Alfa Centauri mohou poskytovat vhodné prostředí pro život
11.6.2018, Jan Vítek, aktualita

Alfa Centauri, respektive oficiálně už pár let systém Rigil Kentaurus, je nám ze všech nejbližší, a tak je přirozeně pod drobnohledem. Astronomové se nyní zaměřili na to, zda samotné dvě jeho velké hvězdy mohou poskytnout vhodné podmínky pro život.
Obvykle se bavíme o hvězdě Proxima Centauri, která je k nám aktuálně nejblíže, ovšem v jejím případě jde o červeného trpaslíka, zatímco hvězdy Alfa Centauri A a B mají naopak velice blízko k našemu Slunci. Červení trpaslíci se přitom velice aktivní projevují svými divokými erupcemi, které jsou s to sterilizovat celou planetu. A ta, aby se nacházela v obyvatelném pásu u takové hvězdy, musí obíhat velice blízko, čímž se takové riziko jen zvyšuje.
Alfa Centauri A a B tak mohou být daleko lepší kandidáti, vedle nichž by se mohla vyvinout "druhá Země" a my je můžeme sledovat jen ze vzdálenosti 40 bilionů kilometrů, což je ve vesmírném měřítku ihned za dveřmi. Že jsou však dvě a velice blízko sebe, však toto sledování značně ztěžuje.

Alfa Centauri A a B viděny teleskopem Hubble
Astronomové průběžně sledují obě tyto hvězdy, a to dvakrát do roka už od roku 2005, a to ve snaze zjistit, jak obyvatelné mohou být případné blízké planety na oběžných drahách. Uplatnil se konkrétně teleskop Chandra sledující rentgenové záření, které by mohlo život, ve formě jak jej známe, značně ohrozit. Takové záření ovšem může způsobit i rozklad atmosféry planety a vytvořit nebezpečné vesmírné počasí, které je hrozbou nejen pro životní prostředí, ale potenciálně také pro technická zařízení. To ostatně nyní na vlastní obvody zažívá sonda Juno u Jupiteru.
Dle tohoto dlouhodobého průzkumu to vypadá dobře a ve skutečnosti by Alfa Centauri A a B mohly mít ve svém okolí lepší podmínky, než jaké panují kolem Slunce. Dvě hlavní hvězdy kolem sebe obíhají v takové blízkosti, že z dostupných zařízení pouze Chandra dokáže určit mezi rentgenovým zářením přicházející z hvězdy A a B. Alfa Centauri A je v podstatě dvojče našeho Slunce a Alfa Centauri B je jen o trošku menší, a tím k nám z ní přichází celkově slabší záření.
Alfa Centauri A dle pozorování Chandry vysílá do svého okolí dokonce nižší dávky rentgenového záření právě než Slunce a menší z obou hvězd září v rentgenovém spektru na druhou stranu o trošku více, takže dle astronomů by z tohoto hlediska měl život mít rozhodně šanci na vývoj. Alfa Centauri B září v rentgenovém spektru konkrétně 5x více než Slunce, ale i to má být naprosto v normě.
Když si to porovnáme s Proximou Centauri, pak v jejím okolí by už život ohrozitelný rentgenovými paprsky mohl mít opravdu velké problémy, neboť tato hvězda jich do své obyvatelné oblasti vysílá 500x více, a to ve svých klidných fázích. V případě, že blízkou planetu naplno zasáhne jedna z velice častých erupcí, je to i 50.000násobek, což už je přímo smrtící.
Jenomže jediná potenciálně obyvatelná planeta v celém systému obíhá právě Proximu a my máme do budoucna jen naději v tom, že se nějaká objeví i u zbývajících dvou hvězd. To vypadá jako práce pro Teleskop Jamese Webba, takže snad někdy za tři roky.
Zdroj: Astronomy