www.svethardware.cz
>
>
>

3D tisk: jak funguje a kde začít?

3D tisk: jak funguje a kde začít?
, , článek
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Máme tedy hotovo a můžeme se pustit do dalšího modelu nebo vylepšení toho stávajícího. A právě v tom tkví hlavní výhoda 3D tisku. Poměrně rychle se dostanete od návrhu až k finálnímu produktu. Procesy, které dříve zahrnovaly týmy lidí, strojů a týdny práce, dokážete zkrátit na dny až hodiny.
 
Dříve komplikovaná výroba prototypů je dnes výrazně snazší (foto edag.de)
 
U firem může tato změna znamenat zásadní konkurenční výhodu co do rychlosti, ale také co do úspory nákladů. Proč vyrábět prototyp z kovu za desetitisíce, který klient během 10minutové schůzky smete ze stolu, když může plně stačit model z plastu s naprosto shodnými rozměry?

Výhodou 3D tisku je také nakládání s materiálem, neboť většinou spotřebujete pouze nezbytné množství a nemáte skoro žádný odpad. To je pravý opak dosavadních metod, kdy se značná část materiálu přemění v nepoužitelné zbytky. Např. u kovu můžete argumentovat výkupem šrotu, avšak zpětně získaná částka za jeden kilogram je většinou zlomkem pořizovací ceny.

Pokud však na malý moment opustíme svět financí a podíváme se čistě na technologický benefit, pak v 3D tisku jednoznačně dominuje téměř neomezená volnost při návrhu modelu. Můžete tak vyrábět produkty, které jsou na jiných technologiích nemyslitelné a optimalizovat celou konstrukci tak, aby měla přesně tolik materiálu, kolik potřebuje pro odolání zatížení. Příkladem budiž 3D tisk komponent pro raketoplány, nebo letadla, kde se hraje o každý gram.

Mezi nevýhody 3D tisku patří bezesporu “stáří” technologie, respektive krátká doba na trhu. Celé odvětví se teprve překotně vyvíjí a pokud plánujete tiskárnu pouze zapnout a tisknout, budete zklamáni. Tiskárny před sebou mají ještě notný kus cesty k naprosto bezproblémovým tiskům a stejně tak není dostatek odborného personálu pro obsluhu. Čím dražší a komplikovanější technologii nasadíte, tím hůře budete shánět návrháře a operátory.
 
3D tisk se šíří do všech odvětví (foto 3Ders)
 
Většina tiskáren také zaostává v rychlosti a např. FDM tiskárny na plast se nemohou poměřovat s rychlostí vstřikolisu. Nicméně u menších sérií se může karta obrátit, neboť formy a stroje stojí výrazně více a jsou na jeden typ výrobku, zatímco 3D tiskárna je univerzální.

U domácností je situace podobná, pokud máte vybavenou dílnu a jste zvyklí na tradiční způsob výroby, může se vám 3D tiskárna zdát jako drahé těžítko na ponk, avšak pokud jste alespoň trochu znalí počítače a otevřeni novým technologiím, stane se brzo součástí vašeho arzenálu a součástky, které jste předtím složitě vyráběli, vám vytiskne bez mrknutí oka.

Co říci závěrem? Ne, 3D tiskárny už nejsou jen na tisk postaviček a hraček pro děti. Postupně se z nich stávají plnohodnotné pracovní stroje a kdo si tento fakt uvědomí včas, může si ušetřit čas, nervy, rozšířit obzory a získat nové zákazníky.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář