www.svethardware.cz
>
>
>

800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru

800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru
, , aktualita
Zatímco ve světě osobních počítačů můžeme řešit to, kdy se už konečně posuneme ze standardu 1Gb/s Ethernetu alespoň na 2,5 Gb/s, servery již mají k dispozici standard 800GBASE-R slibující propustnost 800 Gb/s. 
K oblíbeným
reklama
Zatím jde právě jen o standard či specifikace, které připravilo Ethernet Technology Consortium (ETC). Mluvit můžeme o 800gigabitovém Ethernetu a přesněji pak o 800GBASE-R, který zdvojnásobuje propustnost aktuálně nejlepšího řešení. Hlad serverů a jejich výrobců po propustnosti na síti je přitom velký a zájem firem jako Netflix, Amazon, Disney a Google dobře ilustruje, že jde především o streamování multimédií a o cloudové služby.
 
 
Ostatně koronavirus nám ukazuje, že propustnost Internetu jako celku není dostatečná, pokud jsou lidi donuceni uzavřít se doma, kde pak může celý den jet několik streamů třeba jen jako kulisa. Do toho se pak přidávají moderní herní streamovací služby, které mohou být na síťový provoz ještě mnohem náročnější a především pak háklivější na odezvu, neboť něco jako buffering videa do zásoby zde nepřipadá v úvahu (i když to Google bude zkoušet s využitím AI). 
 
800GBASE-R je založen na standardu 400GbE, takže jeho zavedení do praxe by mělo probíhat hladce. Jak ETC popisuje, v podstatě jde o využití dvou 400GbE (IEEE 802.3bs) pro přenos dat po osmi linkách s propustností po 106 Gb/s. Čili technicky je toto rozhraní ještě rychlejší než 800 Gb/s, a to 848 Gb/s. 
 
ETC se tak povedlo přijít s dvojnásobnou propustností s minimálními změnami, které budou znamenat i minimalizaci nákladů. Dá se očekávat, že nový standard se do praxe zavede během následujících let a bude mít vliv na kvalitu internetových služeb. 
 
Na závěr lze ještě poznamenat, že Ethernet Technology Consortium je nový název pro skupinu, která se ještě toto pondělí jmenovala 25 Gigabit Ethernet Consortium. Změna tak už byla opravdu namístě, neboť vývoj už dávno překonal původní název této organizace. Neuvažuje tak snad třeba i společnost Gigabyte o přejmenování? Třeba na Zettabyte, aby to chvíli vydrželo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů