www.svethardware.cz
>
>
>

3D tisk: jak funguje a kde začít?

3D tisk: jak funguje a kde začít?
, , článek
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Máme tedy hotovo a můžeme se pustit do dalšího modelu nebo vylepšení toho stávajícího. A právě v tom tkví hlavní výhoda 3D tisku. Poměrně rychle se dostanete od návrhu až k finálnímu produktu. Procesy, které dříve zahrnovaly týmy lidí, strojů a týdny práce, dokážete zkrátit na dny až hodiny.
 
Dříve komplikovaná výroba prototypů je dnes výrazně snazší (foto edag.de)
 
U firem může tato změna znamenat zásadní konkurenční výhodu co do rychlosti, ale také co do úspory nákladů. Proč vyrábět prototyp z kovu za desetitisíce, který klient během 10minutové schůzky smete ze stolu, když může plně stačit model z plastu s naprosto shodnými rozměry?

Výhodou 3D tisku je také nakládání s materiálem, neboť většinou spotřebujete pouze nezbytné množství a nemáte skoro žádný odpad. To je pravý opak dosavadních metod, kdy se značná část materiálu přemění v nepoužitelné zbytky. Např. u kovu můžete argumentovat výkupem šrotu, avšak zpětně získaná částka za jeden kilogram je většinou zlomkem pořizovací ceny.

Pokud však na malý moment opustíme svět financí a podíváme se čistě na technologický benefit, pak v 3D tisku jednoznačně dominuje téměř neomezená volnost při návrhu modelu. Můžete tak vyrábět produkty, které jsou na jiných technologiích nemyslitelné a optimalizovat celou konstrukci tak, aby měla přesně tolik materiálu, kolik potřebuje pro odolání zatížení. Příkladem budiž 3D tisk komponent pro raketoplány, nebo letadla, kde se hraje o každý gram.

Mezi nevýhody 3D tisku patří bezesporu “stáří” technologie, respektive krátká doba na trhu. Celé odvětví se teprve překotně vyvíjí a pokud plánujete tiskárnu pouze zapnout a tisknout, budete zklamáni. Tiskárny před sebou mají ještě notný kus cesty k naprosto bezproblémovým tiskům a stejně tak není dostatek odborného personálu pro obsluhu. Čím dražší a komplikovanější technologii nasadíte, tím hůře budete shánět návrháře a operátory.
 
3D tisk se šíří do všech odvětví (foto 3Ders)
 
Většina tiskáren také zaostává v rychlosti a např. FDM tiskárny na plast se nemohou poměřovat s rychlostí vstřikolisu. Nicméně u menších sérií se může karta obrátit, neboť formy a stroje stojí výrazně více a jsou na jeden typ výrobku, zatímco 3D tiskárna je univerzální.

U domácností je situace podobná, pokud máte vybavenou dílnu a jste zvyklí na tradiční způsob výroby, může se vám 3D tiskárna zdát jako drahé těžítko na ponk, avšak pokud jste alespoň trochu znalí počítače a otevřeni novým technologiím, stane se brzo součástí vašeho arzenálu a součástky, které jste předtím složitě vyráběli, vám vytiskne bez mrknutí oka.

Co říci závěrem? Ne, 3D tiskárny už nejsou jen na tisk postaviček a hraček pro děti. Postupně se z nich stávají plnohodnotné pracovní stroje a kdo si tento fakt uvědomí včas, může si ušetřit čas, nervy, rozšířit obzory a získat nové zákazníky.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková