Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Akulacz (2)
Eko energie asi vzniká jen na poli, pokud ji vyrábíte na střeše, tak nemá takový kontakt s přírodou a nic nezasloužíte... :D
Odpovědět1  0
No jelikož nové procesy už nepřináší nějaké zásadní pokroky ­(a Intel se na těch svých na poměrně dlouhou dobu zasekl­) tak aby byly nějaké nárůsty, tak oba výrobci ženou čipy do extrému. Vlastně to samé vidíme i GPU, jen tam Ada vypadala velmi dobře, protože udělala skok o několik procesů.
Asi by bylo zajímavé srovnání dlaždice vs čiplety, jak se podepisuje na spotřebě které řešení. U AMD to může být až 20W navíc proti monolitů, které si vezme IOD a komunikace přes substrát ­(u Epyc to může být údajně až 130W­).
Intel hodně zlepšil výkon E­-core, ale zase je vyhnal do režimu­(frekvencí­) kde už moc úsporná nejsou. Škoda že odpískali tu 8+32 konfiguraci. Tam kdyby je drželi zkrátka, tak mohli zen 5 překonat i v efektivitě.
U AMD by mohla být zajímavá varianta s kombinací zen5 a zen5C čipletů 24c48t ten by v MT mohl překonat 50k bodů možná i při pouhých 230W PPT...
Odpovědět3  0
No tak to není definováno, ani v reálu moc nefunguje.
Base by měl udržet na všech jádrech při plné zátěži, ale většinou i tak se dnešní procesory drží výše. Já třeba mám base 3,8G ale i v Eco mode drží bez problémů 4,1 na všech jádrech. V základním nastavení udrží 4,2­-4,4 při ppt 142w. Jinak si jádra poskakují mezi 2­-4,7 když nejsou vysoké nároky.
Ten base by se asi konal při větším použití avx instrukcí a pokud by převažovaly, tak by asi šel i pod...
Odpovědět0  1
Tak zatím to vypadá na ­"průměrný­" procesor na ­"nadprůměrném­" procesu, což není ideální stav, ale může být akceptovatelný zákazníky, pokud tomu bude odpovídat cena. Ta není dobrá, ale taky není úplně mimo, pokud platí 630vs600$.
Samozřejmě až budou nezávislé testy, tak můžeme říci jestli to je průměr nebo sračka...
Jinak to přetaktování tak vypadá díky pokročilým metodám binningu, kdy ­(dle mého ­"skromného­" názoru­) je většina procesorů z plně funkčních čipů, pouze rozdílné kvality ­- v čipletu jsou funkční všechna jádra, ale v rámci nějakého TDP už nezvládají frekvence vyššího modelu. Tak se třeba dvě vypnou, frekvence trochu sníží a najednou se do dané obálky vejde... Ještě předpokládám, že se vypínají vždy stejná jádra, nebo určité kombinace, protože každá varianta by vyžadovala vlastní FW. Tak je využit potenciál křemíku skoro na maximum a přetaktování už pak přináší výsledky jen za cenu extrémního zvyšování spotřeby. Ale třeba se pletu ;)
Odpovědět1  0
Tak pomník bude mít určitě, jen bude záležet na vítězi voleb, jestli to bude pomník hrdiny nebo mučedníka :D
Odpovědět3  0
No bude tak špatný jak ho člověk naprogramuje nebo jak moc špatná data na učení dostane, případně pokud nebude dost výkonu ta data zpracovat.
Já věřím že v běžném provozu dokáže jet lépe než běžný člověk, dokonce i běžné krizové situace řešit rychleji. Průser je když přijde něco neočekávaného, na co chyběla data, nebo programátory nenapadlo že by mohlo nastat, případně souběh několika nestandardních situací. To pak zkušenější řidič dost často zvládne řešit lépe.
To že se na to upíra pohled více je z počátku dobře, ten tlak by měl pomoci ty nejzávažnější problémy odstranit dříve, než se to začne používat masově, zvláště když mnohde na to není ani připravena legislativa a ke škodám se ideálně nikdo hlásit nebude. I to dopravní značení bude muset být lepší...
Odpovědět0  0
Mě zase zaujalo, že nejčastějším problémem jsou vlasy. Připomíná mi to jeden film, kde se na vlasy, respektive jejich vypadávání, také vědci hodně soustředili...
Odpovědět0  0
No já chápu jeho otázku jako co že získají proti dnešním možnostem, s tím že tam použil ne úplně šťastně MHD...
U té ceny souhlasím že nižší může být ale je otázka o kolik, když bude potřeba dražší auto a stejně tam nějaký personál bude muset být­(sice na více aut­), kdo zastane věci co měl řidič na starost. I to soukromí možná bude sporné, jestli to bude uvnitř samá kamera.
Taky jestli to auto pozná že je znečištěné či úplně nevoní po nějakém unaveném pasažérovi, aby se ten následující nedivil...
Odpovědět1  0
To byla reakce na střelce a jeho zmínku o žebrání aspoň o 28nm, nikoliv na článek.
Tam mi jen chybí či by se mělo od nás dodávat.
Odpovědět1  0
Tak asi měl na mysli ne pouze MHD ale i jiné druhy ­"zprostředkované­" nikoliv individuální dopravy. Bolt nebo taxík je dost podobná záležitost jen ne hromadná, pouze se liší komfort, soukromí a možnost upravit trasu i časy ale pořád vás někdo veze a vy mu za to zacvakáte určitý obnos. Robotaxi má smysl jen pro toho kdo nesnese v autě ani toho řidiče, ale hlavně pro ty firmy, které doufají že toho řidiče nebudou muset platit...
Odpovědět0  0
Takže další sankce, na které budou odpovědí další sankce. Bohužel Evropa má drahou práci i energie, proto bez dotací tady nikdo nic moc stavět nechce a začít vyvíjet sami moderní procesy to by byla solidní raketa, spousta let vývoje a zatím konkurence zase někam poskočí.
Že tu nic nemáme není pravda, v Irsku je i4, v Drážďanech GF jede 12­-28­-40nm a E­(T­)SMC staví 12­-28nm ale ta by měla být až 2027. Různé stroje dodává spousta firem z Evropy, nějaké subdodávky jdou i Čech a Slovenska ­(Trenčín, Nové Mesto n­/V­), jen nevím jestli tu někdo dělá plazmy na dry etch. Ale celé to poskládat dohromady už dnes není sranda, jako kdysi, kdy to zvládali skoro v garáži... A dnes nám zbyly 4 firmy co se dostaly pod 10nm...

Canon by snad letos měl představit konkurenční řešení proti asml, které má být levnější i méně energeticky náročné. Pokud se jim to povede, tak by taky mohli výrobci říct ať si ty mašiny strčíme za klobouk a pak už budeme mít komplet hou­-nou...
Odpovědět3  0
Tak teď je jeden, ale až si každý indický nepodarek odplivne podobný soubor, tak jaký ten disk byl...
Odpovědět5  0
Je zvláštní že se to nejmenuje 7700GRE, když ani nonX model neexistuje. To by právě mohlo naznačovat dost podstatné okudlání.
12G na plné sběrnici by pro kartu daného výkonu určitě stačilo. 16G na 128b by tu kartu asi příliš neomezovalo, ale bylo by to zase nějakých 30­-40$ navrch. Jde o to co se jim na tom skladě valí, jestli defektní čipy, nebo jen horší kvalita...
Odpovědět0  0
No teoreticky by měla vyjít ve stejnou dobu jako rdna4­(na CES­) pokud tedy nebudou tou dobou vydány jen vyšší modely­(8800 a 8700­) s tím že 8600 vyjde až někdy na jaře. Já si ještě počkám až bude nabídka kompletní, rád bych něco s výkonem 7700, respektive mezi 4060ti a 4070, ale s dobrou efektivitou, za kterou jsem ochoten i rozumně připlatit.
Tady se bojím že ten ­"chipletový­" design neumožní nějaké extrémní snížení spotřeby i při nižších frekvencích, já bych rád kolem 150W v defaultu s možností poladit to ještě níže za pár procent výkonu. Proto mě štve že blackwell má jít se spotřebou nahoru.
Odpovědět0  1
Navi 33 snad už výše hnát nebudou, takže bych tipoval taky spíše výprodej skladu Navi 32 za rozumný peníz a možná jen pro některé trhy. Teď je otázka kolik to je, jestli to bude pomalejší než 8600 tak moc prostoru nebude, leda že by zamrzla na 8G a tohle by nabídlo 12G.
Odpovědět0  0
Tak inflace vliv má, ale když se podíváš na ten cenový trend tak to bude parabola a delší dobu jsme se pohybovali v nejnižší části a ceny stagnovaly ­- po očištění o inflaci stále ještě klesaly a lidé si na to zvykli. Pokud by ten reálný výkon­/cena nerostl, tak toho moc neprodají a nedalo by se tomu říkat pokrok.
Dříve navrhovaly procesory týmy pár až desítek lidí, dnes to jsou spíše tisíce a cena návrhu prudce roste, na 5nm se mluvilo o půl miliardě $. Taky procesy už nepřináší takové skoky a každý krok je mnohem náročnější a dražší. Takže se dá očekávat že ceny půjdou dále nahoru rychleji než inflace. Dokud nepřijde nějaký zlom, který by vývoj a výrobu zjednodušil a zlevnil, tak se něco bude muset změnit. Buď ty ceny extrémně prostou, nebo prodloužit cyklus u těch mainstream produktů. To už vlastně udělalo AMD, když stále ještě drží podporu pro am4 ­(vývoj už se zaplatil a výroba je relativně levná­) a am5 je spíše pro ty náročnější za vyšší ceny.
Odpovědět0  0
Výroba je drahá a proto se krom pár segmentů snaží vyždímat co nejvíce.
Když nepřinesou vyšší výkon tak zákazníci nebudou mít důvod kupovat, ono i u té 9700 se strhnul docela shitstorm proč to je úsporné a proč je nárůst výkonu nízký. Výkon už roste pomaleji než cena výroby, nový proces nabídne buď vyšší výkon nebo nižší spotřebu. Takže výrobce může nabídnout výkonnější nebo úspornější produkt při nějaké ceně, pokud by měl být výkonnější i úspornější, tak musí zvětšit plochu a tím i cenu, což zákazníky většinou nepotěší, když pouze zlepší efektivitu, tak zase většina nebude mít potřebu to koupit.
Já třeba mám UV, na CPU Eco mode 105>65W a na GPU limit fps, kvůli hlučnosti, jsem ale ochotný kvůli tomu i jít s kvalitou grafiky dolů. Většina ale chce co nejlepší poměr cena­-výkon, proto to výrobci ženou tak do extrému.
Odpovědět2  1
Ne vše škáluje úměrně, densita vzroste řekněme 11x ale paměťová buňka se zmenšila za tu dobu jen asi 3x to samé rozhraní.
Teoreticky by výsledný čip byl třeba 8x menší ale cena by byla nižší jen nepatrně než tenkrát. Hlavně by byl problém že by se tam vešla stěží 64b sběrnice ­- i s gddr7 by byla propustnost poloviční. Aspoň 128b sběrnice už by znamenala větší čip, více SP na nižších taktech ­(pokud by se zachoval výkon­) a ještě lepší efektivitu. Problém je že ten už by stál ranec, řekněme jako 4070.
Tím jak ceny procesů začínají růst rychleji než přínos, tak se výrobci z toho křemíku snaží vyždímat co nejvíce, protože tlak zákazníků na lepší efektivitu není dostatečný a hlavně se jim za to nechce připlácet řádově více. Kartu výkonu 4060 ­(1080Ti­) co by brala třeba 60W by bralo spousta lidí, ale za 13­-15k by ji už koupil málokdo.
Odpovědět2  1
Ty výpočty trochu kulhají, že z waferu vypadne 800 čipletů neznamená 800 hotových procesorů. Stejně jako když je cenovka 300$ že je dostane AMD.
Většinu prodá přes obchodníky nebo OEM partnery takže jsme na 150­-200$, třetinu obratu spolkne vývoj a marketing, takže jsme na 100­-135$. 38$ stojí CCD asi 25$ IOD, musí se to poskládat, otestovat, zabalit, to taky bude něco stát.
Takže čistý zisk bude bude v desítkách dolarů ­(15­-50$?­) na procesor, na jednom waferu tak vydělají možná tolik co za něj zaplatí TSMC. V případě 2nm bude zase o řád dražší návrh čipu i masky ­(které údajně dodává AMD­)
U Epyc nebo akcelerátorů to bude o řád lepší, u grafik možná ještě větší bída, protože tam do procesu přibývá další výrobce ­(a komponenty­) a jeho marže.
Odpovědět3  0
"o 10­-15 % vyšší výkon a o 25­-30 % nižší spotřebu ­(zde je otázkou, zda se tím myslí spotřeba nebo efektivita, což jsou dvě různé věci­).­" Mělo by tam být nebo...
Vždy se udává buď nárůst výkonu při dané spotřebě, nebo nižší spotřeba při daném výkonu=efektivita, jak se běžně užívá, můžete si vybrat dvě ze tří vlastnosti...
Odpovědět2  0
Jen ten nárůst ceny už dost podstatně překoná přínosy, takže jeho nasazení bude mít smysl jen u produkce s vysokou přidanou hodnotou. Nikdo se do toho nepohrne, krom Apple ­(otázka je co je fixní cena, jako že by to dostal za 20k?­) možná NV a to pouze u akcelerátorů, Intel si to asi nebude moci dovolit, AMD opět možná pro MI, možná nějakou řadu Epyc, ale jestli budou chtít držet stejné chiplety i pro desktop tak asi ne...
Odpovědět1  0
Jednoduše se specializují na jednu část procesu a jsou v tom nejlepší na světě, ostatní firmy zaostaly, i když Canon chystá ­"nanoimprint­" což by měla být levnější a mnohem méně energeticky náročná varianta. Nikon už to asi vzdal úplně.
Ty jejich mašiny jsou optické stroje, na ty ostatní kroky při výrobě se používá třeba plasma nebo chemie a to je mimo jejich obor. Hlavně těch dodavatelů už tam je řádově více a šli by do oboru, kde je zavedená a poměrně silná konkurence.
Odpovědět0  0
No já myslím vynechat tu konečnou fázi rychlonabíjení a nabíjet celou noc konstantní rychlostí­-proudem který je konci dost podstatně klesá a tento systém ho začne naopak zvyšovat, čili musí i zvyšovat napětí v této kritické fázi.
Odpovědět0  0
Baterie li­-x nemá obecně ráda oba stavy, plno ani prázdno, proto se i dodávají částečně nabité a pokud se nebude nějakou dobu používat, tak se opět doporučuje částečně vybít a nabít až před použitím, někdy se dávaly dokonce do mrazáku na zimní spánek...
Těch neúplných cyklů většinou vydrží více než ekvivalentu plných, za předpokladu že se vyhneme těm krajním extrémům. Např jeden plný může být ekvivalent třeba 7x0,2 nebo 20x0,1 cyklu. Krásné to je vidět v těch autech, třeba hybridech, kde takový mikrocyklus probíhá mezi každými dvěma křižovatkami, kterých tam mohou být stovky až tisíce denně.
Teoreticky se dá říct že baterie co zvládne 500 plných cyklů, tak zvládne třeba 800 cyklů 50­-100%, ale při rozsahu 30­-80 to může být klidně 2000.
Odpovědět0  0
Tak hlavně musí k tomu být i dostatečná kapacita baterie, aby dokázala uživateli pokrýt ten cyklus který praktikuje v tom rozsahu 20­-80%
Druhá je pak vliv rychlonabíjení, možná by bylo lepší kdyby si to, třeba podle toho budíku, rozvrhlo dobu nabíjení a nabíjelo co nejnižším proudem. To by chtělo takže statistiku, jak moc se to podepisuje. Já třeba přes noc používám pomalou nabíječku a před koncem práce to oživím na rychlé, následně dobíjí zbytek v autě opět pomalu, abych měl šťávu i na večer... Bohužel ani těch 18Wh na intenzivní používání celý den nestačí.
Odpovědět1  0
Tohle už je opravdu hodně zmatené... Nějak jsem na novinkách nepostřehl že východ Ukrajiny sousedí s Mongolskem, Čínou a skoro by kamenem dohodil do Japonska...
Skoro to vypadá že tam do roku 2014 žrali kamení, přitom v některých oborech byli na světové špičce... A to tam řádili bolševici ještě o 30 let déle než u nás ­( a za voždě ještě intenzivněji­) a ­"transformace­" za Jelcina tomu taky moc nepomohla, spíše připravila podhoubí tomu co je tam teď.
V čipech holt jako kdysi u nás sázeli spíše na celovodiče... Jestli teď vyrábí na 65nm ­(arm­) tak jsou tak pět let před námi ­(180nm v onsemi kde je ale daný proces úměrný výrobě, kterou produkuje­)
Ty dolary a eura tam tečou stále a nejen za ropu a jejich ­(válečná­) ekonomika se může zhroutit podobně jako ta naše zelená... Orientace dovnitř a nezávislost může znamenat určitý odklad a potom ještě rychlejší pád.
Odpovědět0  0
Museli by dát opravdu dobré ceny, ale chiplety do Epyců, kde bude solidní marže by na tom neměl být vyrábět velký problém. Tam by mohli být na 70% a něco málo by třeba zachránili do nějakého ménějadroveho modelu.
Možná ještě nějaké malé APU ­(Sonoma?­) nebo GPU velikosti navi24, tam by museli dostat extrémně dobrou cenu, aby se jim vyplatilo polovinu vyhodit... Něco velikosti N48 leda kdyby se jim dařilo takovou kartu prodávat za cenu 4090...
Odpovědět0  0
Tak jsou typy her, které na gamepadu stojí za pendrek, třeba strategie, některé fps, simulátory kde ti ovládací prvky zaberou půl klávesnice... Někdy to je krkolomné, někdy skoro nemožné. A pokud máš takové rád, nechceš se jich vzdát a zároveň potřebují výkonný hw, tak to může být solidní důvod kašlat na konzole. Mě třeba dělají problém i ARPG hry na gamepadu i když to je nejspíše jen o zvyku.
Na PC si holt něco připlatím za univerzálnost, stejně bych nějaké aspoň středně výkonné potřeboval na hry co na konzolích nejsou a jiné aktivity. Pokud ale na tvé aktivity stačí konzole a telefon, nebo nějaká stará PC plečka tak tvé rozhodnutí chápu, 1000+€ za kartu na hraní také nedám, radši koupím nějakou 60­'­-70­' a zbytek ­"rozfrcám­" za jiné koníčky, ale za ­"drobné­" to považovat nebudu...
Odpovědět0  0
Mě asi ne, musel bych k ní mít něco s přiměřeným výkonem právě na ty hry co se na konzolích nevyskytují ­(třeba Strix point nebo 3050M­), ve finále se mi stále vyplatí koupit GPU v ceně konzole ­(+­-500€­) Problém by nastal kdyby nic v takové ceně nebylo dostupné, ale ony i ty konzole půjdou s cenou nahoru pokud mají mít aspoň nějaký výkon.
A pro ty co řeší jestli konzoli nebo herní PC to drobné asi nebudou, to by jinak neřešili jestli nacpat třeba 1000€ jednou za pár let do upgradu...
Odpovědět0  0
Tak pokud člověk jenom hraje, je konzole rozumné řešení. Pokud ne, tak stejně musí dokoupit nějaké PC­/ntb vyhovující jeho požadavkům. A pokud mu nevyhovuje nějaká forma předplatného a má velkou knihovnu PC her, tak se nákup GPU dá obhájit i finančně, nehledě na to, že některé typy her na konzolích nejsou úplně ono. A i ty konzole jdou pěkně nahoru viz ps5 pro.
Naštěstí ještě pro ty, co zvládnou slevit z požadavků jsou karty za relativně rozumné ceny. Bohužel pokrok už nejde tak rychle a levně jako kdysi takže úplně levné karty už asi nebudu nikdy, bude muset stačit lepší APU nebo jít do té konzole, které ale taky budou zdražovat :/
Odpovědět0  0
Tam se ale měnila i šířka sběrnice, zde by k tomu dojít nemělo. Teoreticky by to mohla být příprava na Super, protože čip by ještě měl mít nějaké rezervy ­(1536SP?­), nebo jako u 60Ti více paměti za mastný příplatek. Otázka je v jakém množství budou výrobci dělat 3GB čipy, pokud se stanou standardem, tak by ten příplatek mohl být snesitelnější...
Odpovědět3  0
To už nevypadá tak zle, dalo by se říci že jeden problém je vyřešen, teď ještě ten druhý ­- cena. Pokud by výrobce nabízel variantu třeba s Na akumulátory za podstatně lepší cenu vypadalo by to trochu jinak.
Třetí ­- negativní vliv rychlonabíjení ­(je menší než jsem čekal, ale to může ovlivnit metodika ­- chtělo by to odlišit auta co užívají převážně rychlonabíjení­) Ten nižší dojezd není pro většinu lidí taková katastrofa, pokud nemají specifické požadavky, nebo je neomezuje infrastruktura. Já bohužel splním oboje, prodlužovák z okna je stejná píčovina jako jet 20km na nejbližší veřejnou nabíječku, nutnost přesouvat se rychle stovky km a přijet třeba do německé eko zelené firmy kde jsou dvě nabíjecí místa na 300 zaměstnanců a u hotelu nic to také nezachrání.
Na běžné ježdění ale nějakých 250km v autě za rozumnou cenu nemusí být takový problém a na tu dovolenou radši letadlem, dokud to ještě není trestné...
Odpovědět0  0
Škoda té segmentace, jedno CCD a plná grafika by byl ideál, nějakou dobu možná i větší L3 místo­/na úkor NPÚ, ale tam se třeba pletu a herní využití přijde dříve než tato generace zastará...
Odpovědět0  0
"Dezinformacia sa nikdy zo svojej podstaty nemoze ukazat ako pravda.­" Problém je to že dnes je zvykem jakýkoliv nepohodlný názor označit za dezinformaci a o tom se tu bavíme, že to co je v jednu chvíli označeno za dezinformaci se po nějakém čase může ukázat jako pravda. Někdy to je z důvodu nedostatku informací, někdy úmysl kdy dotyční už v tu chvíli vědí že klamou a dezinformací je označení toho jiného názoru za dezinformaci. Ten termín se v prostě nadužívá, bere si ho do huby kdekdo a tím jeho význam devalvuje a ve chvíli kdy by jeho použití bylo vhodné a odpovídající už nemá tu váhu.
Odpovědět3  0
On není problém v tom že vláda postupně koriguje ty informace, ale to že v danou chvíli to je ta jediná pravda a vše ostatní jsou dezinformace a jiné názory ani diskuze se ideálně nepřipouští.
Kolikrát by to u lidí napravila omluva ze se zmýlili, nebo aspoň něco ve stylu, měli jsme špatná data... Většinou se to snaží jen vymlčet a jsou i tací lidé co si pamatují co jim bylo tvrzeno minule a dokáží to porovnat s tím co se tvrdí dnes. Bohužel tímto ­"elity­" hází chatbotu vidle do jeho snahy, tím jak snižují svou důvěryhodnost způsobují že mnozí lidé začnou věřit i úplným blbostem, když jim je vyvrací někdo kdo jim lhal zatím skoro ve všem ..
Odpovědět2  0
Jádro alder a spol si vezme 30W běžně, při boostu 55­-60W, tady to asi bude lepší ale stejně by u procesorů s tímto nízkým limitem k omezení docházet mohlo...
Odpovědět0  0
No hlavně že se ten Intel na tsmc nespoléhá :D
Odpovědět7  1
Tak to zkusím napsat ještě pomaleji, nVidia oznámila odklad, nepřiznala dle článku vůbec nic... A dle toho co tu postoval Bison, asi by toho na prodej příliš neměli a problém je na obou stranách nV i tsmc. Pokud by problém byl přímo v návrhu čipu, tak si nedělej iluze, že pokud by problém byly jen provozní vlastnosti nebo snížený výkon, že by to dopadlo jinak než u AMD, protože třeba roční odklad by znamenal mnohem větší ztrátu, než dát nějaké kompenzace­/slevy za dodání horších produktů než slibovali.
"Společnost Nvidia ale problémy popírá, resp. nechce konkrétněji komentovat.­" Ani tohle jako přiznání problému nevypadá...
Není žádná zlá nVidia, já se podívám na produkt a jeho vlastnosti, zvážím jestli je pro mě vhodný a výhodný a je mi úplně jedno kdo ho vyrobil... Kdybych teď potřeboval novou kartu, tak si tu adu na hraní vyberu, na práci v mém usecase pokud bych byl ochoten akceptovat tu vysokou spotřebu by to byla 7900GRE, protože ani quadro za ty prachy by mi neposkytlo odpovídající výkon.
Ohledně toho poudření, teď pracujeme s Intelem na těch skleněných substrátech, které mají přinést 10x vyšší hustotu propojů a částečně nahradit ty křemíkové interposery, které zde dělají problémy. Jen je otázka jak rychle to budou schopni nasadit do výroby...
Odpovědět5  1
"Dále dodal, že ohledně výše zmíněných spekulací nebude nic komentovat.­" No každý si přiznání představuje jinak...
R7xxx se úplně nepovedla, ale fungovala. Nedosahovala sice takových vlastnosti, jaké původně asi měla mít a už vůbec nenaplnila očekávání, které způsoboval hype některých leakerů, novinářů. Nějaké problémy se časem i podařilo vyřešit, třeba ta klidová spotřeba s více monitory. Tam by náprava, která by jen zvedla výkon a zlepšila provozní vlastnosti byla příliš drahá a dlouhá a výsledky vidíme až teď u nových APU, ale tou dobou bylo potřeba vydat aspoň něco.
Tady víme taky prd, jestli jde o problém, který ovlivňuje funkčnost, nebo jen vlastnosti, ale odklad 3m ukazuje na drobný problém, který jde poměrně jednoduše řešit. Třeba u Intelu je čas na pouzdření a testování čipu 30­-90 dní, což by odpovídalo nějakému problému s backendem nebo interposerem... Do návrhu čipu by za tu dobu sáhnout nestihli, pokud o tom neví už dávno.
Odpovědět5  2
A není to tak, že pro každého je vhodné něco?
Když budu mít domek s fve, možnost nabíjet v práci ideálně zadarmo, tak bude BEV dobrá volba, pokud na něj budu mít. Když bydlím v paneláku a jsem odkázán na veřejné nabíječky­(v nedalekém okresním městě například první veřejnou budou připojovat­), tak už to taková sláva není, u středního auta je návratnost +­-200kkm, pro běžného člověka v době kdy už to auto mít nebude.
U těch vyšších tříd to je trochu jiná situace, tam už se ceny skoro srovnaly, ale většina lidí kupuje ojetá auta v průměru řekněme za 150...
Sám jsem loni při výběru koukal i na hev­/phev ale opět, návratnost vyšší investice 200kkm v ideálním případě, ale s ohledem na to že dost podstatnou část cest mi dělá dálnice tak možná i mnohem více a v místě dojezdu možnosti nabíjet dost často velmi bídné...
Takže těch Mohykánů jsou u nás zatím miliony a v zemích kde zrušili dotace jich také přibývá...
Odpovědět4  0
Tak ten proces má tsmc nejspíše naladěn univerzálně, zatímco ty staré Intelí mohou být navrženy převážně na vysoké frekvence, hlavně by to měl být nějaký ze základních n3 procesů, který na vysoké výkony a frekvence není optimalizován.
Možná ještě vyženou frekvence malých jader, ty velké zahodí a začnou vyvíjet ještě menší a třeba už dokonce úsporná jádra :D
Odpovědět0  0
To by ocenilo spousta lidí, jen kdyby to i zaplatili, protože by pak ta i5 byla za cenu i7 a chtělo by to pl2 300W... Ta velká jádra Intelu naboptnala do extrému jak v ploše, tak spotřebě, tak to dohání těmi krypljádry. MT výkon tak dostane mnohem vyšší za celkem rozumnou cenu, jen v reálu se to ne vždy chová tak jak by mělo...
AMD řešení vypadá o dost lépe, tam ­"malá­" jádra dávají 70­-85% výkonu při 50­-75% spotřebě a to už se jako úsporné dá považovat...
Odpovědět0  0
Tak ipc těch malých by se mělo zvýšit dost podstatně, takže stačilo podržet takty na rozumné úrovni a mohlo se to opravdu jmenovat úsporná jádra...
U alder to žralo @3,9GHz stejně jako zen3 při 4,2­-4,5 na toto jsem zvědav jak to dopadne, ale nic extra nečekám ač mají výhodu v procesu...
Odpovědět0  0
Tak hlavně aby na tom lepším procesu ta úsporná jádra byla opravdu úsporná, jestli se jim povedlo těch +38% i 200­-600MHz při v stejných limitech tak by to bylo super. Trochu se ale bojím že to zase bude hnané na hranu možného a u těch nižších modelů jako ta 245K se to projeví o to více...
Odpovědět0  0
Tak u těch nejvyšších řad může být cyklus obměny u dost podstatné části co generaci, protože chtějí mít to nejlepší co je k dispozici. Průser je že opravdu znatelný nárůst výkonu se udál jen tam, čím níže, tím nižší až žádné posuny, takže tam je motivace na upgrade ještě nižší a takový ten lowend krom notesů zmizel úplně a lidem nezbývá než koupit něco starého ve výprodeji. A co se tak zatím objevilo o blackwellu, tak se to nejspíš ještě umocní...
Vyškrábnout 2k€ na novou kartu je pro mě jednodušší než se přesvědčit o tom že mi to za to stojí jen kvůli hrám... Proto se radši podívám po nějaké 60 řadě ale tam teď vůbec nevidím posun který by mě měl přesvědčit o tom že to stojí za to. Naposledy jsem měnil ­"1060 5G­" za 6600nonXT kde ten posun byl sakra znát, jak ve hrách na což za původní karta nebyla úplně určená, tak v sw...
Odpovědět0  0
Spousta zákazníků nic moc neřeší, jedni kupují například 70­/700 řadu, tak prvně kouknou na 4070, část ji rovnou koupí a neřeší, část si řekne sakra nějak to zdražilo vždyť ta stará xy70 stála rapidně méně , ale jo inflace... a taky ji koupí, pro někoho to bude už moc a půjde koukat na nižší karty.
Další skupina zase má 10, 20, xyz peněz a kouká co se do jejich limitu vejde.
A pouze malá skupina se v tom rýpe tak jako mi a porovnává každý parametr ­(a i tam bude pro každého jiná váha­).
Trochu bordel v tom udělá různé přeznačení, kdy třeba ty nejvyšší řady u NV udělaly opravdu solidní skok ve výkonu, ty nižší už jen malý nebo dokonce prakticky žádný, pouze solidní zlepšení efektivity díky lepšímu procesu.
Jsem zvědav co nám příští rok přinesou, jestli to nebude ještě horší a hiend zase solidně poskočí a ty nižší řady zase budou jen ­"mírný pokrok v mezích zákona­", takže kouknu na 60­/600 řady případně o jednu výše, jestli to má rozumnou cenu, pocítím nárůst výkonu a jestli to má ještě pro mě rozumnou spotřebu a možná zase nic nekoupím...
Odpovědět2  0
Za 799 ale byla 12G 3080 která vyšla mnohem později, původní 3080 10G byla za 699$...
Odpovědět0  0
Tak původně byla nejspíše plánovaná náhrada 4080 12G alias nově 4070Ti tam je přirážka jen 15% a nárůst výkonu kolem 20% což tak děsivě nevypadá...
Odpovědět0  0
Těch vrstev mědi tam je ale spousta, odděleny jsou různými materiály, polymer, oxidy a nitridy křemíku. Jak se to postupně vrství a zase částečně odleptává, některé vrstvy se snad i ­"zapékají­" ­(ale o tom vím kulový­) a na každý materiál se používá jiná chemie a agresivní je téměř vše. Po každé operaci leptání se dělá oplach ­(voda nebo ­"soda­"-DI+CO2­) a sušení ­(horký dusík, vzduch, vacuum­). A tam by právě zkrácení cyklu mohlo způsobit, že nedojde k dokonalému odstranění všech chemikálií. Mohlo jít i o nějakou kontaminaci nebo špatnou recepturu ale to se většinou pravidelně testuje, takže by šlo spíše jen o problém nějaké várky...
Ale jak jsem psal, hlavně si tam někdo musí přiznat, že došlo k průseru, začít hledat opravdovou příčinu a co nejrychleji ji napravit, jinak se z toho bahna nevyhrabou...
Odpovědět0  0
Pochopil jste psaný text, že je rozdíl mezi E­-xxxx a xxxxE? Tyto xeony nejsou embedded nýbrž standard server­/enterprise bez prodloužené dostupnosti­/podpory...
Odpovědět1  1
Pokud to je opravdu ta koroze, tak mohlo jít o nevhodně zvolený materiál, kontaminaci chemie nebo kovů použitých na propoje. Špatně zvolená receptura, nebo časy zpracování...
To vše pokud si to přiznají by mělo jít napravit, bude to stát spoustu peněz a času aby našli přesnou příčinu, což už se mohlo stát a nové šarže už mohou být lepší, nebo v pořádku, jen jak dělají mrtvého brouka, tak marketing nechce říct, že chybu která ­"nikdy neexistovala­" jsme opravili...
Odpovědět1  1
Třeba to myslel tak, že se na to vykašlou radši i ti výrobci. Ti většinou v tomto segmentu používají několik generací zpět, kde už se všechny průsery odhalily a opravily... Náš dodavatel má v nabídce gen6,7,11 případně atomy Apollo a řekl bych že i toto rád vynechá, asi bych tomu svěřil tak nějakou reklamní tabuli, zařízení pro průmysl asi ne...
Odpovědět1  1
Asi minul informaci jak teď ty hlavně Evropské od tohoto nadšení ustupují...
Já jsem pro, aby se elektrifikovalo to kde to má aktuálně smysl a kde ty výhody převažují, takže to co se pohybuje po městě a v blízkém okolí, časem pak postupovat dále ale s rozumem, třeba když mám dům­/firmu s fve... Používat rozum a ne ideologii...
Odpovědět0  0
No je tom ekologické, lokálně rozhodně ano, globálně to je otázka na širší diskuzi, máme tu různé studie s dost odlišnými výsledky, ale většinou se prezentují jen ty co dopadají dobře.
Za mě je největší zlo ten systém plošných dotací a zákazů. Kdyby stát, když už do toho cpe naše peníze radši začal u sebe, místo solárních polí Instaloval panely na všechny své budovy kde to je možné, pořídil jim elektromobily tam kde to dává smysl...
Elektrifikovat přednostně to co se pohybuje po městě a blízkém okolí s tím naprosto souhlasím... Postupně jak půjde vývoj to rozšiřovat tam kde to dává smysl­(i ekonomicky­)
Systém kde znevýhodňují malá úsporná auta a tím zlikvidují jejich produkci je taky super, nehledě na to když na ně v některém státě uvalí daň takovou že jsou pak neprodejné. O emisních povolenkách vůbec nemluvě, to jak to zavádí je spíš megatunel než ochrana prostředí, proto lidi nejásají tak jak by si to moderní politruci představovali.
Za mě pak je výsledek +0,25 a ekonomicky ­-10...
Odpovědět0  0
No tady vidíme dva způsoby daňové úlevy, jedna sníží cenu, druhá vám uleví od dost podstatného obnosu peněz... Navíc tyto experimenty financují z prodeje fosilních produktů jiným ­(a obíráním těch co si chtějí koupit ICE­) a tváří se jak jsou ekologičtí...
Odpovědět0  0
Totéž to určitě není, Číně se daří snížit cenu BEV na úroveň ICE, Norsko zvýšilo pomocí daní ceny ICE na úroveň BEV. Pro zákazníka to bude sakra rozdíl Číňan si může vybrat jestli koupí za 400 ICE nebo BEV stejné kategorie, Nor za milion fabii nebo Teslu, Čech za 400 fabii nebo za 800 BEV, případně od 420 nákupní tašku­(ICE je ale za 280­)...
Odpovědět0  0
Tak pokud to výrobcům bude přidávat na doplnění palety za úsměv tak určitě, ale retail cena to zabije.
Je spousta scénářů kde to bude stačit a vyhovovat ale musí se s tím potkat i cena, tu pro OEM neznáme ale ta retail je hodně mimo.
Odpovědět0  0
Jen to tu dobrou cenu mít nebude a efektivní to také zrovna není... Za 100€ rozhodně ne... 20€ navíc třeba za 12100 ­(nebo 5700 pokud není potřeba igpu­) se v ceně sestavy ztratí, nebo trochu ušetřit s 4600g...
Na Solitaire v práci by měl stačit i mobil v ceně poloviny pouze tohoto procesoru...
Odpovědět4  0
Tak rychlejší v single, 66­-75% v MT to už za srovnání skoro stojí, druhá otázka je co o reálném nasazení vypovídá GB. Když třeba v CB to už je kolem 40% ­(a 85% ST ve prospěch Intelu­) pak už ten 3 násobek spotřeby tak špatně nevypadá... Ale tam už zase má smysl oba srovnávat s odpovídajícími kousky aspoň z podobné cenové hladiny...
Odpovědět0  0
Tak to se týkalo jestli se nepletu těch východoněmeckých elektráren, z nich jedná měla být téměř dokončená jak píšeš. Ale tam asi šlo o nedůvěru v ruské technologie, proto pohřbili téměř dokončený projekt... V Rakousku mají nemlich to samé.
Ten pronájem zní hezky, ale je tam zásadní problém, oni to prostě nechtějí na svém území ani v nejbližším okolí, stačí vzpomenout co se dělo z rakouské strany ohledně Temelína, takže myšlenka že by to provozoval někdo jiný je pro ně stejně neprůchodná... A na kolečku to asi převézt nepůjde...
Odpovědět1  0
Tak ta likvidace věží snad byla u těch, co už byly uzavřené dříve, ač ty ještě také mohly fungovat. Velká část těch elektráren byla postavena před 40­-50 lety, takže to plánované odstavení bez velkých investic se blížilo­(tak 10­-20 let­). Zvláště když se na to chystají už od přelomu století... Ale těch deset, dvanáct let tomu dát mohli, zvláště když to tak měli původně v plánu, na to by snad i ten personál mohli mít.
Odpovědět2  0
Proč platit, když by stejně z nich nic nedostali... Rotoped a šup vykrývat špičky, pomáhat by mohli soudruzi odlepení od silnice, ale u těch by to chtělo i kontrolu jestli moc nevydechují...
Odpovědět6  0
Nevím jestli tam měli něco novějšího, ale většina těch elektráren co měli byla už dost za zenitem respektive s plánovanou životností ještě 10, max 20 let. Takže pokud by byly náklady opravdu takto vysoké, tak by to asi smysl nemělo... Ke konci budou ty investice do údržby vysoké, takže cena za zprovoznění by musela být relativně nízká, stejně se měly postupně asi do 10 let zavírat a žádné investice do prodloužení životnosti nebyly v plánu.
Průser byl v tom že to vypnuli měli by více času a stability, než přijdou nějaké nové technologie, případně ty stávající preferované zlevní...
Odpovědět2  0
Tak to je důsledek zvyšování ceny procesů, výkon jde navýšit zlepšením architektury, lepším procesem, větší plochou­(lepší architektura, více jader, sram...­) nebo frekvencí. Poslední varianta je v rámci nějakých omezení asi nejlevnější, proto ji výrobci ve spotřebním segmentu volí a posouvají tak procesory do hodně neefektivního pásma. Dnes zen jádro při plném boostu bere ~20W, 5% frekvence­/výkonu dolů už je 15W, poloviční výkon pak je 80­-90 pokles spotřeby jádra. Tam ale už dost podstatná část energie zmizí na leak a komunikaci­(IOD­).
Takže 3­-4GHz je dnes takové ideální pásmo, kde příkon ještě nestoupá výrazně rychleji než výkon, u monolitu je to pásmo širší směrem dolů, protože tam je efektivnější ta komunikace což má smysl hlavně u ntb.
Ja mám sice jen 3900X ale v eco módu mi klesl MT o 2% a ST paradoxně o 2% stoupl­(zkoušel jsem to několikrát s podobnými výsledky­) což v reálu nemám šanci poznat. 65 vs 170 už ale bude poznat více, pokud člověk ten výkon zvládne použít, ve finále to znamená že do přehřátí udrží 7 jader místo 2 při plném výkonu...
Odpovědět3  0
Zkus to prosím napsat ještě jednou, tady opravdu netuším, jestli to tvrdíš, nebo vyvracíš něco co jsem ale nenapsal...
Jediné co si z toho zvládnu vzít, je info že se to může chovat jinak se změnou frekvence a jinak se změnou taktu...
Odpovědět2  0
To je pouze tvá utkvělá představa, útočná nálada vypadá úplně jinak, mezi 12­-14h by ti to neměl kdo potvrdit, protože všichni utekli... Jen jeden kolega z Afghánistánu našel odvahu přijít i zítra... Ale ten nemá ve zvyku potvrdit i vyvrátit své tvrzení v jedné větě...
Odpovědět1  0
Jenže 16, pokud se zatíží pouze 12c, bude mít ten base clock minimálně stejný, spíše vyšší. V reálu Wokna sice zaserou těch pár vlakem navíc a ten takt klesne, ale i to 12c bude muset ty požadavky někdy vyřešit... A pokud nebude mít dostatek volných prostředků, bude to muset řešit v dodatečném čase... Zen3 na ideální pásmo 2­-3GHz níže jde více na leak, komunikaci... Do 3,5GHz to ještě jde ale výše už jde zase spotřeba exponenciálně­(ona jde exponenciálně vždy, ale do určité míry to ovlivní ta klidová, tak že se to v určitém pásmu chová takřka lineárně­)
Odpovědět3  0
Nemohu se ubránit dojmu, že odpovídáš někomu úplně jinému, nebo sám sobě... ­"6 i 12 jádro stejně děláš většinou z plně funkčních čipů, i to 8x1 jádro může mít většinu čipů plně funkčních­"
Ten čiplet stojí +­-autobus 15$, IOD 35$, pokud ty parametry sedí a 8+1ks se prodá za 3­-4000$, v případě těch lepších za 7K$ je ti vlastně jedno kolik jader tam funguje pokud se to vejde do obálky TDP*MHz*jádra. Ve spotřebním segmentu kde máš marže jen zlomek ­(a prodané kusy násobek­), budeš přemýšlet trochu více co jak prodat.
Sakra jiná situace bude třeba u větších GPU, kde těch zmetků může být více než polovina, tady při 70­-80mm2 bude fungovat téměř vše, máš i prostředky, které ti dopředu řeknou, které čipy budou vadné ještě než začneš vyrábět a víš že je máš rovnou zahodit a nemá smysl je ani testovat, protože defekt zabírá více než je obvyklé pro aspoň částečně funkční čip, dokonce i víš co je poškozené a to můžeš hned odříznout od napájecích cest a naplánovat tomu budoucnost ještě před biningem. .
Odpovědět2  0
Někdo udělá bulvární titulek aby získal nějaké kliky navíc ze stejného obsahu a nenabídne ani mhz navíc...
Ta cena si sedne, 5900X možná i z trhu zmizí a za jeho cenu tu budou 4 jádra navíc ­(protože bez umělého okleštění je nebude z čeho dělat­), všichni milovníci 12c vyjdou do ulic a budou žádat hlavu CEO... Já zatím půjdu na pivo za 150,­- a počkám na další testy, hlavně jak si to povede na 65W, kde počítám, že 16@65W v čipletové konfiguraci nejspíše nedává smysl, proto i Pro model končí na 12c. IOD evidentně zvládne zkonzumovat nezanedbatelnou část powerlimitu­(ač někteří tvrdí že ne­) a výsledný 16c by měl MT výkon skoro stejný jako 12c, protože by jsme pohybovali na nějakých 2,5GHz base clock...
Odpovědět3  0
Právě že to smysl dává.
Poškozených čipletů budeš mít do deseti procent, polovinu vyhodíš, protože nebudou vůbec funkční, takže ti zbyde třeba 2,5% 6c čipletů zbytek bude 1­-5 jader... Ty dobré ale budou mít rozdílnou kvalitu a budeš to muset nějak roztřídit. A jak se vylaďuje výroba, zbývá ti těch horších čím dál méně. 6 i 12 jádro stejně děláš většinou z plně funkčních čipů, i to 8x1 jádro může mít většinu čipů plně funkčních, jen ta kvalita ­(leak a dosažitelné frekvence­) určí do jaké škatulky se daný čiplet vejde. Na 5600 ti stačí ty opravdu mizerné na 5900 už potřebuješ lepší ale máš spoustu těch co jsou ještě trochu lepší tak proč to neprodat trochu dráž rovnou jako 16 jádro... Ta cena si brzy sedne a je možné že ty 12c postupně zmizí z nabídky.
Odpovědět3  0
To mě třeba docela štve u rdna2, kde mi to povolí jen rozsah 94­-120% aspoň to jde řešit přes chill, u pascalu kde jsem měl 1060 a p2000 šlo jít na 50% což v reálu dělalo nějakých ­-10% fps ale akustický projev byl o řád lepší.
V notesu mám zmíněnou 3050m@85W a tam mi ani Afterburner nepovolí sáhnout do napájení, takže to musím řešit omezením v jednotlivých titulech, ale byl to levný krám, tak tomu lze leccos odpustit.
Z toho pohledu je úžasný SD, kde mám přes jedno tlačítko ­"adrenalin­" kde si jednoduše nastavím omezení dle svého gusta...
Odpovědět1  0
Některé 3050m mají jen 80% SP a v kombinaci s rozpětím powerlimitu 30­-100W ten rozptyl výsledků může být obrovský, tady uvádí 50W což je někde uprostřed, ale chybí počet SP. V závislosti na provedení chladiče, pak v reálu sice benchmark ukáže pěkná čísla, ale po půlhodině grilování může být propad o další desítky procent, což u desktopu většinou také nehrozí.
Ve výsledku pak můžou mít mobilní 3050 rozptyl 40­-100% té desktopové v plné konfiguraci a třeba 3050 6G i překonat.
Odpovědět1  0
Ještě jednou sorry, přišel jsem načepýřen odjinud, ale spousta těch čísel a výpočtů je vytržena z kontextu.
JE je v dnešní době pokřivené dotacemi, povolenkami... velmi levný zdroj, provoz dvou bloků je dnes 5mld­/rok, modernizace řekněme 2,5mld v průměru za poslední roky a proti tomu 35­-40mld příjmy. Distribuci bych do toho nepočítal, její náklady stoupají hlavně díky obnovitelným zdrojům a vyskytuje se pouze ve vašich výpočtech, přičítat platy podruhé také není úplně ono, DPH v cenách bez DPH... Z Temelína to prostě leze 0,35kč­/kwh s modernizací 0,5...
Pokud vezmu nabídkovou cenu­(nejen u nás ale napříč evropou­), 150­-175mld+60mld na prvních 20 let provozu, jsem při aktuálních cenách na 15 letech, dalších 45 bude stále v zisku, jestli se vyplatí prodloužit životnost o dalších 20 let se uvidí...
Při 350 jsem na ~25, max 30 letech...
Ve finále jsme na dvojnásobku ceny solární elektrárny, které tou dobou bude teoreticky končit životnost, ale nepočítáme nutnost jejího zálohování, to se dnes odhaduje zhruba na +50% po započítání aktuálního dotačního ­"průmyslu­" v budoucnost se počítá s náklady na čistý solár se snížením na polovinu, ale náklady na zálohu mají vzrůst na 4 násobek=dvojnásobek oproti aktuálnímu stavu.
A to jsme se ještě nedostali k té distribuci, která u JE zvýší nároky o nějaké desítky procent, ale OZE spíš stovku...
Viděl jsem i studie, kde ze soláru to vychází 5x dráž než z JE...
Solár na střeše je trochu něco jiného, tam když si to spotřebuju sám, nebudu dostávat dotace ve chvíli když svítí ve správnou dobu­/platit ­"pokuty­" pokud svítí ve špatnou dobu a já se snažím dodávat do sítě­( pokud mě k ní vůbec v dané lokalitě připojí­) jsem zhruba na poloviční ceně, řekněme s třetinovou­/poloviční životnosti... Ale pokud si to spotřebuju opravdu sám ušetřím za tu distribuci což může být dost podstatná část ceny. V ideálních případech s návratností poloviční, takže pokud se začnou ve velkém používat ty vyřazené baterie z bev a vzniknou tak relativně samostatné ostrovní systémy, tak teoreticky nemusíme nic moc stavět, za předpokladu že Peksa přiveze to co bude chybět v powerbankách z Maroka...
Těch 800mld v první půlce vyznělo jako náklady na stavbu, v druhé jako celkové ale bylo tam i 700 pouze za stavbu... A pokud s někým uzavřu smlouvu za 160,­- a on si řekne o 400 nebo 700 případně 800, tak pokud to dostatečně nezdůvodní tak by měl umět velmi rychle utíkat... Ale v tom dnešním bordelu bych se nedivil kdyby mu házeli klacky pod nohy už zadavatelé­(nedej bože že si ještě před tím než se investice vrátí usmyslí, že by rádi lobovali pro něco jiného­). To vidím každý týden když vykazuju účty za hotel, v rámci úspor platíme tři filmy navíc, které to kontrolují, zprostředkují a zařídí platbu a 50­-100% + poplatky navíc proti ceně kterou jsem si dokázal zařídit sám nejsou problém... ­"Nechci slevu zadarmo­" nám tu holt zůstalo... Ale vedení je šťastné že místo 30€ zaplatí 60­(když je průser tak zaplatí i 1000€­/noc a nikdo ani nemrkne­)

Odpovědět0  1
Do prdele, co to meleš to že zaplacený Temelín aktuálně produkuje 30mld zisku a ty to budeš přičítat k nákladům+amortizaci?
Náklady jsou aktuálně 5mld ročně, modernizace v průměru 1mld­(letos to je holt víc­). Cena za kWh je ~35 halířů, s údržbou a modernizací jsme na padesáťáku... Prodej 2,50 takže se bavíme o 30mld, které v těch prvních letech můžou jít na amortizaci....
Původní nabídka je 160mld za blok, s tím že se operuje že by mohlo dojít k navýšení na 400 ale tady hned počítáte 800, pokud nám někdo nabídne takovou cenu, měli by jsme zvážit preventivní jaderný útok, aspoň tím odpadem, který vyprodukovat zvládneme... Nebo těmi odborníky, kterých máme jako sraček...
Sorry slušně to nešlo ale pokud mícháme hovna se švestkama, dobrý povidla to nebudou...
Odpovědět0  1
Zase ty dva bloky mohou generovat přes 30mld zisku ročně takže při aktuálních cenách, návratnost 10 let v ideálním případě nevypadá špatně, i kdyby to bylo 2x tolik tak to je pořád dobré... Už to mělo dávno být ale tady nedává smysl vůbec nic... Solidní základ stabilních zdrojů, aby jsme mohli odstavit ty uhelné elektrárny, solary na střechy firem, domů klidně, ale ten co to povolí na poli by měl razítko dostat do míst kde slunce nesvítí...
U tohoto záleží jak to je hlučné ale předpokládám že jako plot to taky vyrobí prd, leda jak tu někdo zmiňoval mosty a podobná místa...
Odpovědět2  1
V RT výkon nahoru půjde, takže část zájemců bude spokojená, druhá si přečte že má být spokojená a ta třetí, otázka jak velká, se na upgrade vyprdne nebo jukne na konkurenci, když zjistí že v rasterizaci k žádnému posunu nedošlo.
Otázka bude cena pamětí, ty jsou u těch nižších řad dost podstatná položka, ale to že chystají pro 5060 větší čip než minule a gddr7, by mohlo znamenat, že nemusí být extrémně dražší.
Já budu cílit výkonem někam mezi 4060Ti a 7700XT s dobrou efektivitou a 10­-12G by se taky mohlo hodit... Když nic takového nevydají tak dokud bude stará karta funět, tak se na to vykašlu...
Odpovědět0  0
Tak hlavně aby to nebylo v rasterizaci i do mínusu, nebo nezabili aktuálně solidní efektivitu. Nějaká 5060­(Ti­) by se mi celkem hodila, ale muselo by to předvést nějaký nárůst výkonu, abych upgrade aspoň poznal. 70­/700 už žerou víc než bych chtěl a tolik se mi nechce ani investovat, zvlášť když se k desktopu dostanu jen o víkendu a hraju na něm věci co laptop a SD zvládají mizerně...
Odpovědět0  0
No to bude nějaká bota v překladu, protože by mělo být opravdu jen 128b. DDR5 už v základu obsahuje některé ECC funkce, ale opravdu jen základ. Apple by plnou podporu mít neměl, u AMD může být u Ryzen PRO, ­"spotřební­" APU ne, Intel snad ani u PRO ntb modelů...
Já měl ECC naposledy asi před 12 lety WS s 2s xeony, od té doby fasuju čím dál horší plečky, kde je člověk rád že je aspoň nějaká paměť :D
Odpovědět0  0
160bit žádný vtip být nemusí stačí ECC... V tu chvíli má kanál­(modul nikoliv subkanál­) DDR5 šířku 72­/80bit...
Tady jsou pro 16GB variantu ale dva obyčejné 64b moduly­(každý má uvnitř 4x16b čipy ­- z toho asi vychází ta informace která dělá dojem že je pouze 64b sběrnice­) pouzdro taky nemá 40 pinů, ale 563­-ball WFBGA.
32G by měla mít také dvě 64b pouzdra ­(na čtyři nikde není místo­) dual rank ­(8x16b interně­)
Propustnost tak bude 136GB­/s ale vzhledem k tomu že udávají výkon 50% nad meteor­(4,5TFLOPS­), tak to odpovídá RTX3050 6G ­(6,8TFLOPS­) která má 168GB­/s a nemusí se dělit... Takže být to 170, určitě by to neuškodilo...
Odpovědět0  0
Když litr doplatíš nabízím i5 2400, má jen 6MB L3 takže by mělo být rychlejší, žere o čtvrtinu méně a nabídne i podporu Win XP, nemá žádná kripl jádra... Samá pozitiva a jistoty...
Odpovědět0  0
To bude asi maska na fantomase ne? Při těchto cenách by nikdo nevyráběl víc než jednu verzi čipu...
Těch masek jsou vyšší desítky a celá sada v případě 5nm by měla stát kolem 15M$, pro 3nm procesy asi dvojnásobek...
Odpovědět4  0
Tak Strix s plnou GPU by teoreticky mohl stát tak o 30­-40€­(+příplatek za rychlejší paměti, případně 50+€ za camm moduly­) víc než Phoenix, ale 12c si určitě naceni výše. Pokud to chce ale primárně jako stroj na hraní tak 12c bude zbytečný overkill a nižší řady zase budou mít ořezanou grafiku, takže pokud oželí efektivitu, bude r5+3050 lepší volba­(před rokem a půl jsem vzdal čekání na zázrak a toto prozatímně koupil za 650€ ač jsem chtěl spíš menší a lehčí stroj­), trochu škoda že kraken bude mít jen 8CU.

Halo bych čekal tak za 1800€ v plné konfiguraci, 7940+4070 které by to mělo konkurovat je o 500€ levnější. Na hraní je opět 16c nesmysl, je otázka jakou GPU dostaneme k modelu s jedním CCD, jestli bude mít aspoň 32CU a o kolik může jít dolů cena...
Kdyby se jim to podařilo udat do nějaké ­"konzole­" a udat toho pár milionů, věštil bych tomu zářnou budoucnost, takhle se spíš bojím jak to dopadne.
Odpovědět0  0
On je u těch nových karet problém rychlé řízení boostu, které pak generuje velké proudové špičky. Když pomineme takové ty šmejdy jako LC­-power, tak s tím můžou mít problém i starší relativně kvalitní zdroje, které to v lepším případě vyhodnotí jako zkrat a vypnou a některé ty špičky nepřežijí, i když souvislou zátěž by zvládli...
Taky mám jen 500w gold zdroj, ještě v kombinaci s mATX case, takže mám štěstí že se mi tam nic takového ani nevejde... A ani bych to nechtěl, to si radši ty detaily stáhnu...
Odpovědět3  0
To už tu je spoustu let, jen se to spíš používalo k ntb.
Spíš se divím, že ještě nezareagoval nějaký výrobce chladičů a nepřišel s 3­/8­" nebo 1­/2­" vývody jako novým standardem. V létě aspoň na TUV a v zimě i přitopit...
Odpovědět0  0
No pokud se jim to podaří rozumně umístit, tak vzhledem na segment kam to bude pravděpodobně mířit, jestli řadič bude zvládat max 8Gbps a slíbené 8,5G moduly budou v době vydání již k dispozici, tak ta možnost rozšíření­/opravy bude velké plus...
Odpovědět0  0
Do herního stroje by byl ideál jedno CCD a plná grafika ale bojím se že to bude zase omezeno a bude zase jen třeba 32CU. A celé to tak trochu zabije cena a jediné plus bude trochu vyšší efektivita než řešení s dGPU. Takže výsledek bude pár prémiových vcelku lehkých herních ala ROG Zephyrus od 1800€ a možná nějaké WS
Odpovědět0  0
A není to takto ještě horší, o problému se roky ví a nikdo to ­"oficiálně­" nekomentuje a neřeší až to dojde do takového stavu?
Odpovědět1  0
Tak pokud se bavíme o pomalé VRAM=GDDR6 vs GDDR6X tak X používá jinou modulaci signálu­(má čtyři stavy, takže přenese dva bity najednou­), je rychlejší, dražší, má lepší efektivitu a nejspíše řadič bude zabírat nepatrně větší plochu... V mainstreamu holt zvítězí ta cena nad jinými plusy.
Odpovědět2  0
A není problém spíš v tom, že tam nahoře vlastně neví jak té firmě říct co může prodávat? Stačí třeba přidat max plochu čipu­(třeba 500mm2­), šířku sběrnice a tím jasně vyřadí AD102 ze hry. Ale za půl roku přijde někomu i ta 4080 moc. Je úplně normální že pokud je nějaký zákonný limit, tak se ho firmy snaží využít na max, aby měly co nejvyšší zisk, který po nich vyžadují akcionáři. Se budou muset rozhodnout jestli teda chtějí kapitalismus nebo plánované hospodářství, tu NV můžou koupit a řídit si podle svého, když jim ti kapitalisti stále dělají problémy...
Odpovědět3  3
Provokuje? Chová se jako normální společnost, snaží se vydělat a nabízí produkt který je v rámci ­"zákona­", spíš je problém, že ten zákon se mění každý měsíc...
Evidentně ty parametry jako obvykle nastavuje úředník, který nemá páru a když vidí že se stále dodává, tak plácne jen nové číslo... Spíš se divím že ještě nepřišla nějaká žaloba a žádost o kompenzace...
Odpovědět6  1
Tak SSD přinesl hodně velký pokrok a to hlavně kvůli přístupové době, to je při běžné práci důvod toho razantního zrychlení. Ale třeba při tom hraní se většina těch dat používá po přesunu do RAM, vram opakovaně a tam je ten limit propustnosti paměti a sběrnice znát. Nejvíce u APU, kde dokud nedojde k nárůstu přenosové rychlosti, nemá smysl používat větší jádro, proto jsme už delší dobu zaseklí na 8­-12CU.
Odpovědět1  0
Tak třeba taková 4060ti 12G by mohl být docela zajímavý model­( ten příplatek 100$ na 16G není v této kategorii málo­), pokud tedy nemají na skladech velké množství čipů s defektní sběrnicí.
Pokud půjde jen o výprodej skladu, tak by použití větších defektních čipů mohlo při zachování powerlimitu způsobit i mírný pokles výkonu. No možná by mohli vyplodit i nějakou 4050 za rozumnou cenu ale tam by to chtělo zachovat 8G­(třeba pomalejší 15GHz­), ale tam může být velmi dobrá výtěžnost a to co se nepovede zvládne absorbovat ntb segment... Tam na ­"malém­" displeji je přeci jen snazší akceptovat nižší detaily, sám mám 3050m 4G a ­"dá se­"...
Odpovědět0  0
Aby prodali každý aspoň trochu funkční zmetek za co nejvyšší cenu...
Odpovědět1  1
Problém je v tom že země je kulatá... Vyženete komunistu na východ a vrátí se vám ze západu...
Soudruzi z Číny si vyzobávájí to dle nich nejlepší z kapitalismu a soudruzi demokrati zase to ­"nejlepší­" z komunismu. Už se nám vrací pojmy jako třídní nepřítel, kádrování, dosazování do funkcí dle kvót místo schopností... Schválně zkuste najít v našem parlamentu pravicovou stranu...
Odpovědět1  1
Ano v tomto případě tvrdí že to je 150, maximálně jednou za deset let 250, ale testy ukáže při těch 430W s vodním, případně cryo chlazením, to zaslouží děkovné dopisy?
Jsou tu i světlejší stránky, třeba klidová spotřeba, nebo úspornost modelů bez úsporných jader a spousta dalších najde nějaký usecase, který přinese nějaké body pro Intel. Ale ten jejich marketing stylem nemožné do zítra a zázraky do tří dnů, nebo pět procesů do čtyř let ­(otázka kolik z nich bude od tsmc­). Ale to je všude, naší markeťáci jim slíbili 200 toolů do konce roku­(předminulého­) a už mají čtyři, takže jsem převzal osobní odpovědnost a potrestal se R9, která při 65W ztratila 2% MT, teď po nějaké aktualizaci už 5% a Radeon co při pracovním vytížení odvede práci jak 5x dražší quadro, ve hrách to je trochu horší, ale kupovat teď, tak bych asi tu 4060 upřednostnil. Aktuálně to smysl nedává, uvidíme 5060­(případně B2­/3000, kde to nebude pro víkendové profi nasazení dávat cenově smysl­) vs 8600­( kde profi W varianta nepřinese adekvátní nárůst výkonu proti RX­)

Ale 4p4e beru jako pozitivní krok proti 2p8e v daném segmentu, pokud tedy nebude standardem 1p3e, to bych už asi rozšlapal hned a šel se dotazovat na předčasný důchod pro rizikové profese...
Odpovědět0  0
Tak Lunar z pohledu hráče je zcela nezajímavý, naopak pro ty základní pracovní stroje co se ­"fasují­" by to mohla být dobrá zpráva. To většinou bývají ULV kolem 15W a tam přechod z 2+8 na 4+4 by mohl být pozitivní. Mě vyměnili WL 4c8t za AL 10c12t a to bylo neštěstí, celkový dojem byl že výkon klesl na polovinu, můj osobní Ryzen 2500u ­(a to měl před upgradem jen 6GB RAM proti 15,5 u AL, zbylé dva byly alokované pro igpu­) vyprášil kožich oběma nejspíše i díky Vega igpu, jelikož radeony našemu sw svědčí lépe než Intel i Nv srovnatelné řešení, ale amd nám bohužel nikdo nekoupí.
Problém Intelu je že E je efektivní převážně jen z pohledu plochy křemíku, zrušení HT by naopak mohlo být benefitem z pohledu efektivity, bohužel jeho zrušení příliš velký dopad na plochu mít nebude a žádné navýšení počtu jader neumožní.
Odpovědět0  0
Tak on už se ho ptal jak vyrobit 4060 do 100$ a výsledek jsme viděli. Přéčinó byla chebná elektrónka é třenáct z podniku Katóda Holomóc ­- příště už se to prý nestane všechny už zkontrolovali...
Odpovědět2  0
Tak už původní 7600 neběží v úplně optimálním režimu a snaha posunout frekvence ještě trochu výš bohužel stojí víc než je přínos a ta paměť navíc také pár W vezme. Smysl to má aktuálně v pár titulech kde je 8G limitem, ale v budoucnu bude ta karta stárnout trochu pomaleji než 8G verze. Takže pro ty co neřeší spotřebu a hrají hlavně nové tituly to smysl dávat může, dokonce i větší než u 4060ti 16g kde je ten příplatek vyšší a výpočetní výkon by měl zůstat stejný.
U obou karet platí že pokud se podaří vyškrábnout tak 2k navíc a nevadí vyšší spotřeba, tak je k dispozici mnohem lepší produkt s 12G...
Odpovědět0  0
V té první části jsem měl na mysli tu mono verzi, asi jsem to měl zmínit. Tam by to chtělo tak 9GHz aby pokrylo očekávané navýšení výkonu.
U toho Halo se dostaneme s 8GHz DRAM tak na 2­/3 propustnosti 6700xt která má také 40cu i i$. A výkonově by se jí halo mohlo blížit, takže nějaké omezení by mohlo být i tam...
Odpovědět1  0
By mě zajímalo jestli přidají nějakou cache pro GPU, protože aktuálně to vypadá že už těch 12CU naráží na limit paměťové propustnosti. A než to vyjde tak kolik můžeme čekat nárůst rychlosti ddr5? 10 max 20%?

Ten halo vypadá pěkně, jen to asi bude chtít připravit větší prasátko...
Odpovědět1  0