www.svethardware.cz
>
>
>
>

16jádrový Ryzen 9 3950X se objevil v obchodě, kdy dorazí?

16jádrový Ryzen 9 3950X se objevil v obchodě, kdy dorazí?
, , aktualita
AMD nám na letošní září slíbilo první 16jádrový desktopový procesor a vypadá to, že se mu tento slib možná podaří jen tak tak vyplnit. Půjde samozřejmě o Ryzen 9 3950X, který byl představen už v červenci. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 9 3950X bude vůbec první 16jádrový desktopový procesor, který se objeví na trhu a mělo by se tak stát 30. září, ale to není ani zdaleka potvrzená informace. Pokud tomu skutečně bude tak, vybere si AMD až nejzazší možný termín, který bude odpovídat jeho původnímu slibu, což víceméně napovídá, že má opravdové problémy uspokojovat poptávku. Však procesory Ryzen 9 3900X s 12 jádry jsou u nás prakticky nesehnatelné, respektive nejsou k dispozici skladem a leda tak na objednávku s vyhlídkou delšího čekání. 
 
 
O termínu nástupu Ryzenu 9 3950X ale zatím víme jen díky německému prodejci Digitec, který na svých stránkách datum 30. září zveřejnil, ovšem vedle ceny 999 eur. Přinejmenším ta by měla být výrazně nižší, ostatně samotné AMD uvedlo doporučenou koncovou částku 749 dolarů, takže bychom očekávali víceméně to samé v eurech. Je tak pravděpodobné, že oněch 999 eur je pouze zástupná cifra a pak by se ovšem to samé mohlo týkat i data dostupnosti. 
 
Nicméně Ryzen 9 3950X by se i tak měl dostat na trh dříve než nové HEDT procesory Threadripper, které si AMD evidentně chystá v nejvyšší možné síle se 64 jádry (to však ještě zbývá potvrdit) a s osmikanálovým přístupem paměti v případě nejlepší verze z nových čipsetů (WRX8). 
 
 
AMD tak bude muset z dodávek 7nm čipletů od TSMC krmit celkem tři řady procesorů. Nejdříve nastoupily Ryzen 3. generace, nedávno pak EPYC druhé generace a nyní čekáme Threadrippery 3. generace. A je jasné, že pro Ryzen 9 3950X budou muset být použity jedny z nejlépe vyrobených čipletů, neboť AMD slíbilo takty 3,5 až 4,7 GHz. Alespoň jedno jádro ze 16 bude muset být schopno pracovat na 4,7 GHz, což bude jistě ostře sledováno, takže pokud je dnes 12jádrových Ryzenů 9 nedostatek, nelze očekávat, že by to v případě nového procesoru mělo být v dohledné době lepší, spíše naopak. 
 
Co se týče Intelu, v jeho případě nemáme žádné novinky. Ten bude mít stále v nabídce jako nejbližší konkurenci 8jádrové Core i9 a připravovat si bude 10jádrovou generaci Comet Lake. Není tak ani divu, že se Intel snaží přesvědčovat veřejnost, že na počtu jader dnes ani tak nezáleží. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Analýza 5 let prodejů na MindFactory ukazuje mocný návrat AMD do DIY Analýza 5 let prodejů na MindFactory ukazuje mocný návrat AMD do DIY
Občas se podíváme na to, jak se procesory x86 prodávají u našich sousedů. Jde o jednoho z největších německých maloobchodních prodejců, a sice MindFactory, který si vede své statistiky. A právě o nich bude řeč. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc
AMD má nepopiratelné problémy s uspokojením poptávky po nových 7nm procesorech, ovšem že by se to týkalo i grafických karet s čipy Navi, to nelze říci. Brzy by jejich řady přitom měly rozšířit nové modely s Navi 12 i Navi 14. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Call of Duty: Modern Warfare a požadavky na hardware Call of Duty: Modern Warfare a požadavky na hardware
Blíží se vypuštění "měkkého restartu" série Call of Duty: Modern Warfare, takže přesně takto pojmenovaná novinka přijde na trh ke konci října. Ovšem je tu také betatestování a zvláště toho se týkají zveřejněné hardwarové požadavky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vědci vyvinuli ovládání kolečkového křesla myšlenkami Vědci vyvinuli ovládání kolečkového křesla myšlenkami
Pacienti s výrazným ochrnutím celého těla potřebují komunikovat s vnějším světem, k čemuž jim má dopomoci nový systém od Georgia Institute of Technology. Ten umožní ovládání invalidního vozíku nebo počítače myšlenkami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 3500X rozbalen a otestován, přijde již dnes? Ryzen 5 3500X rozbalen a otestován, přijde již dnes?
Procesor AMD Ryzen 5 3500X už můžeme brát v podstatě jako jistotu, přičemž po jeho boku by měl dorazit také model Ryzen 5 3500 lišící se jen v jedné věci. Přinejmenším 3500X by měl přitom nastoupit na trh již dnes. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek