www.svethardware.cz
>
>
>
>

16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu

16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
, , aktualita
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
K oblíbeným
reklama
Obecně platí jednoduché pravidlo, které říká, že čím menší čipy se na waferu tvoří, tím větší bude jejich výtěžnost. To pro AMD bezesporu platí už od prvních procesorů Zen, kdy šlo ještě pouze o serverové EPYC a HEDT Threadrippery, které jako jediné využívaly maximálně čtyři jádra Zeppelin. 
 
Ve třetí generaci Zenu se to ale změnilo, EPYC i Threadrippery využívají až osm 7nm čipletů nehledě na I/O čip a procesory Ryzen pak jeden či dva plus I/O čip. AMD tak ponechalo výrobu I/O čipů na firmě GlobalFoundries a jejím 14/12nm procesu a o dané funkce mohly být osekány 7nm čiplety, což jsou v podstatě jen procesorová jádra, cache a Infinity Fabric. 
 
Výroba malých čipletů tak představuje jednak vyšší výtěžnost a nižší náklady, ale i velkou flexibilitu. AMD si může tvořit skupiny čipletů rozřazených dle své kvality a z nich pak skládat výsledné procesory, takže nejde jen o to, zda byly čipy vyrobeny s chybou, ale i o to, jaký takt jejich jádra zvládnou. A je jasné, že kdyby se měl tvořit 64jádrový monolit, na což by ostatně výrobní proces nejspíše ani nestačil, neboť existují omezení pro velikost jednotlivých čipů, šance na výrobu procesoru s bezchybně vyrobenými a výkonem srovnatelnými jádry by byly velice nízké. 
 
 
My se nyní z výtažku z prezentace firmy AMD dozvídáme, že i v případě osmijádrových procesorů Ryzen je tu slušný rozdíl mezi kombinací 7nm čipletu a 14nm I/O čipu a hypotetickým 7nm monolitem. Pokud jde ale o 16jádrový Ryzen, ten by jako 7nm monolit přišel odhadem na více než dvojnásobek, takže v případě serverových či HEDT procesorů by to mohlo být spíše jen horší. Anebo ne?
 
 
V druhém snímku už jde o procesory EPYC druhé generace, v jejichž případě by byly monolity také výrazně dražší, ale zase ne tak moc, jak by se dalo předpokládat. V prvé řadě se dozvíme, že díky čipletům je možné vyrobit takový procesor, který by se jako monolit vyrobit ani nemohl, což potvrzuje výše uvedená slova a jde o 64jádrový model. 
 
V případě 48jádrového by to ale dle grafu už možné bylo, ale ten by přišel na dvojnásobek čipletového a o chlup lepší je to snad jen v případě 16jádrového modelu. Do pozadí těchto grafů ovšem nevidíme a je zřejmé, že svou roli bude hrát možnost využití monolitů vyrobených s chybou či chybami, které ještě umožňují jejich nasazení po deaktivaci postižených částí. Díky tomu se může snižovat cena společně s počtem jader. Ta se ale snižuje i v případě reálných procesorů jednoduše díky tomu, že se využívá méně čipletů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou
Internetový prohlížeč Safari není úplně bez bezpečnostních chyb. Přišel na to výzkumník Ryan Pickren, který zjistil, jak snadno se dá neoprávněně přistupovat k webkamerám obětí díky chybě prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX? Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?
Pěkné počasí přineslo i nové fámy o procesorech AMD Zen 3, které ovšem nejsou vůbec mimo, pokud jde o to, co jsme o této generaci slyšeli doposud. Mluví se totiž o zvýšení výkonu na takt až o 15 procent a o 32 MB L3 cache na CCX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kometu ATLAS bychom mohli vidět pouhým okem na konci měsíce, kde? Kometu ATLAS bychom mohli vidět pouhým okem na konci měsíce, kde?
Kometu ATLAS si mohou už nyní najít na obloze zkušení amatérští astronomové, kteří jsou schopni rozpoznat na nebi objekty se zdánlivou magnitudou +8. Pro pouhé oko je to stále velice malý jas, ale ke konci měsíce by už to mohlo být lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nový šéf IBM je ve válce cloudových architektur s Microsoftem, chce ji vyhrát Nový šéf IBM je ve válce cloudových architektur s Microsoftem, chce ji vyhrát
Arvind Krishna začal v IBM pracovat na nejvyšší pozici výkonného ředitele teprve včera a ihned se svým zaměstnancům ozval s tím, že hodlá vyhrát nad Microsoftem ve válce cloudových architektur. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru
Na konci minulého roku společnost Boeing provedla test svého Starlineru, který se pokusil dosáhnout oběžné dráhy a připojit se na několik dní k Mezinárodní vesmírné stanici. Test se nepovedl a nyní už víme, že si jej Boeing zopakuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek