AI znovu vytvořila herní engine Super Maria sledováním hry

AI znovu vytvořila herní engine Super Maria sledováním hry
, , aktualita
Umělá inteligence toho dnes díky široké dostupnosti výkonného hardwaru zvládne hodně, třeba porazit člověka v šachách i hře go, vytvořit rekord v Ms. Pac-Man, atd. Nyní ale vytvořila engine plošinkovky, že sledovala průběh jejího hraní.reklama
Jde o klasickou plošinkovku Super Mario Bros, o které se nyní ve spojení s umělou inteligencí (AI) bude mluvit podobně jako o Space Invaders či StarCraftu. V případě těchto her ale šlo o to, že AI vytvořila nějaký rekord, nebo dokázala porazit lidského šampiona, což ostatně platí i pro šachy nebo nověji čínskou hru go, o níž se ještě donedávna tvrdilo, že ještě dlouho zůstane ze strany AI neohrožena. 
 
 
V případě Super Mario Bros tak byla umělá inteligence z Georgia Institute of Technology  schopna vytvořit, čili naprogramovat její engine především tím, že několik minut sledovala průběh jejího hraní, aby byla schopna pochopit, co se v ní děje a co je třeba udělat. 
 
Na svědomí ji mají výzkumníci Matthew Guzdial, Boyang Li, Mark O. Riedl, kteří nedávno představili práci Game Engine Learning from Video (PDF), jejíž název přesně vypovídá o náplni. Hned z úvodu práce se dozvíme, že cílem není posloužit hernímu průmyslu, ale spíše vytvořit AI, která bude schopna pochopit zákonitosti svého prostředí a na jejich základě předvídat, co se může přihodit. Můžeme si představit třeba AI pro autonomní řízení, která uvidí, že blížící se cyklista nejspíše najede na patník a z toho si dokáže vyvodit, že s velkou pravděpodobností může skončit pod koly jí řízeného automobilu. 
 
Pro prvotní trénování takové inteligence si vybrali právě jednoduché 2D plošinkovky, kde se dá pracovat s jednotlivými pixely. AI také měla k dispozici celé objekty dané hry reprezentované 2D sprity, z nichž se skládají celé mapy, objekty a výsledné animace. Už zpočátku tak věděla, co je co a mohla sledovat interakci jednotlivých objektů. Snažila se tak pochopit příčinu a následek, a to třeba toho, co se stane, když Mario zvedne minci, nebo když skočí na houbu. 
 

Výsledně vytvořený engine byl označen za "problémový, ale ucházející", ale stejně jde jen o jeden krok na cestě k tomu, jak vytvořit AI chápající reálný svět. 
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Hledaný zločinec nalezen díky svému videu na Instagramu Hledaný zločinec nalezen díky svému videu na Instagramu
Máme tu další příklad toho, jak snadno může někoho zradit vlastní neznalost fungování moderních technologií. Jeden z nejhledanějších zločinců v Texasu totiž sám vyzradil svou polohu, a to prostřednictvím Instagramu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Valve reaguje na problém zvaný Review Bombing Valve reaguje na problém zvaný Review Bombing
Platforma Steam má řadu svých problémů a mezi ně patří také Review Bombing, který znamená, že řada her se potýká se zkresleným skóre vypovídajícím o jejich kvalitě. Co nám k tomu může Valve říci?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí dva nízkoprofilové chladiče pro AMD AM4 Noctua uvádí dva nízkoprofilové chladiče pro AMD AM4
Procesory Ryzen a APU Bristol Ridge budeme moci nově chladit nízkoprofilovými chladiči od firmy Noctua. Nejedná se o zbrusu nové modely chladičů, ale o vhodně vybavené dobře známé NH-L9a a NH-L12. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Superrychlý SSD disk Kingston DCP1000 s 6800 MB/s Superrychlý SSD disk Kingston DCP1000 s 6800 MB/s
Společnost Kingston začne i v Evropě prodávat superrychlý NVMe SSD disk DCP1000. Rychlost čtení má dosahovat neuvěřitelných 6800 MB/s a zápis nebude o moc zaostávat. Hovoří se o kapacitách až do 3,2 TB.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
NASA podpořila projekt malého vesmírného teleskopu pro hledání planet NASA podpořila projekt malého vesmírného teleskopu pro hledání planet
Soukromá organizace BoldlyGo Institute aktuálně shání peníze na vytvoření menšího vesmírného teleskopu, který bude mít jeden hlavní úkol, a sice hledat potenciálně obyvatelné planety u nejbližšího hvězdného systému. Nyní získala podporu NASA.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek