www.svethardware.cz
>
>
>

3D tisk může pomoct při zotavení srdce po infarktu

3D tisk může pomoct při zotavení srdce po infarktu
, , aktualita
V oblastech medicíny je technologický pokrok vítaný, protože otevírá nové možnosti léčby. O zotavení srdce po infarktu se snaží tým z Minnesoty, který s pomocí technologie 3D tisku vytváří speciální "náplast" na srdce.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D tisku otevírá nové možnosti, a to v mnoha oblastech. Mezi hlavní výhody patří rychlost nebo snížení nákladů, technologie se dá ale využívat i na poměrně neobvyklé věci. Kromě 3D tisku komponent do automobilů, jako to začínají dělat i týmy ve Formuli 1, se tato technologie výroby může uplatnit i v medicíně. A to třeba při problémech s choulostivými orgány, jako je například srdce.

Tým výzkumníků z University of Minnesota vytvořil speciální 3D tištěnou "náplast" na srdce. Ta by měla umožnit zahojení zjizvené srdeční tkáně, která vznikla proděláním srdečního infarktu. Vědci si svou technologii chtějí nechat patentovat.

Srdce se někdy přestane správně prokrvovat a následkem je odumírání tkáně. Ztracené buňky není naše tělo schopné nahradit, takže na tkáni vznikají jizvy, které vystavují člověka riziku. Srdeční činnost se může zhoršit nebo dokonce i selhat.


Vědci z University of Minnesota ale používají laserový 3D biotisk, který jim umožní vytvořit fyzickou strukturu podobnou tkáni srdce. Výsledná "náplast" je schopná růst a následně i synchronně bít, takže by mohla být vhodná k použití na srdce lidského pacienta. Vědci zveřejnili i video této stahující se struktury, které bylo pořízeno z laboratorní misky.

"Náplast" byla vyrobena po 3D skenu struktury proteinů ve skutečně srdeční tkáni. Digitální model byl pomocí 3D tisku následně převeden do fyzické podoby. Vědci byli potěšeni tím, že umělá tkáň fungovala i v praxi. Vytištění tak drobné struktury bylo možné jen díky 3D tisku, protože výzkumníci potřebovali dosáhnout rozlišení jednoho mikrometru.

Speciální "náplast" byla už testovaná na srdci myší, které utrpělo srdeční infarkt. Tkáň po čtyřech týdnech vykazovala opět lepší funkčnost. "Náplast" z buněk se také stala součástí srdce a vstřebala se, takže ji vědci nemuseli odstraňovat. Podle týmu výzkumníků by v bližší budoucnosti mohli zvládnout opravit srdce větších zvířat, jako je třeba prase, a v následujících několika letech dokonce i lidské, což by mohlo medicínu posunout zase o krok dopředu.

Zdroje: engadget.com, twin-cities.umn.edu

reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek