www.svethardware.cz
>
>
>
>

Alder Lake-P se objevil se 14 jádry a 20 vlákny

Alder Lake-P se objevil se 14 jádry a 20 vlákny
, , aktualita
Můžeme skutečně počítat s tím, že ty tam budou doby, kdy počet logických jader v procesoru x86 byl buď identický jako počet fyzických, anebo dvojnásobný. S hybridní architekturou už tomu tak nebude, jak ukazuje Alder Lake-P. 
K oblíbeným
reklama
Nový procesor byl spatřen, jak jinak, ve výsledcích testu Geekbench a jako obvykle nám v takovém případě nepůjde ani tak o výsledky, jako spíše o to, co o samotném procesoru prozradí daný záznam. Jde zde především o konfiguraci jader a je třeba také hned poznamenat, že zde máme co do činění s procesorem Alder Lake-P, čili s mobilním modelem. To ukazuje, že Intel by skutečně mohl ještě letos vypustit na trh mobilní i desktopové verze generace Alder Lake, jak má ostatně v plánu
 
 
Máme tu tak mobilní CPU, které disponuje celkem 14 fyzickými jádry a 20 vlákny. Tato jádra se přitom budou dělit na výkonnější Core a slabší Atomy a z této informace by se těžko dalo zjistit, jaký mix jader Core a Atom zde Intel použil. My ale víme, že pouze Core mají disponovat Hyperthreadingem, takže pokud jde o 14C/20T, vyplývá z toho, že tu bude šest jader Core a osm Atomů spojených v rámci Intel Hybrid Technology. 
 
Dle záznamu bylo také toto CPU schopno dosáhnout taktu 4,7 GHz se základní frekvencí pouze 800 MHz. Ovšem právě takty se zcela jistě budou ještě dlouho ladit, ostatně takováto základní frekvence je až moc nízká i na vícejádrové mobilní CPU. Na druhou stranu turbo 4,7 GHz už vypadá dobře, ale opět, my se nedozvíme, kterých jader se to vůbec týká a můžeme se připravit na to, že vyznat se i v oficiálních specifikacích bude také nebývale složité. 
 
Server VideoCardz si také připravil tabulku s dosud známými informacemi o konfiguracích procesorů Alder Lake, dle níž by testovaný model měl být na vrcholu své rodiny Alder Lake-P, která tak bude mít maximálně 6 velkých a 8 malých jader. Pak tu ale budou ještě desktopové Alder Lake-S, které nabídnou až 8 velkých i malých jader, přičemž Intel by neměl přestat do všech desktopových modelů integrovat grafiku, ovšem bude to jen základní verze GT1. A pokud někdo nebude mít zájem o desktopový procesor s Atomy, měl by mít na výběr verze čítající jen velká jádra Core, ovšem to nic nezmění na tom, že jich stále bude přinejlepším osm (8C/16T). 
 
Takovouto situaci jsme tu ale ještě nikdy neměli, takže nezbývá než počkat na to, s jakou nabídkou Intel přijde. Jeho nabídka z hlediska počtu modelů je totiž už dnes oproti AMD velice bohatá a kombinace až 8 + 8 jader ji může spíše ještě rozšířit, a to i v případě, kdy některé kombinace vynecháme, s čímž by se ostatně mělo dle výše odkazované tabulky počítat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala