reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86

19.10.2021, Jan Vítek, aktualita
Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86
Alibaba je další velká technologická společnost, která se spolehne na vlastní procesory, jež budou nasazeny namísto obvyklých serverových čipů s architekturou x86. Jedná se konkrétně o 128jádrové Yitian 710. 
Patrick Gelsinger z Intelu sice nedávno vymezil právě proti architektuře firmy Arm v serverech, když prohlásil, že její role je velice malá a že už to také zůstane. Nicméně rozvoj architektury ARM v serverech přesto stál za povšimnutí samotného šéfa Intelu a pravda je, že její podíl už dávno není zanedbatelný a že jde především o velké firmy jako Google, Amazon (Web Services) a nyní i Alibaba, které už přišly s vlastními procesory ARM, jež jsou navrženy na míru jejich potřebám. Vytěsňují tím serverové x86 z jejich výsostného území a ztráta velkých firem by Intel teprve ještě mohla velice zabolet, stejně jako zabolel kompletní přechod firmy Apple na ARM. 
 
 
Nyní tak může Intel a samozřejmě potažmo AMD přijít o další zakázky právě nástupem procesorů Yitian 710, které si navrhla společnost Alibaba právě pro své servery. Jde přitom o ARMové SoC vyráběné moderním 5nm procesem a jak uvádí CnTechPost, vybaveno je celkem 128 jádry. Lze ale předpokládat, že Yitian 710 teprve bude k dispozici, neboť teprve někdy v polovině tohoto roku proběhl tape-out těchto nyní už oficiálně představených čipů, čili ty by mohly být reálně připravené někdy v polovině příštího roku, zvláště když vezmeme v potaz i několikaměsíční výrobu 5nm čipů. 
 
Jde o produkt firmy T-Head plně vlastněné společností Alibaba, který bude použit výlučně v jejích datových centrech, čili nebude k dispozici pro jiné. A jak se vyjádřil Jeff Zhang, prezident Alibaba Cloud Intelligence a šéf vývojové Damo Academy, Yitian 710 byly vyvinuty s cílem dosažení vyššího výkonu i celkové energetické efektivity, jak se dalo čekat. Dozvíme se ale něco o jejich specifikacích? 
 
Yitian 710 byl označen za nejvyspělejší čínské SoC a jde teprve o třetí čip, který firma T-Head vyvinula od svého založení v roce 2018. Bohužel však nebylo zveřejněno ani to, jaká konkrétní jádra jsou tu využita a zda tento čip vyrábí TSMC, anebo Samsung. Nikdo jiný to ale vzhledem k využití 5nm technologie být nemůže.
 
Dle The Register jde o jádra ARM v9 pracující na taktu až 3,2 GHz, přičemž SoC je určeno již pro paměti DDR5 a je vybaveno osmi kanály plus 96 linkami PCIe 5.0. Jde tak po všech stránkách o moderní čip tvořený cca 60 miliardami tranzistorů. 


reklama
reklama