AI poprvé porazila mistra ve hře Go

AI poprvé porazila mistra ve hře Go
, , aktualita
Inženýři z programu Google DeepMind vytvořili umělou inteligenci, která dokázala vůbec poprvé porazit mistra ve hře Go v rovném souboji. Zatím tedy ještě neporazila světového šampiona, zatím "pouze" evropského.
K oblíbeným
reklama
Novou umělou inteligenci tedy mají na svědomí inženýři z programu DeepMind, který byl založen v Londýně v roce 2010 jako společnost, již v roce 2014 akvizoval Google. AI porazila konkrétně evropského šampiona, jímž je Fan Hui z Francie, ovšem původem je pochopitelně z Číny. Stalo se tak tedy již minulý rok v říjnu, ovšem výsledky byly zveřejněny v časopisu Nature až nyní.

Využita byla kombinace heuristického algoritmu Monte-Carlo tree search a hlubokých neurálních sítí označená jako AlphaGo, která se nějakou dobu pod dohledem cvičila ve hře Go s využitím záznamů o průběhu her lidských mistrů. AI se učila také díky vlastním zkušenostem z hraní Go sama proti sobě, aby se připravila na zápas s Fan Hui. V DeepMind se tedy na něj důkladně připravili a to i proto, že hra Go byla vždy jednou z největších výzev pro umělou inteligenci, která i po desetiletích vývoje stačila pouze na amatérské hráče. AlphaGo dokázala porazit veškeré ostatní AI specializované na Go v 99 procentech případů a evropského šampiona zdolala se skóre 5:0. Vývojáři AI přitom soudili, že taková věc se podaří až někdy za deset let.

Go je původem čínská hra, jež vznikla již někdy před 2500 lety. Pro AI jde o výzvu především kvůli své celkové složitosti a množství potenciálních tahů, jež je daleko větší než třeba u šachů, kde počítač porazil světového šampiona již před lety. Jde o souboj IBM Deep Blue a Garryho Kasparova z roku 1997. V takovém případě se mohla využít "hrubá síla", čili zvážení všech možných tahů a výběr toho nejlepšího, což ale v Go není dost dobře možné. AlphaGo tak nejdříve zkusí minimalizovat počet možných tahů pomocí tzv. Policy network a výsledek předá Value network, která nakonec vybere ten nejlepší s ohledem na další možný vývoj. Umělá inteligence tak přemýšlí podobně jako lidský hráč.


Již v březnu tohoto roku čeká AlphaGo nejtěžší úkol, a sice rovněž pět her s nejlepším hráčem Go v posledním desetiletí, Lee Sedolem. Tento souboj proběhne v korejském Soulu a opět půjde o rovný zápas, v němž umělá inteligence nebude mít žádnou výhodu v podobě handicapu pro lidského hráče, jako tomu bývalo dříve. Uvidíme tedy, zda Alpha Go Sedola porazí, ovšem pokud ne, je v podstatě jisté, že vzhledem k možnosti dalšího vývoje a "tréninku" to bude otázka času. Deep Blue také neporazil Kasparova hned napoprvé.

Zdroj: DeepMind

reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek