www.svethardware.cz
>
>
>
>

8jádrový Vermeer se ukázal v Ashes of the Singularity, poráží i Core i9-10900K

8jádrový Vermeer se ukázal v Ashes of the Singularity, poráží i Core i9-10900K
, , aktualita
Vypadá to, že se už brzy začnou množit benchmarky nových procesorů AMD Ryzen generace Vermeer. Ostatně už příští týden budou oficiálně představeny, i když na trh ještě s největší pravděpodobností nevstoupí. 
K oblíbeným
reklama
Nové AMD Ryzen "Vermeer" generace Zen 3 budou představovat vylepšenou generaci Zen 2 vyráběnou opět 7nm procesem. My ale očekáváme zásadní zásahy do provedení procesorových čipletů i inovovaný I/O čip a celkově pak jednak vyšší takty i vyšší IPC. 
 
 
Vermeer by přitom skutečně měly dosáhnout taktu až 5 GHz, což rozhodně není překvapivé i vzhledem k tomu, že už dříve se objevil i 4,9GHz inženýrský vzorek. TDP by sice mělo dosáhnout 150W v případě 12jádrového modelu, ale to jednak ještě nebylo potvrzeno a i pak by AMD vedle aktuální nabídky Intelu rozhodně nevypadalo špatně, ostatně není TDP jako TDP. 
 
Jde ale zvláště o vyšší výkon na takt (IPC), který může v kombinaci s vyšším taktem samotným vystřelit Vermeer tam, kam už Intel se 14nm procesory nedosáhne, a to ani ve hrách. Aktuálně se mluví o cca 20% zlepšení, takže s přihlédnutím k vyšším taktům by nové procesory mohly být alespoň o čtvrtinu rychlejší než staré Matisse.
 
 
Do databáze výsledků benchmarku hry Ashes of the Singularity se dostal konkrétně Ryzen 7 5800X (AMD sérii 4000 v případě CPU nejspíše přeskočí), který ukazuje velice zajímavé výsledky, ale bohužel se z této databáze nedozvídáme nic podrobného o testované platformě, taktech a podobně. 
 
 
Můžeme ale srovnávat s konkurencí a ta v podobě Core i9-10900K rozhodně tahá za kratší konec, ale je třeba si uvědomit, že se díváme jen na výsledky dvou benchmarků, které nebyly provedeny v rámci jednoho testu.
 
Pokud si všímáme zelených sloupců v grafech týkajících se výkonu CPU, pak Ryzen 7 má jednoznačně navrch a i když se v této době ještě nedá říci nic s určitostí, vypadá to opravdu na konec vlády Intelu mezi herními procesory. Alespoň do té doby, než přijde jeho reakce, což bude nejdříve generace Rocket Lake-S, respektive by měla být. 
 
Pokud se potvrdí vyšší herní výkon procesorů Vermeer, pak jsem osobně zvědavý na to, jak bude reagovat marketingové oddělení Intelu a vedle něj i výrobci herních PC, pro něž byly do této doby vcelku logicky prioritní právě procesory Core. DIY sektor už Intel v podstatě ztratil a nyní můžeme čekat na to, co provedou Vermeer s trhem herních PC.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů