www.svethardware.cz
>
>

Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce

Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
, , aktualita
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
K oblíbeným
reklama
Jeden ze zakladatelů moderních počítačů a definice umělé inteligence jako takové, Alan Turing, se dočkal velké pocty. Bank of England jej totiž zvolila jako vědeckou osobnost pro novou 50librovou bankovku. Jeho jméno vzešlo i z návrhů veřejnosti, která se k tématu mohla vyjádřit po dobu 6 týdnů. Banka chtěla mít na bankovce vědce a celkem veřejnost navrhla 989 různých jmen. Alan Turing je jednou z nejvýznamnějších osob minulého století, i když by to od matematika možná nikdo nečekal.
 
Alan Turing na bankovce
 
Pokud jde o IT, tak se zabýval např. i umělou inteligencí, kterou pomáhal definovat a od něj vzešel také slavný Turingův test pro umělou inteligenci. Ten říká, že stroj je inteligentní tehdy, když člověk nedokáže rozeznat, zda komunikuje s člověkem nebo se strojem. Je tak i jedním ze zakladatelů moderních počítačů a algoritmizace. Alan Turing je ale i válečný hrdina, který přispěl k tomu, že 2. světová válka neskončila vítězstvím nacistů. Podařilo se mu totiž rozlousknout známý šifrovací stroj Enigma, kterým si Německo posílalo utajené zprávy. Vedle AI se tak významně projevil i v kryptografii.
 
I přesto ale dopadl jeho život dost neslavně. Kvůli své homosexualitě byl chemicky kastrován a zatčen za styk s 19letým mužem. V roce 1954 pak spáchal sebevraždu. Dnes je ale jiná doba, v roce 2013 mu byla královnou Alžbětou posmrtně vyslovena omluva a nyní se mu dostává pocty být zvolen jako nejvýznamnější vědec na nové bankovce, která by se v oběhu měla dostat v roce 2021. Předehnal dokonce i jiného významného vědce, Stephena Hawkinga.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž
Společnost Intel vypustila do světa nové modely počítačů Next Unit of Computing, a sice NUC 8 Pro "Provo Canyon". Jde o řadu určenou pro podniky, která slibuje vysoký výkon v malém provedení 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V
Společnost FSP ve svém stánku na letošním CES měla také nenápadně vypadající napájecí zdroj, který by ale mohl představovat počátek zásadní změny. Jedná se totiž o nový standard ATX12VO.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů