www.svethardware.cz
>
>
>

3D tisk: jak funguje a kde začít?

3D tisk: jak funguje a kde začít?
, , článek
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Kapitoly článku:
reklama
Máme tedy hotovo a můžeme se pustit do dalšího modelu nebo vylepšení toho stávajícího. A právě v tom tkví hlavní výhoda 3D tisku. Poměrně rychle se dostanete od návrhu až k finálnímu produktu. Procesy, které dříve zahrnovaly týmy lidí, strojů a týdny práce, dokážete zkrátit na dny až hodiny.
 
Dříve komplikovaná výroba prototypů je dnes výrazně snazší (foto edag.de)
 
U firem může tato změna znamenat zásadní konkurenční výhodu co do rychlosti, ale také co do úspory nákladů. Proč vyrábět prototyp z kovu za desetitisíce, který klient během 10minutové schůzky smete ze stolu, když může plně stačit model z plastu s naprosto shodnými rozměry?

Výhodou 3D tisku je také nakládání s materiálem, neboť většinou spotřebujete pouze nezbytné množství a nemáte skoro žádný odpad. To je pravý opak dosavadních metod, kdy se značná část materiálu přemění v nepoužitelné zbytky. Např. u kovu můžete argumentovat výkupem šrotu, avšak zpětně získaná částka za jeden kilogram je většinou zlomkem pořizovací ceny.

Pokud však na malý moment opustíme svět financí a podíváme se čistě na technologický benefit, pak v 3D tisku jednoznačně dominuje téměř neomezená volnost při návrhu modelu. Můžete tak vyrábět produkty, které jsou na jiných technologiích nemyslitelné a optimalizovat celou konstrukci tak, aby měla přesně tolik materiálu, kolik potřebuje pro odolání zatížení. Příkladem budiž 3D tisk komponent pro raketoplány, nebo letadla, kde se hraje o každý gram.

Mezi nevýhody 3D tisku patří bezesporu “stáří” technologie, respektive krátká doba na trhu. Celé odvětví se teprve překotně vyvíjí a pokud plánujete tiskárnu pouze zapnout a tisknout, budete zklamáni. Tiskárny před sebou mají ještě notný kus cesty k naprosto bezproblémovým tiskům a stejně tak není dostatek odborného personálu pro obsluhu. Čím dražší a komplikovanější technologii nasadíte, tím hůře budete shánět návrháře a operátory.
 
3D tisk se šíří do všech odvětví (foto 3Ders)
 
Většina tiskáren také zaostává v rychlosti a např. FDM tiskárny na plast se nemohou poměřovat s rychlostí vstřikolisu. Nicméně u menších sérií se může karta obrátit, neboť formy a stroje stojí výrazně více a jsou na jeden typ výrobku, zatímco 3D tiskárna je univerzální.

U domácností je situace podobná, pokud máte vybavenou dílnu a jste zvyklí na tradiční způsob výroby, může se vám 3D tiskárna zdát jako drahé těžítko na ponk, avšak pokud jste alespoň trochu znalí počítače a otevřeni novým technologiím, stane se brzo součástí vašeho arzenálu a součástky, které jste předtím složitě vyráběli, vám vytiskne bez mrknutí oka.

Co říci závěrem? Ne, 3D tiskárny už nejsou jen na tisk postaviček a hraček pro děti. Postupně se z nich stávají plnohodnotné pracovní stroje a kdo si tento fakt uvědomí včas, může si ušetřit čas, nervy, rozšířit obzory a získat nové zákazníky.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek