www.svethardware.cz
>
>
>

16 TB je strop pro SSD, ne však technologický, ale dle zájmu společností

16 TB je strop pro SSD, ne však technologický, ale dle zájmu společností
, , aktualita
Kdybychom neuvažovali v souvislostech, dalo by se prostě tvrdit, že zvyšování kapacity úložných zařízení bude vždy žádoucí. Možná ne pro běžné uživatele, ale pro firmy provozující datová centra určitě. Je tomu ale skutečně tak?
K oblíbeným
reklama
Seagate a WD se už se svými pevnými disky pomalu chystají pokořit hranici 20 TB a 16TB disky už jsou prakticky tu. Moderní SSD mohou mít také svých 16 TB, ale i více, protože v případě těchto úložných zařízení nikoho neomezuje technologie tak, jako výrobce pevných disků. Tím chci říci, že paměti NAND Flash jsou malé a když jimi nacpeme zařízení formátu 2,5" nebo snad dokonce 3,5", můžeme dosáhnout kapacity snadno překonávající možnosti pevných disků. 
 
 
Nicméně je o vysokokapacitní SSD vůbec zájem? Redaktor Anandtechu sondoval mezi firmami na konferenci Data Centre World a byl překvapen, když zjistil, že poptávka po modelech s kapacitou přes 16 TB bude nejspíše velice slabá.
 
Nemluvil přitom s lidmi, kteří jednoduše nemají zájem o vysokokapacitní úložiště. Důvod je jiný, oni nemají zájem o vysokokapacitní disky, a to jednoduše z pohledu managementu rizika ztráty dat. Prostě pokud disk selže, data z něj mohou být ztracena a čím větší je, tím více dat to bude. Samozřejmě ale nebereme v úvahu samotné riziko ztráty dat, máme tu přeci zálohování. A právě o to jde. 
 
Velká úložiště dnes už obvykle využívají alespoň dvě úrovně pro ukládání dat - nearline či warm a cold. "Studená" data mohou být uložena na pomalejších discích pro archivaci, které mohou sloužit také jako hlavní úložiště, kde najdeme vše. "Horká" a často používaná data se pak ukládají na SSD či prostě rychlejší úložiště, které také může tvořit cache pro často využívaná data. A pak jde prostě o to, že když selže nějaké úložné zařízení a je vyměněno, celé úložiště se z této havárie musí zotavit, čili obnovit pole a zákonitě platí, že čím větší kapacita byla ztracena, tím déle to bude trvat. Pokud pak tato obnova zasahuje do celkového provozu a ovlivňuje připravenost serveru vykonávat potřebné úlohy, je logické se snažit o to, aby trvala co nejkratší dobu. 
 
Dle Anandtechu je právě kapacita 16 TB oním bodem zlomu: "nikdo nechce ztratit 16 TB dat najednou, bez ohledu na to, jak často se k nim přistupuje nebo jak dobře má úložné pole zařízenou ochranu před selháním hardwaru". SSD s kapacitou přes 16 TB přitom už na trhu figurují, ale využívány jsou především tam, kde výhoda vysoké kapacity jednotlivých zařízení vyváží rizika plynoucí z možnosti jejich selhání. Neprodává se jich tak zrovna moc. 
 
Situace se ale bude přirozeně měnit, a to i v závislosti na výkonu SSD. Ostatně právě proto existuje jen malý zájem o 8TB a větší SSD pro rozhraní SATA, protože se nikomu nechce čekat na to, až se obnoví pole na tak velké kapacitě při reálné propustnosti kolem 500 MB/s. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek