www.svethardware.cz
>
>
>
>

Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?

Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
, , aktualita
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
K oblíbeným
reklama
Aerogely známe jako nejlehčí známé pevné látky a právě ty by mohly být využity pro vytvoření obrovských kopulí, pod nimiž by se nacházelo prostředí vhodné pro život lidí, zvířat, hmyzu, bakterií či virů, pokud to budeme brát šmahem celé. Aktuálně je Mars velice chladný a nemůže na něm existovat voda v tekutém skupenství, nemá atmosféru, která by nás mohla chránit před zářením z vesmíru (také nemá celoplanetární magnetické pole proti nabitým částicím, ale to je nyní vedlejší) a především jde o to, že pro mrzkého člověka s jeho technologiemi je zatím zhola nemožné cokoliv z toho změnit.
 
 
Někteří by navrhovali využití nukleárních zbraní pro zahřátí atmosféry a roztavení ledu, což už bylo vyvráceno jako neúčinné. Jiní by chtěli Mars bombardovat kometami, které by dodaly potřebnou vodu i skleníkové plyny, k čemuž lze zatím říci toliko to, že aktuálně jsme schopni leda tak doletět k takovému objektu a seškrábnout z něj vzorky, rozhodně ne vychýlit z dráhy kometu. A pak tu jsou další, kteří navrhují stavbu obrovských habitatů s využitím aerogelu. 
 
Aerogely obsahují i 99,8 % vzduchu a přezdívá se jim také zmrzlý kouř. Ty by mohly být na Marsu využity několika způsoby. Například by se jimi dala pokrýt zem a pěstovat pod nimi řasy, anebo pak rovnou celé kupole pro pěstování prostorově náročnějších rostlin. Jde zde o flexibilitu, lehkost i izolační vlastnosti aerogelů. Dle autorů je teoreticky možné vytvořit pod aerogelovými kopulemi prostředí pro život, a to v horizontu desítek let, takže by se dalo mluvit o jakýchsi ostrůvcích terraformace. 
 
Konkrétně by šlo o aerogely z oxidu křemičitého, které se řadí mezi nejlepší známé tepelné izolanty, ostatně ty už byly využity, a to v izolaci životně důležitých částí roverů NASA na Marsu. Křemík by navíc zabránil v proniknutí ultrafialového záření. 
 
 
Proběhly také již experimenty se simulovaným prostředím Marsu, v nichž se využily 2 až 3 cm silné vrstvy daného aerogelu, jež byly schopny zajistit uvnitř kontrolovaného prostředí teploty až o 50 °C vyšší než v okolí. Dle klimatických modelů Marsu by tak bylo možné pouze pomocí aerogelů o tloušťce pár centimetrů nechat roztát led až do hloubky několika metrů pod povrchem. Skrz ně také může projít dostatek světla na to, aby zajistilo fotosyntézu rostlin. 
 
Krom očividných problémů se stavebními pracemi na cizí planetě je ti ale také fakt, že aerogely se špatně vyrábí ve velkém a zde by takového materiálu bylo zapotřebí opravdu hodně a těžko by jej někdo vozil ze Země. 
 
Autoři studie ale zkoumají dále a aktuálně plánují v poušti Atacama další praktické testy. Právě na tomto místě jsou ostatně podmínky, které se nejvíce blíží těm na Marsu. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek9 komentářů