www.svethardware.cz
>
>
>

ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety

ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
, , aktualita
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
K oblíbeným
reklama
Obvykle jsou exoplanety odhaleny nepřímo sledováním radiální rychlosti hvězdy nebo změn v jejím jasu, čili tranzitní metodou. Právě té vděčíme za největší porci z více než 4000 potvrzených exoplanet a toto číslo bude růst i díky satelitu TESS, který rovněž sleduje tranzit planet přes tvář jejich hvězd. Těžko ale přitom odhalí formující se měsíce v cizích systémech a pro tento účel už je nutné takový objekt spatřit přímo, což se pochopitelně může podařit spíše jen u zvláště velkých a jasných objektů. 
 
 
Exoplaneta PDS 70c vzdálená přibližně 370 světelných let takovým objektem je. Dosud neskončil její zrod, jak ukazuje i okolní disk materiálu, v němž Atacama Large Millimetre/submillimeter Array (ALMA) detekovala dost hmoty, z níž by se mohly vytvořit tři velké měsíce srovnatelné s naším. 
 
 
Díváme se tu tak na celý systém hvězdy PDS 70 (T Tauri), která je sama ani ne deset milionů let stará, čili v její blízkosti se dosud tvoří samotné planety. Jde tak o hvězdné novorozeně, kterému chybí ještě cca 90 milionů let do dosažení hlavní posloupnosti a jako T Tauri je velice aktivní, proměnná a jasná. 
Exoplaneta PDS 70c je už nyní asi čtyřikrát těžší než Jupiter a obal kolem ní je právě onen materiál, v němž by měly být později stvořeny další objekty, ovšem něco z toho si jistě časem přitáhne také samotná PDS 70c. 
 
Dle sledování pomocí ALMA má průměr disku kolem této exoplanety asi jeden AU, čili vzdálenost Slunce - Země a samotný protoplanetární disk hvězdy PDS 70 se může stát základem mnoha dalších planet. A jako obvykle se můžeme těšit na to, že ještě lepší pohled na tento systém nám má poskytnout nový Webbův dalekohled


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely
Od společnosti AMD jsme se už nejednou dozvěděli o tom, že kvůli omezeným výrobním kapacitám se snaží preferovat výrobu spíše dražších produktů. Nyní se to zřejmě ukazuje na dalším příkladu a sice na Ryzenu 5 3600. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů