AI znovu vytvořila herní engine Super Maria sledováním hry

AI znovu vytvořila herní engine Super Maria sledováním hry
, , aktualita
Umělá inteligence toho dnes díky široké dostupnosti výkonného hardwaru zvládne hodně, třeba porazit člověka v šachách i hře go, vytvořit rekord v Ms. Pac-Man, atd. Nyní ale vytvořila engine plošinkovky, že sledovala průběh jejího hraní.reklama
Jde o klasickou plošinkovku Super Mario Bros, o které se nyní ve spojení s umělou inteligencí (AI) bude mluvit podobně jako o Space Invaders či StarCraftu. V případě těchto her ale šlo o to, že AI vytvořila nějaký rekord, nebo dokázala porazit lidského šampiona, což ostatně platí i pro šachy nebo nověji čínskou hru go, o níž se ještě donedávna tvrdilo, že ještě dlouho zůstane ze strany AI neohrožena. 
 
 
V případě Super Mario Bros tak byla umělá inteligence z Georgia Institute of Technology  schopna vytvořit, čili naprogramovat její engine především tím, že několik minut sledovala průběh jejího hraní, aby byla schopna pochopit, co se v ní děje a co je třeba udělat. 
 
Na svědomí ji mají výzkumníci Matthew Guzdial, Boyang Li, Mark O. Riedl, kteří nedávno představili práci Game Engine Learning from Video (PDF), jejíž název přesně vypovídá o náplni. Hned z úvodu práce se dozvíme, že cílem není posloužit hernímu průmyslu, ale spíše vytvořit AI, která bude schopna pochopit zákonitosti svého prostředí a na jejich základě předvídat, co se může přihodit. Můžeme si představit třeba AI pro autonomní řízení, která uvidí, že blížící se cyklista nejspíše najede na patník a z toho si dokáže vyvodit, že s velkou pravděpodobností může skončit pod koly jí řízeného automobilu. 
 
Pro prvotní trénování takové inteligence si vybrali právě jednoduché 2D plošinkovky, kde se dá pracovat s jednotlivými pixely. AI také měla k dispozici celé objekty dané hry reprezentované 2D sprity, z nichž se skládají celé mapy, objekty a výsledné animace. Už zpočátku tak věděla, co je co a mohla sledovat interakci jednotlivých objektů. Snažila se tak pochopit příčinu a následek, a to třeba toho, co se stane, když Mario zvedne minci, nebo když skočí na houbu. 
 

Výsledně vytvořený engine byl označen za "problémový, ale ucházející", ale stejně jde jen o jeden krok na cestě k tomu, jak vytvořit AI chápající reálný svět. 
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek