www.svethardware.cz
>
>

Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce

Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
, , aktualita
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
K oblíbeným
reklama
Jeden ze zakladatelů moderních počítačů a definice umělé inteligence jako takové, Alan Turing, se dočkal velké pocty. Bank of England jej totiž zvolila jako vědeckou osobnost pro novou 50librovou bankovku. Jeho jméno vzešlo i z návrhů veřejnosti, která se k tématu mohla vyjádřit po dobu 6 týdnů. Banka chtěla mít na bankovce vědce a celkem veřejnost navrhla 989 různých jmen. Alan Turing je jednou z nejvýznamnějších osob minulého století, i když by to od matematika možná nikdo nečekal.
 
Alan Turing na bankovce
 
Pokud jde o IT, tak se zabýval např. i umělou inteligencí, kterou pomáhal definovat a od něj vzešel také slavný Turingův test pro umělou inteligenci. Ten říká, že stroj je inteligentní tehdy, když člověk nedokáže rozeznat, zda komunikuje s člověkem nebo se strojem. Je tak i jedním ze zakladatelů moderních počítačů a algoritmizace. Alan Turing je ale i válečný hrdina, který přispěl k tomu, že 2. světová válka neskončila vítězstvím nacistů. Podařilo se mu totiž rozlousknout známý šifrovací stroj Enigma, kterým si Německo posílalo utajené zprávy. Vedle AI se tak významně projevil i v kryptografii.
 
I přesto ale dopadl jeho život dost neslavně. Kvůli své homosexualitě byl chemicky kastrován a zatčen za styk s 19letým mužem. V roce 1954 pak spáchal sebevraždu. Dnes je ale jiná doba, v roce 2013 mu byla královnou Alžbětou posmrtně vyslovena omluva a nyní se mu dostává pocty být zvolen jako nejvýznamnější vědec na nové bankovce, která by se v oběhu měla dostat v roce 2021. Předehnal dokonce i jiného významného vědce, Stephena Hawkinga.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář