www.svethardware.cz
>
>
>
>

Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?

Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
, , aktualita
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
K oblíbeným
reklama
Intel Alder Lake bude konečně opět ucelená procesorová generace zahrnující desktopové i mobilní procesory, přičemž Intel by měl opět připravit i HEDT procesory, které budou zase založeny na serverové generaci Sapphire Rapids. 
 
InstLatX64 nyní na Twitteru zveřejnil svou představu o tom, jaké by mohlo být uspořádání jader procesorů Alder Lake S, P i M. Nejde tak o nic oficiálního, ale o diagramy založené na tom, co o procesorech Intelu dosud uniklo na veřejnost, aby si je mohli lépe představit ti, kteří se neradi hrabou v tabulkách. 
 
 
Na uspořádání zde v podstatě nezáleží, neboť to nijak nereflektuje skutečnou velikost procesorových jader, stejně jako grafických jader. Nelze tak říci, že slabší jádra Gracemont zaberou v počtu čtyř na čipu jen o trošku větší prostor jako jedno výkonné Golden Cove, i když je zřejmé, že menší opravdu budou. 
 
Zde se tak na prvním obrázku koukáme na Alder Lake-S pro desktopy, který nabídne konfiguraci až 8+8+1, čili 8 silnějších a 8 slabších jader plus základní grafiku Xe GT1. Zajímavé je, že Gracemont by zde měly sdílet nejen L3 cache, ale také L2 cache, i když se stále slušnou kapacitou 2 MB na čtyři jádra. Uvidíme, jak to bude. L3 cache v případě Golden Cove by ale pochopitelně měla být sdílená všemi, a to v kapacitě 24 MB na procesor. 
 
 
Alder Lake-P pro mobilní nasazení bude dostupný v maximální konfiguraci 6+8+2, čili silnějších jader tu bude méně, ale zato se dočkáme silnější grafiky, která logicky zabere na čipu jimi uvolněné místo. Konkrétně to dle již dříve uniklých roadmap má znamenat až 32 EU v grafice GT1 a až 96 EU v GT2. 
 
 
V případě úsporných Alder Lake-M, čili v podstatě nástupců Lakefield s TDP do 7 W, můžeme počítat s jedním velkým jádrem a čtyřmi malými a grafikou GT1,5. Jde tu konkrétně o tabletové verze s maximálním počtem 64 EU v grafice, neboť Alder Lake-M pro ultratenké notebooky mají nabídnout konfiguraci 2+8+2, respektive 2C+8c+96EU. 
 
Intel tímto dostane příležitost vytvořit z hlediska konfigurací jader a iGPU ještě složitější nabídku procesorů než kdy dříve, což je výzva i pro jeho marketing, který by měl veřejnosti nějak srozumitelně vysvětlit, že není jádro jako jádro. Uvidíme tak, zda náhodou i do světa procesorů Core nezasáhnou třeba označení Silver, Gold a Platinum, jaká Intel používá mezi serverovými procesory nebo i mezi levnějšími desktopovými čipy (Pentium Gold).
 
Anebo se snad pojede ve stávajících kolejích a prostě se bude pokračovat s 12. sérií Core, kde Core i9 "Alder Lake-S" budou mít vyhrazené konfigurace jako 8+8+1 a 8+6+1 a tak dále? V každém případě je nástup hybridní architektury dobrá a vhodná příležitost k tomu, aby Intel provedl po 11 procesorových generacích zásadní změny v označování.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe
Cartridge se vrací, chtělo by se říci. Samsung si totiž připravil CXL.mem Expansion Module, který nám může připomenout klasické cartridge nejen svým vzhledem, ale i funkcí. Slouží totiž k rozšíření paměti, a to konkrétně operační. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple prý pracuje na hybridní herní konzoli Apple prý pracuje na hybridní herní konzoli
Vždy stojí za pozornost to, když se firma Apple rozhodne vstoupit na nový trh, přičemž nyní by mohlo jít o hybridní herní konzole. Co si pod tím máme představit? Jednoduše obdobu konzolí Nintendo Switch. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Britové budou podrobně zkoumat i akvizici společnosti Xilinx firmou AMD Britové budou podrobně zkoumat i akvizici společnosti Xilinx firmou AMD
Britští regulátoři dostali v této době chuť řádně zkoumat velké akvizice, které se chystají v IT světě. Nedávno jsme se dozvěděli, že se zaměřili na prodej NAND Flash byznysu Intelu firmě SK Hynix a pak je tu samozřejmě i NVIDIA a Arm.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář