pro běžné uživatele, ale pro firmy provozující datová centra určitě. Je tomu ale skutečně tak?
K oblíbeným
reklama
Seagate a WD se už se svými pevnými disky pomalu chystají pokořit hranici 20 TB a 16TB disky už jsou prakticky tu. Moderní SSD mohou mít také svých 16 TB, ale i více, protože v případě těchto úložných zařízení nikoho neomezuje technologie tak, jako výrobce pevných disků. Tím chci říci, že paměti NAND Flash jsou malé a když jimi nacpeme zařízení formátu 2,5" nebo snad dokonce 3,5", můžeme dosáhnout kapacity snadno překonávající možnosti pevných disků. 
 
 
Nicméně je o vysokokapacitní SSD vůbec zájem? Redaktor Anandtechu sondoval mezi firmami na konferenci Data Centre World a byl překvapen, když zjistil, že poptávka po modelech s kapacitou přes 16 TB bude nejspíše velice slabá.
 
Nemluvil přitom s lidmi, kteří jednoduše nemají zájem o vysokokapacitní úložiště. Důvod je jiný, oni nemají zájem o vysokokapacitní disky, a to jednoduše z pohledu managementu rizika ztráty dat. Prostě pokud disk selže, data z něj mohou být ztracena a čím větší je, tím více dat to bude. Samozřejmě ale nebereme v úvahu samotné riziko ztráty dat, máme tu přeci zálohování. A právě o to jde. 
 
Velká úložiště dnes už obvykle využívají alespoň dvě úrovně pro ukládání dat - nearline či warm a cold. "Studená" data mohou být uložena na pomalejších discích pro archivaci, které mohou sloužit také jako hlavní úložiště, kde najdeme vše. "Horká" a často používaná data se pak ukládají na SSD či prostě rychlejší úložiště, které také může tvořit cache pro často využívaná data. A pak jde prostě o to, že když selže nějaké úložné zařízení a je vyměněno, celé úložiště se z této havárie musí zotavit, čili obnovit pole a zákonitě platí, že čím větší kapacita byla ztracena, tím déle to bude trvat. Pokud pak tato obnova zasahuje do celkového provozu a ovlivňuje připravenost serveru vykonávat potřebné úlohy, je logické se snažit o to, aby trvala co nejkratší dobu. 
 
Dle Anandtechu je právě kapacita 16 TB oním bodem zlomu: "nikdo nechce ztratit 16 TB dat najednou, bez ohledu na to, jak často se k nim přistupuje nebo jak dobře má úložné pole zařízenou ochranu před selháním hardwaru". SSD s kapacitou přes 16 TB přitom už na trhu figurují, ale využívány jsou především tam, kde výhoda vysoké kapacity jednotlivých zařízení vyváží rizika plynoucí z možnosti jejich selhání. Neprodává se jich tak zrovna moc. 
 
Situace se ale bude přirozeně měnit, a to i v závislosti na výkonu SSD. Ostatně právě proto existuje jen malý zájem o 8TB a větší SSD pro rozhraní SATA, protože se nikomu nechce čekat na to, až se obnoví pole na tak velké kapacitě při reálné propustnosti kolem 500 MB/s. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů