reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86

, , aktualita
Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86
Alibaba je další velká technologická společnost, která se spolehne na vlastní procesory, jež budou nasazeny namísto obvyklých serverových čipů s architekturou x86. Jedná se konkrétně o 128jádrové Yitian 710. 
Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86
Patrick Gelsinger z Intelu sice nedávno vymezil právě proti architektuře firmy Arm v serverech, když prohlásil, že její role je velice malá a že už to také zůstane. Nicméně rozvoj architektury ARM v serverech přesto stál za povšimnutí samotného šéfa Intelu a pravda je, že její podíl už dávno není zanedbatelný a že jde především o velké firmy jako Google, Amazon (Web Services) a nyní i Alibaba, které už přišly s vlastními procesory ARM, jež jsou navrženy na míru jejich potřebám. Vytěsňují tím serverové x86 z jejich výsostného území a ztráta velkých firem by Intel teprve ještě mohla velice zabolet, stejně jako zabolel kompletní přechod firmy Apple na ARM. 
 
 
Nyní tak může Intel a samozřejmě potažmo AMD přijít o další zakázky právě nástupem procesorů Yitian 710, které si navrhla společnost Alibaba právě pro své servery. Jde přitom o ARMové SoC vyráběné moderním 5nm procesem a jak uvádí CnTechPost, vybaveno je celkem 128 jádry. Lze ale předpokládat, že Yitian 710 teprve bude k dispozici, neboť teprve někdy v polovině tohoto roku proběhl tape-out těchto nyní už oficiálně představených čipů, čili ty by mohly být reálně připravené někdy v polovině příštího roku, zvláště když vezmeme v potaz i několikaměsíční výrobu 5nm čipů. 
 
Jde o produkt firmy T-Head plně vlastněné společností Alibaba, který bude použit výlučně v jejích datových centrech, čili nebude k dispozici pro jiné. A jak se vyjádřil Jeff Zhang, prezident Alibaba Cloud Intelligence a šéf vývojové Damo Academy, Yitian 710 byly vyvinuty s cílem dosažení vyššího výkonu i celkové energetické efektivity, jak se dalo čekat. Dozvíme se ale něco o jejich specifikacích? 
 
Yitian 710 byl označen za nejvyspělejší čínské SoC a jde teprve o třetí čip, který firma T-Head vyvinula od svého založení v roce 2018. Bohužel však nebylo zveřejněno ani to, jaká konkrétní jádra jsou tu využita a zda tento čip vyrábí TSMC, anebo Samsung. Nikdo jiný to ale vzhledem k využití 5nm technologie být nemůže.
 
Dle The Register jde o jádra ARM v9 pracující na taktu až 3,2 GHz, přičemž SoC je určeno již pro paměti DDR5 a je vybaveno osmi kanály plus 96 linkami PCIe 5.0. Jde tak po všech stránkách o moderní čip tvořený cca 60 miliardami tranzistorů. 


reklama
reklama
reklama