www.svethardware.cz
>
>

AGP - výhody a uplatnění

, , zpráva
trocha užitečné teorie - co je vlastně AGP ?
reklama
Accelerated Graphics Port (AGP) je vysoce výkonné propojení na úrovni komponentů pro 3D grafické aplikace, přičemž je založen na rozšíření PCI (definice podle Intelu). To znamená, že AGP je určeno zejména jako 3D grafický akcelerátor, ačkoliv může být použito i jako 2D.

AGP je ovšem mnohem víc, než pouhé rozšíření PCI sběrnice, která pracuje na frekvenci 33,3MHz s maximální přenosovou rychlostí 132MB/s. Naproti tomu AGP je schopno pracovat až s čtyřnásobnou rychlostí - 133MHz. Díky, tomu, že AGP využívá obě hrany přenosové frekvence, přenáší data rychlostí až 528MB/s při frekvenci 66MHz.

Velká výhoda AGP se ukazuje při práci s texturami, které vyžadují velké množství paměti. Díky rychlému přístupu do systémové paměti RAM může AGP i tuto využít a tím vlastně zvětšit videopaměť (oněch např. 8MB paměti přímo na grafické kartě) na potřebnou velikost. Tato schopnost, která se nazývá Direct Memory Execution of Textures (DiME), je harwarově umožněna čipsetem základní desky. Velké množství textur tak může být adresováno jako jednoduchý objekt, a to díky Graphics Address Remapping Table (GART).

Vysokých přenosových rychlostí dosahuje AGP také díky plné podpoře pipelining (zřetězeného zpracování). O co jde, si vysvětlíme na příkladu. Dejme tomu, že probíhá přenos dat, označíme ho x. Další požadavky na přenos dat x+1 a x+2 čekají v paměti. AGP umožňuje dokončit přenos x, zatímco už přenáší další požadovaná data x+1 a x+2. U sběrnice PCI je nutné počkat, až se dokončí probíhající přenos, a pak je teprve možné zahájit přenos dalších dat.

Další výhodou AGP je 8 sideband adresových vodičů, které umožňují přenášet data simultánně. Navíc, AGP umožňuje přístup pouze dvěma zařízením (čipsetu základní desky a grafickému čipu) takže není zdržována pomalejšími zařízeními. Díky tomu může pracovat až na zmiňované 133MHz frekvenci.

Jak je to však s AGP ve skutečnosti ? Nárůst výkonu v dosovských aplikacích je poměrně malý, daný pouze vyšší přenosovou rychlostí, protože DOS nedokáže využít ostatní výhody AGP, např. DiME. Zvýšení výkonu se tak projeví zejména v aplikacích pod Windows, ovšem za splnění potřebných podmínek. Plnou podporu bude mít AGP až ve Windows 98 a NT 5.0. DirectDraw a DirectX také umožní aplikacím využít výhod AGP, avšak k využití všech výhod je potřeba přímá softwarová podpora.

A opět si nedopustím poznámku. Naše praxe ukázala (a byl bych velmi rád kdyby mi to Vaše maily na adresu redakce potvrdily nebo vyvrátily) že AGP v současném stavu přináší více problémů než užitku. Jen zřídka lze donutit AGP k bezchybné funkci na "turbo" kmitočtu, problémy se stabilitou AGP karet jsou výrazně vyšší než u jejich PCI variant (Matrox Millenium budiž příkladem), reálné zvýšení rychlosti je zanedbatelné. Technicky vzato je technologie AGP pěkná, ale když bych neměl možnost testovat si karty tak dlouho až s nimi budu spokojen, sáhl bych dnes stále ještě raději po "klasických" PCI videokartách. (ZM)


Podle AnandTech
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek