www.svethardware.cz
>
>
>
>

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu
, , aktualita
Už řadu let spolupracující společnosti Intel a Micron dnes představily novou technologii pamětí, které nazvaly 3D XPoint. Půjde o konkurenty pro paměti NAND Flash, a tak obě firmy mluví o velkém průlomu, který nenastal od roku 1989.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D XPoint má být záchranou pro datová centra a jejich provozovatele, kteří se dnes potýkají s nutností vybalancovat náklady, spotřebu a výkon. Může za to prudký nárůst různých elektronických zařízení, která využívají internetové připojení a využívají streamovací služby, kvůli čemuž rostou nároky nejen na datové linky, ale také právě na datová centra.

Co nám tedy nové paměti 3D XPoint slibují? Stejně jako paměti NAND Flash jsou typu non-volatile, takže nepotřebují být napájeny, aby si udržely náboj a uložená data. A vedle toho dle Intelu a Micronu kombinují to nejlepší z výkonu, kapacity, spotřeby, výdrže a ceny všech paměťových technologií, které jsou dnes k dispozici, což vypadá jako svatý grál. 3D XPoint mají prý potenciál být 1000x rychlejší než paměti NAND Flash, s 1000x delší výdrží a mají dosahovat desetinásobně vyšší hustoty dat, čili kapacity na plochu čipu.

Rob Crooke, zástupce Intelu, k tomu řekl, že paměti 3D XPoint mohou vyřešit dlouhodobý problém s úzkým hrdlem mezi procesorem a úložnými zařízeními. Tyto paměti by tak mohly zcela zbořit (či alespoň řádně počechrat) zažitou hierarchii, která využívá blíže u procesoru rychlé, ale drahé paměti a dále od něj pomalé a levné paměti.

Předpokládá se, že kapacita datových center vzroste ze 4,4 zetabajtů v roce 2013 na desetinásobek v roce 2020 a paměti 3D XPoint to mají umožnit. A nejde pouze o služby ukládající multimediální data, ale také o superpočítače určené pro výzkum, které budou mít velice rychle k dispozici obrovské množství dat, což jejich práci značně urychlí, takže dopady to může mít třeba na vývoj nových léků. Dočkat bychom se pak měli i my, uživatelé počítačů PC a jiné elektroniky, však kdo by nechtěl mít svůj terabajtový "RAM disk", z nějž se data po vypnutí počítače neztratí?

webcast firem Intel a Micron (přeskočte první hodinu)


Jak tedy paměti 3D XPoint fungují? Jedná se o čipy prosté tranzistorů, kde je jakási křižovatková architektura tvořící trojrozměrnou šachovnici, kde jednotlivé paměťové buňky sedí právě v oněch křižovatkách a je možné je adresovat přímo (na rozdíl od NAND Flash). Díky tomu mohou být data čtena doslova po bitech, díky čemuž takové paměti mohou být velice rychlé při čtení i zápisu. První generace nabídne kapacitu 128 GB na čip, který je dvouvrstvý. Kapacitu tedy půjde navyšovat především přidáváním dalších vrstev.

A to nejlepší na celé věci je, že paměti 3D XPoint už jsou realitou, takže ještě v tomto roce Intel s Micronem odešlou jejich vzorky vybraným zákazníkům a sami už vyvíjejí výsledné produkty.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře