www.svethardware.cz
>
>
>
>

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu

3D Xpoint: revoluční NV paměti od Intelu a Micronu
, , aktualita
Už řadu let spolupracující společnosti Intel a Micron dnes představily novou technologii pamětí, které nazvaly 3D XPoint. Půjde o konkurenty pro paměti NAND Flash, a tak obě firmy mluví o velkém průlomu, který nenastal od roku 1989.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D XPoint má být záchranou pro datová centra a jejich provozovatele, kteří se dnes potýkají s nutností vybalancovat náklady, spotřebu a výkon. Může za to prudký nárůst různých elektronických zařízení, která využívají internetové připojení a využívají streamovací služby, kvůli čemuž rostou nároky nejen na datové linky, ale také právě na datová centra.

Co nám tedy nové paměti 3D XPoint slibují? Stejně jako paměti NAND Flash jsou typu non-volatile, takže nepotřebují být napájeny, aby si udržely náboj a uložená data. A vedle toho dle Intelu a Micronu kombinují to nejlepší z výkonu, kapacity, spotřeby, výdrže a ceny všech paměťových technologií, které jsou dnes k dispozici, což vypadá jako svatý grál. 3D XPoint mají prý potenciál být 1000x rychlejší než paměti NAND Flash, s 1000x delší výdrží a mají dosahovat desetinásobně vyšší hustoty dat, čili kapacity na plochu čipu.

Rob Crooke, zástupce Intelu, k tomu řekl, že paměti 3D XPoint mohou vyřešit dlouhodobý problém s úzkým hrdlem mezi procesorem a úložnými zařízeními. Tyto paměti by tak mohly zcela zbořit (či alespoň řádně počechrat) zažitou hierarchii, která využívá blíže u procesoru rychlé, ale drahé paměti a dále od něj pomalé a levné paměti.

Předpokládá se, že kapacita datových center vzroste ze 4,4 zetabajtů v roce 2013 na desetinásobek v roce 2020 a paměti 3D XPoint to mají umožnit. A nejde pouze o služby ukládající multimediální data, ale také o superpočítače určené pro výzkum, které budou mít velice rychle k dispozici obrovské množství dat, což jejich práci značně urychlí, takže dopady to může mít třeba na vývoj nových léků. Dočkat bychom se pak měli i my, uživatelé počítačů PC a jiné elektroniky, však kdo by nechtěl mít svůj terabajtový "RAM disk", z nějž se data po vypnutí počítače neztratí?

webcast firem Intel a Micron (přeskočte první hodinu)


Jak tedy paměti 3D XPoint fungují? Jedná se o čipy prosté tranzistorů, kde je jakási křižovatková architektura tvořící trojrozměrnou šachovnici, kde jednotlivé paměťové buňky sedí právě v oněch křižovatkách a je možné je adresovat přímo (na rozdíl od NAND Flash). Díky tomu mohou být data čtena doslova po bitech, díky čemuž takové paměti mohou být velice rychlé při čtení i zápisu. První generace nabídne kapacitu 128 GB na čip, který je dvouvrstvý. Kapacitu tedy půjde navyšovat především přidáváním dalších vrstev.

A to nejlepší na celé věci je, že paměti 3D XPoint už jsou realitou, takže ještě v tomto roce Intel s Micronem odešlou jejich vzorky vybraným zákazníkům a sami už vyvíjejí výsledné produkty.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář