AI video komprese dle NVIDIE: vysoká kvalita videohovorů při nízkém bitrate

AI video komprese dle NVIDIE: vysoká kvalita videohovorů při nízkém bitrate
, , aktualita
NVIDIA se pochlubila další možnou aplikací své umělé inteligence. Tentokrát jde o vytvoření video streamu, který díky AI může mít velice nízký bitrate při zachování vysoké kvality zobrazení.  
K oblíbeným
reklama
NVIDIA přichází s novou AI funkcí zvanou prostě AI Video Compression, která nám má poskytnout mnohem kvalitnější video při nízkém bitrate, než by to zvládly klasické kodeky jako h.264. 
 
 
Dle prvního srovnání jde sice o viditelně nižší kvalitu videa, což je znát především na celkové ostrosti obrazu, ovšem při kódování pomocí h.264 je využit bitrate s téměř 100 kB na snímek, přičemž v druhém případě je bitrate více než 800x nižší. 
 
 
Druhý snímek pak ukazuje srovnání kvality při téměř stejném bitrate, kde je h.264 už mnohem horší. Nicméně technologie NVIDIE se zaměřuje konkrétně na přenos obrazu při videokonferencích či obecně při videokomunikaci a ta mají svá specifika. Jde jednak o to, že se na nich zpravidla nemění pozadí (alespoň tomu tak je v ukázaných příkladech) a v záběru jsou především lidské obličeje. Tomu odpovídá i zpracování obrazu pomocí AI. 
 
 
AI Video Conferencing zde zcela nahrazuje klasický kodek pomocí neuronové sítě. Z na straně odesílatele si všímá pouze klíčových bodů v obraze, které se mění. Data o nich pak pošle druhé straně, která už pomocí AI rekonstruuje obraz do požadované podoby. Používají se zde obvyklé GAN (generative adversarial network), čili dvě neuronové sítě, které mezi sebou při trénování soupeří, čímž se postupně zlepšují. 
 
 
Znamená to ale také, že mají i velice úzké zaměření a i když technologie AI Video Conferencing zvládne třeba přenos obrazu uživatele se sluchátky nebo jiným předmětem v záběru, není využitelná třeba pro záběry krajiny a jiné. Má ale své jiné speciální schopnosti, jako třeba pozměnit obličej osoby v záběru tak, aby se z pohledu sledujícího koukala přímo do kamery, anebo je možné rovnou vyměnit celý obličej a komunikovat s protistranou coby kdokoliv jiný a zde už záleží jen na fantazii. 
 
AI Video Conferencing je pouze jedna ze součástí platformy NVIDIA Maxine pro video streamování. Další funkce umožní převod obrazu do vyššího rozlišení pomocí AI, odstranění šumu, překlady a jiné.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek