Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

5G modem Apple C1 se dle testů docela povedl, sice nemá mmWave, ale spotřeba je OK

27.2.2025, Milan Šurkala, aktualita
5G modem Apple C1 se dle testů docela povedl, sice nemá mmWave, ale spotřeba je OK
Vývoj 5G modemu trval Applu opravdu hodně dlouho. Byl ve znamení několika odkladů a údajných zrušení. Nyní se v podobě Apple C1 představil u prvního telefonu iPhone 16e. A první testy ukazují, že je docela povedený.
Společnost Apple se postupně chce odpoutat od některých svých dodavatelů. Před několika lety dala sbohem Intelu a představila své vlastní procesory Apple M, dlouhou dobu se také mluvilo o snaze vyvinout svůj vlastní 5G modem a snížit tak svou závislost na Qualcommu. To se nyní začíná postupně dařit. Apple totiž představil nový 5G modem C1, který se poprvé objevil v telefonu Apple iPhone 16e. Nevýhodou proti Snapdragonu X71 použitém v dalších iPhonech řady 16 je to, že podporuje jen pásma Sub-6GHz a nemá mmWave, nicméně mmWave není příliš obvyklým a používaným typem. V praxi by to tak nemělo znamenat zásadní nevýhodu.
 
První praktické testy ukazují, že modem má své kvality jinde. Pokud jde o rychlosti, dosavadní testy ukázaly srovnatelné nebo lepší výsledky než u Qualcommu. Ty jsou ale pochopitelně ovlivněny tím, co aktuálně nabízí poskytovatel mobilního připojení, tedy jaké jsou aktuální podmínky v době testu, použitý tarif a podobně. Např. v jednom z testů v Kanadě byl nový modem Applu schopen dosáhnout skoro 214 Mbps tam, kde iPhone 16 Pro Max s modemem Qualcommu dosáhl jen 153 Mbps. Tato měření jsou ale zatížena vysokou chybovostí, takže je potřeba brát je trochu s rezervou.
 
Máme zde také data o výdrži, které se obvykle vyjadřují velmi pozitivně, je ale třeba nezapomínat na některé detaily. Jeden test zkoušel konstantní nahrávání stránek na Redditu (zde je otázkou, nakolik se pak četla data z internetu a nakolik z cache prohlížeče) a iPhone 16e vydržel běžet 12 hodin a 54 minut, zatímco iPhone 16 se stejně velkým 6,1" displejem byl jen na 11 hodinách a 17 minutách. Další test ukázal streamování videa přes 5G, kde iPhone 16e vydržel 7 hodin a 53 minut, zatímco iPhone 16 pak 7 hodin. 
 
Zde je ale nutné upozornit na jeden háček a podotknout, že iPhone 16e má větší akumulátor s kapacitou 3961 mAh, zatímco iPhone 16 se musí spokojit s 3561 mAh. Novinka je tak na tom o 11,2 % lépe. Pokud bychom tak toto připočetli k získaným výsledkům, tedy kolik by teoreticky měl vydržet iPhone 16 s baterií z iPhonu 16e, pak by to v prvním testu bylo 12 hodin a 33 minut (16e by tak měl přes 20 minut náskok), resp. 7 hodin 47 minut (náskok 6 minut). To ale ve výsledku dělá jen 1-3% rozdíl. Každopádně to vypadá, že Apple vyvinul 5G modem, který se schopnostmi dokáže rovnat tomu od Qualcommu.