www.svethardware.cz
>
>
>
>

A10-7870K pomáhá Radeonům při renderování her

A10-7870K pomáhá Radeonům při renderování her
, , aktualita
AMD včera představila nové APU A10-7870K, které se zařazuje do čela desktopových modelů. My se nyní podíváme na to, co nového nám AMD nabídne, například technologii VSR nebo asymetrický rendering.
K oblíbeným
reklama
AMD nepředstavilo pouze nové APU A10-7870K, ale také některé nové technologie, které mají za úkol zvýšit výkon i zkrášlit grafiku. AMD také pro nové APU vydalo ovladače, které přináší podporu API DirectX 12 a technologie FreeSync, a to platí pro všechna APU řady Kaveri. James Prior z firmy AMD se také vyjádřil, jak je to s názvoslovím. Jde o to, že i partneři firmy AMD vyrábějící třeba základní desky mluví v souvislosti s A10-7870K o Godavari. Dle Priora bychom jej ale měli označovat za Kaveri Refresh, přičemž označení Godavari je čistě interní záležitost firmy AMD.

Stejně tak nelze mluvit o tom, že by A10-7870K využilo nová procesorová jádra Excavator, o čemž se mluvilo již dříve. Půjde tedy stále o Steamroller, neboť Prior mluví o tom, že nové APU je stejné jako ostatní desktopová Kaveri a kdyby tu Excavator skutečně byl, AMD by to jistě nezapomnělo uvést ve své prezentaci.

Nové APU tak po hardwarové stránce nabídne oproti staršímu A10-7850K "pouze" vyšší pracovní frekvence, přičemž v případě CPU jader je to 100 až 200 MHz navíc, což není vzhledem k frekvencím pohybujícím se kolem 4 GHz mnoho, ale u GPU to je 866 MHz oproti 720 MHz, což už je zajímavější. AMD se podařilo nové APU napájet o 50 mV vyšším napětím, přičemž TDP zůstalo stejné, tedy 95 W. Firma také vzhledem k tomu, že zákazníci byli nespokojeni s BOXovanými chladiči dodávanými s APU, použilo větší chladič s měděnou základnou a heatpipe. Ten umožní, aby se ventilátor točil pomaleji, a byl tedy i tišší.

Nyní už k novinkám, které může nové APU využít. Jednou z nich je AMD Virtual Screen Resolution, která má být vyhrazena právě novému APU. Ta je ale využitelná pouze v případě, že někdo hraje na monitoru s rozlišením nižším než 1080p. V takovém případě může APU renderovat hru právě v 1080p a pak obraz převést do nativního rozlišení monitoru, díky čemuž bude detailnější a s vyhlazenými hranami (taková obdoba antialiasingu).

AMD se také zaměřilo na 75 milionů hráčů, kteří mají rádi síťové hry jako StarCraft II, League of Legends, DOTA 2 nebo Counter-Strike: Global Offensive. Tyto všechny by měly být na novém APU dobře hratelné i ve Full HD a na maximální detaily. A jak už víme, AMD pro porovnání výkonu využilo Core i3 4360 + GeForce GTX 740.

AMD se dále pochlubilo vysokým počtem drawcalls v DirectX 12, což testovalo na již známém benchmarku 3DMark API Overhead od Futuremarku. Slibuje, že DX12 dokáže oproti předchozím verzím tohoto API zvýšit počet drawcalls až 11x a A10-7870K je ve výsledku mnohem výkonnější než Core i5-4570R.

Firma také počítá s tím, že APU A10-7870K bude využíváno i se samostatnou grafickou kartou, neboť pak nemusíme nutně přijít o výkon jeho GPU. Buď je možné využít slabou kartu zapojenou s iGPU v CrossFire, což tedy není žádná novinka, ale pak je tu i jiná možnost. Ta bude k dispozici již brzy po nástupu Windows 10 a jde o to, že samostatná grafická karta může využít iGPU pro odlehčení vlastní práce. Nejde ale o CrossFire, ale o takový selektivní rendering (AMD mluví o asymetrickém renderingu) částí obrazu, jak ukazuje následující část z prezentace.
- klikněte pro zvětšení -


Máme tu kombinaci nového APU a Radeonu R9 290X, který renderuje hlavní část obrazu hry Ashes of the Singularity, zatímco integrované GPU renderuje jednotky, které jsou označeny červeně. Tím dokáže ulehčit práci samotné grafické kartě, a to právě díky novým funkcím DirectX 12 (či Mantle). Nejde tedy o rovnocenné podílení se obou GPU na vykreslování hry, však je zřejmé, že to by vzhledem k propastnému rozdílu v jejich potenciálu nedělalo dobrotu. Doufejme tedy, že asymetrický rendering se bude dále vyvíjet a DirectX 12 mu zajistí dostatečnou podporu.

Nové APU se do nabídek našich obchodů ještě nedostalo, přičemž doporučená cena v amerických dolarech je 137. Využít můžeme stávající desky s FM2+, a to i bez aktualizace BIOSu. Tu ale bude nutné provést, pokud chcete využít FreeSync, DirectX 12 a funkci VSR.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek