www.svethardware.cz
>
>
>
>

Alder Lake-S se objevil se 16 jádry a DDR5-4800

Alder Lake-S se objevil se 16 jádry a DDR5-4800
, , aktualita
Intel se už pomalu chystá vypustit na trh desktopové procesory Rocket Lake-S, ovšem my bychom měli už hledět spíše ke generaci Alder Lake-S, která má šanci přinést do nabídky Intelu znatelný pokrok. 
K oblíbeným
reklama
Dnes už můžeme brát přepis rozhovoru mezi Susquehannou a Intelem jako zdroj spolehlivých informací, neboť některé se už potvrdily, a to konkrétně zpoždění Ice Lake-SP a nástup nového výkonného ředitele firmy. A dle nejnovějších informací týkajících se výkonu Rocket Lake-S se nelze ani divit tomu, že daný přepis o těchto procesorech mluví jako o nešťastné volbě a procesorech s příliš velkým čipem i spotřebou.
 
 
Těžko říci, zda by Intel opravdu tyto procesory nyní nejraději už vymazal z historie a zda by raději přinesl další verzi architektury Skylake, kterou už ale v podstatě nebylo kam rozvíjet, neboť Intel zde zřejmě vystřílel všechny náboje, co se týče taktů, počtu jader i konfigurací procesorů s ohledem na podporu Hyperthreadingu a podobně. Možná že by se zadařilo nacpat pod IHS ještě větší čip s celkem 12 jádry, ale to už by stejně moc nepomohlo. 
 
Intel by mohl také tuto generaci celou přeskočit a soustředit se na vývoj právě generace Alder Lake-S a její co možná nejbližší nástup. Něco podobného si ale už jednou vyzkoušel, když přecházel na 14nm proces, který ve své době také procházel porodními potížemi, ale to ještě nebylo nic proti vývoji 10nm procesu. Tehdy 14nm procesory Broadwell pro desktopy až na dva nevýznamné kusy nedorazily a Intel ani nechtěl přinést refresh předchozí 22nm generace, takže jednu generaci v podstatě přeskočil, což mu se mu ovšem finančně vymstilo a později firma uvedla, že nic takového už nikdy neudělá. 
 
V každém případě Rocket Lake-S je už téměř tu, už je nikdo nevymaže, a my se můžeme v myšlenkách přesouvat ke generaci Alder Lake-S, již dle všeho brzdí především stále nízká výtěžnost 10nm procesu, ale čekat se bude i na širší dostupnost pamětí DDR5. Nyní se ukázal nový vzorek 16jádrového Alder Lake-S, který má dle následujícího záznamu základní takt 1,8 GHz a turbo 4 GHz, na všech jádrech nabízí Hyperthreading a dále bylo detekováno 10x 1,25 MB L2 cache a 30 MB L3 cache. 
 
Genuine Intel(R) 0000 1.80GHz (16C 32T 1.8GHz/4GHz, 10x 1.25MB L2, 30MB L3)
 
Celkem deset 1,25MB částí paměti L2 cache nám v tom všem trošku hapruje, ale to může být prostě jen špatná detekce v rámci softwaru, anebo také ne. Procesory Alder Lake-S totiž budou mít 8 výkonných jader Core a 8 slabších Atomů, které nemají podporovat Hyperthreading. Právě proto by mělo realitě odpovídat označení 24T na následujícím obrázku, respektive jde o procesor s konfigurací 16C/24T. A jaké je rozdělení pamětí cache mezi všechna ta jádra, to zatím není jasné. 
 
 
Dále nám tento výpis ukazuje, že CPU obsahuje 32 EU (Exec. Unit) tvořících 256 shaderů s taktem 1,5 GHz. Vypadá to tak, že Alder Lake-S na tom budou s integrovanou grafikou velice podobně nebo rovnou stejně jako Rocket Lake-S, které budou mít právě maximálně 32 EU. Nicméně grafická mikroarchitektura se má z verze 12.1 posunout na verzi 12.2. 
 
 
Je také dobré vědět, že Alder Lake-S si na fotografiích rozhodně nespleteme. Po mnoha generacích čtvercových paticových CPU Intelu pro desktop budou mít obdélníkový tvar a využijí patici LGA 1700. 
 
A co bude dále? Po Alder Lake-S očekáváme procesory generace Raptor Lake-S s jádry Golden Cove (či Ocean Cove) a slabšími Gracemont. Zda ale půjde ještě o 10nm procesory vyráběné Intelem, nebo zcela jiným procesem cizí firmy, to se teprve uvidí. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala