www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

450mm wafery jsou v nedohlednu, společenství G450C se hroutí

450mm wafery jsou v nedohlednu, společenství G450C se hroutí
, , aktualita
Před několika lety se mluvilo o možném přechodu z 300mm křemíkových waferů na výrobu 450mm waferů ve snaze vyrábět čipy hromadněji, a tedy i levněji. Tato vize se však nyní hroutí společně s vytvořeným Global 450 Consortium.
K oblíbeným
reklama
Zvětšování waferů, čili křemíkových plátů, na nichž se tvoří počítačové čipy, bylo vždy cestou, jak zvýšit celkovou výtěžnost a snížit výrobní náklady. Nicméně to také představovalo značné náklady na výzkum, vývoj a následné rozběhnutí výroby a za vše mluví už jen to, že nyní vyrábí 300mm wafery 23 společností a 58 dalších firem se spokojilo s 200mm.

Před několika lety se přední firmy dohodly, že vytvoří Global 450 Consortium (G450C) společně s The Colleges of Nanoscale Science and Engineering (CNSE) ve SUNY Polytechnic Institute (SUNY Poly). Šlo o firmy Intel, Samsung, GlobalFoundries, TSMC a IBM, které aktuálně využívají ty nejlepší výrobní procesy a úkolem G450C se stal vývoj celého ekosystému a infrastruktury pro budoucí nasazení 450mm waferů. To by znamenalo také vývoj zcela nových výrobních nástrojů, jenomže právě jejich složitost a ceny jsou hlavními důvody stále se zvyšujících nákladů na nasazení modernějších procesů. Vytvořen byl pro to celý pětiletý program, který měl spolknout 4,8 miliard dolarů a ten nyní končí. Dva za zakládajících subjektů toho měly využít ke svému vycouvání z celého projektu. Bohužel se ale nedozvíme, které to jsou, ale to je stejně už asi bezpředmětné vzhledem k tomu, že o pokračování projektu se mělo rozhodnout do konce minulého roku, což se nestalo, takže to vypadá na zrušené celého G450C.

Na 450mm wafery spoléhal také Intel, který je už zahrnul do svých plánů a chtěl s jejich pomocé lépe konkurovat ostatním společnostem vyrábějícím procesory s jádry ARM. Proti nim chtěl postavit Atomy vyráběné velice levně právě na 450mm waferech, a to alespoň do té doby, než TSMC, Samsung a jiní také najedou na stejnou velikost.

Nyní se mluví o tom, že konsorcium G450C se rozpadlo kvůli financování, což ale zástupci popírají. Mělo jít o jistých 400 milionů dolarů, které byly dluženy GlobalFoundries, takže ta by logicky měla být jednou z dvojice firem, jež nedávno ze společenství vystoupily. Pak je tu ještě nedávný korupční skandál, který se týkal zatčení prezidenta SUNY Poly, Alaina Kaloyerose. Ten ale záhy rezignoval a trvá na své nevině.

Obecně se však mluví o tom, že společnosti v G450C v posledních letech zjistily, že mohou stále zefektivňovat využití 300mm waferů, což cenově vyjde lépe než stavba nových továren a vývoj nového zařízení pro 450mm wafery. Pro jejich vývoj tak aktuálně neexistuje žádný jasný záměr a dá se říci, že jejich vývoj byl zastaven. A pokud tomu tak skutečně je, vypadá to, že by zastaven napořád, neboť na horizontu už je konec samotné křemíkové technologie, namísto níž stejně bude muset přijít něco ze základu jiného.

Zdroj: timesunion, extremetech
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek