www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

500.000 routerů napadl malware, FBI i výrobci doporučují restart

500.000 routerů napadl malware, FBI i výrobci doporučují restart
, , aktualita
V posledních týdnech se dramaticky zvýšilo rozšíření malwaru VPNFilter, který napadá routery a umožňuje je i softwarově zničit. Výrobci dotčených modelů i FBI radí, aby uživatelé restartovali routery, což zničí větší část malwaru.
K oblíbeným
reklama
Už od roku 2016 se šíří malware VPNFilter, který napadá routery a je až nepříjemný tím, kolik věcí může způsobit. Doposud bylo jeho šíření jen pomalé, ale v posledních týdnech začalo jeho zastoupení nabírat na síle. Např. Ukrajina má s podobným malwarem bohaté zkušenosti, neboť na konci roku 2016 zde malware BlackEnergy způsobil problémy s dodávkami elektřiny. VPNFilter z BlackEnergy vychází, má s ním některé shodné části a zatím není jasné, zda i stejné autory a stejné cíle. Faktem nicméně je, že se odhaduje napadení zhruba půl milionu routerů v 54 různých zemích po celém světě. Cisco tak vydalo varovná hlášení, přestože ještě nedokončilo studium malwaru.
 
Netgear R7000
 
Napadá některé routery společností Linksys, MikroTik, Netgear, TP-Link a NASy firmy QNAP. Malware má několik stupňů, přičemž ten první má za úkol zjistit IP adresy potřebných serverů tím, že si stáhne obrázek ze serveru Photobucket, v jehož EXIF datech (GPS souřadnicích) najde tuto adresu. Pokud by to nefungovalo, zkusí to ještě na jiném serveru ToKnowAll. Pokud i to selže, otevře komunikační kanál, který počká na speciální paket od útočníků. První stupeň přežije i restart routeru.
 
Naproti tomu druhý stupeň už restart routeru nepřežije a zruší jej. Tento stupeň pak provádí dané instrukce, které malware dostane, což může být sbírání dat nebo spuštění téměř libovolných příkazů. Zjistilo se, že umožňuje "sebedestrukci" routeru přemazáním jeho firmwaru, čímž útočníci mohou totálně ochromit velkou část infrastrukturu napadené oblasti.
 
VPNFilter
 
Třetí stupeň tvoří v podstatě pluginy pro ten druhý. Prozatím se ví o dvou. Ten první prochází pakety, které jdou přes zařízení, ten druhý pak zajišťuje komunikaci přes anonymní síť Tor. Předpokládá se, že pluginů bude existovat více než jen tyto dva. Pokud jde o dosud známá zařízení, která jsou malwarem napadána, zde je jejich výčet:
 • Linksys E1200
 • Linksys E2500
 • Linksys WRVS4400N
 • Mikrotik RouterOS for Cloud Core Routers: verze 1016, 1036 a1072
 • Netgear DGN2200
 • Netgear R6400
 • Netgear R7000
 • Netgear R8000
 • Netgear WNR1000
 • Netgear WNR2000
 • QNAP TS251
 • QNAP TS439 Pro
 • QNAP NASy se softwarem QTS
 • TP-Link R600VPN
Výrobci těchto zařízení a FBI výrazně doporučují běžný restart routeru, neboť ten smaže z paměti všechno z druhého a třetího stupně. Router pak bude i nadále infikovaný, ale nebude mít spuštěny procesy, které mohou mít nedozírné následky (pokud je první stupeň opětovně nenainstaluje). Stále je zde ale infekce v podobě prvního stupně, kterou je možné odstranit teprve úplným restartem routeru do továrního nastavení, kvůli čemuž přijdete i o své vytvořené sítě a budete je muset znovu nastavit. Dalším doporučením je pochopitelně aktualizace firmwaru a vypnutí vzdáleného přístupu k routeru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek