reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ALi představila x86-64 čipset pro Hammer

, , článek
ALi představila x86-64 čipset pro Hammer
Po společnostech VIA, SiS a nVidia představili i Acer Laboratories (ALi) své řešení pro osmou generaci procesorů od AMD. ClawHammer s architekturou x86-64 je připraven k vypuštění na konci roku a i navrátivší se ALi oficiálně vypustila čipovou sadu pro tento procesor. Popis tohoto čipsetu naleznete v následujícím článku.
ALi představila x86-64 čipset pro Hammer
Společnost ALi se vrací na trh s čipovými sadami v plné parádě a nyní oficiálně vypustila čipset s NorthBridge M1647 a SouthBridge M1563. Je určen pro platformu AMD, konkrétně pro osmou generaci procesorů, s architekturou x86-64, ClawHammer.

„Severní můstky“ jednotlivých výrobců čipových sad pro ClawHammer se budou lišit jen minimálně a nelze toho tedy příliš vymýšlet. V podstatě jde o řadič sběrnice AGP a HyperTransport tunel (část architektury této sběrnice) v jednom balení. NorthBridge M1647 se příliš neliší od AMD-8151 a obsahuje podporu AGP 8x, 16-bitovou sběrnici HyperTransport pro spojení s procesorem (propustnost 6,4GB/s) a 8-bitový HyperTransport pro spojení mezi NorthBridge a I/O řadičem (1,6GB/s). Tento NorthBridge použije 564-pinové balení BGA o rozměrech 31mm x 31mm.

Obr. 1 – Schéma čipové sady ALi M1647

Architektura SouthBridge M1563 vypadá již zajímavěji. Polemizuje se dokonce o tom, že ho lze použít v čipových sadách pro Pentium 4 i s NorthBridge od jiných společností (ačkoli si nedokážu představit, proč by to někdo dělal :-). SouthBridge M1563 podporuje dva kanály ATA66/100/133, šestici portů USB 2.0, až šest PCI slotů, Ethernet, Memory Stick, Secure Digital, rychlý infraport, AC Link a další vstupní a výstupní zařízení. Čip použije 444-pinové balení BGA, také s rozměry 31mm x 31mm.

ALi dříve nebývala příliš kvalitní společnost s pomalými NorthBridge a nedokonalými ovladači pro AGP.  Nyní to ovšem vypadá, že hlavně SouthBridge M1563 bude dobrý, ačkoli nepodporuje SerialATA (toto high-endové diskové rozhraní bude žádáno při použití s ClawHammery). Doufejme, že ani NorthBridge nebude „vybaven“ nějakou chybou či nedostatkem a ALi se tak začne zařazovat po bok výrobců jako nVidia, SiS či VIA.
Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama