www.svethardware.cz
>
>
>

5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple

5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
, , aktualita
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
K oblíbeným
reklama
Nyní se dozvídáme, že zákazníci firmy TSMC už mají kapacitu 5nm jejích linek rozebranou dopředu, což jen potvrzuje výše uvedené. Uvidíme tak, zda TSMC se nerozhodne do výroby 5nm procesem ještě více investovat, čemuž by se vůbec nedalo divit, ostatně zákazníci nemají krom Samsungu jinou možnost, kam jinam utéct. 5nm technologie N5 se tak vyvíjí dobře, což je skvělá zpráva i pro firmu AMD, která na ni bude spoléhat už v generaci Zen 4, zatímco Intel má přiznané problémy s vývojem svého 7nm procesu, který můžeme považovat za ekvivalent právě pro N5. 
 
 
Je to také zajímavá situace z pohledu firmy Huawei, která měla své 5nm kapacity také u TSMC zamluveny, jenomže právě v průběhu tohoto týdne mohla dostat své poslední dodávky vyrobených čipů a více s TSMC spolupracovat nebude. A i kdyby se tato situace náhle zvrátila a vláda USA svolila k tomu, že firmy využívající americká zařízení pro Huawei vyrábět mohou, kapacity jsou stejně už rozebrány. 
 
TSMC si tak na nedostatek zákazníků stěžovat rozhodně nemůže a spíše může řešit to, že nebude moci uspokojit jejich poptávku. Dnes ji v případě procesu N5 tvoří především společnost Apple, která nedávno představila svá první 5nm SoC pro mobilní zařízení a je zřejmé, že TSMC bude muset brzy v podstatě zaskočit za Intel, jehož procesory už Apple nechce používat a namísto toho využije vlastní čipy založené na ARM, které bude pochopitelně vyrábět právě TSMC jako dlouhodobý partner. A Apple už má mít registrovány objednávky na 5nm čipy právě i pro Macy. 
 
Dál se od TSMC dozvídáme, že výtěžnost 7nm procesů je stabilní, což je očividná reakce na zprávu Bloombergu o tom, že se Sony potýká s velice slabou (i pouze 50%) výtěžností SoC pro PlayStation 5. A to bylo hned podezřelé. Digitimes tak hlásí, že výroba 7nm SoC pro PS5 probíhá dle tchaj-wanských zdrojů zcela normálně, takže se opět ukazuje, že bombastickým zprávám Bloombergu se nedá věřit. 
 
Informace od Digitimes pochází konkrétně z backend oblasti výroby, která se týká pouzdření už vyrobených čipů, takže pokud ty hlásí stále hladký průběh a samotné TSMC navíc mluví o stabilní výtěžnosti 7nm čipů, můžeme zprávu Bloombergu označit za nepravdivou. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek