www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

500.000 routerů napadl malware, FBI i výrobci doporučují restart

500.000 routerů napadl malware, FBI i výrobci doporučují restart
, , aktualita
V posledních týdnech se dramaticky zvýšilo rozšíření malwaru VPNFilter, který napadá routery a umožňuje je i softwarově zničit. Výrobci dotčených modelů i FBI radí, aby uživatelé restartovali routery, což zničí větší část malwaru.
reklama
Už od roku 2016 se šíří malware VPNFilter, který napadá routery a je až nepříjemný tím, kolik věcí může způsobit. Doposud bylo jeho šíření jen pomalé, ale v posledních týdnech začalo jeho zastoupení nabírat na síle. Např. Ukrajina má s podobným malwarem bohaté zkušenosti, neboť na konci roku 2016 zde malware BlackEnergy způsobil problémy s dodávkami elektřiny. VPNFilter z BlackEnergy vychází, má s ním některé shodné části a zatím není jasné, zda i stejné autory a stejné cíle. Faktem nicméně je, že se odhaduje napadení zhruba půl milionu routerů v 54 různých zemích po celém světě. Cisco tak vydalo varovná hlášení, přestože ještě nedokončilo studium malwaru.
 
Netgear R7000
 
Napadá některé routery společností Linksys, MikroTik, Netgear, TP-Link a NASy firmy QNAP. Malware má několik stupňů, přičemž ten první má za úkol zjistit IP adresy potřebných serverů tím, že si stáhne obrázek ze serveru Photobucket, v jehož EXIF datech (GPS souřadnicích) najde tuto adresu. Pokud by to nefungovalo, zkusí to ještě na jiném serveru ToKnowAll. Pokud i to selže, otevře komunikační kanál, který počká na speciální paket od útočníků. První stupeň přežije i restart routeru.
 
Naproti tomu druhý stupeň už restart routeru nepřežije a zruší jej. Tento stupeň pak provádí dané instrukce, které malware dostane, což může být sbírání dat nebo spuštění téměř libovolných příkazů. Zjistilo se, že umožňuje "sebedestrukci" routeru přemazáním jeho firmwaru, čímž útočníci mohou totálně ochromit velkou část infrastrukturu napadené oblasti.
 
VPNFilter
 
Třetí stupeň tvoří v podstatě pluginy pro ten druhý. Prozatím se ví o dvou. Ten první prochází pakety, které jdou přes zařízení, ten druhý pak zajišťuje komunikaci přes anonymní síť Tor. Předpokládá se, že pluginů bude existovat více než jen tyto dva. Pokud jde o dosud známá zařízení, která jsou malwarem napadána, zde je jejich výčet:
 • Linksys E1200
 • Linksys E2500
 • Linksys WRVS4400N
 • Mikrotik RouterOS for Cloud Core Routers: verze 1016, 1036 a1072
 • Netgear DGN2200
 • Netgear R6400
 • Netgear R7000
 • Netgear R8000
 • Netgear WNR1000
 • Netgear WNR2000
 • QNAP TS251
 • QNAP TS439 Pro
 • QNAP NASy se softwarem QTS
 • TP-Link R600VPN
Výrobci těchto zařízení a FBI výrazně doporučují běžný restart routeru, neboť ten smaže z paměti všechno z druhého a třetího stupně. Router pak bude i nadále infikovaný, ale nebude mít spuštěny procesy, které mohou mít nedozírné následky (pokud je první stupeň opětovně nenainstaluje). Stále je zde ale infekce v podobě prvního stupně, kterou je možné odstranit teprve úplným restartem routeru do továrního nastavení, kvůli čemuž přijdete i o své vytvořené sítě a budete je muset znovu nastavit. Dalším doporučením je pochopitelně aktualizace firmwaru a vypnutí vzdáleného přístupu k routeru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek