reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ambiciózní Tchaj-wan si chce vyrábět veškerou výbavu pro produkci čipů

18.1.2022, Jan Vítek, aktualita
Ambiciózní Tchaj-wan si chce vyrábět veškerou výbavu pro produkci čipů
Tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen oznámila velice ambiciózní plán, který se týká vývoje a výroby strojů pro produkci počítačových čipů. Co se o tomto záměru zatím dozvíme a lze jej označit za reálný?
Výroba počítačových čipů je dnes velice horké a navíc zpolitizované téma. Američané využívají své technologické nadvlády v oblasti výrobních zařízení i softwaru jako páku v obchodní válce s Čínou, která zatím dokáže pomocí vlastních sil vyrábět přinejlepším 28nm čipy. Tchaj-wan ovšem na tom není lépe a bez amerických firem se neobejde a i kvůli tomu ostatně TSMC odmítlo zakázky firmy HiSilicon (Huawei), tehdy jednoho ze svých největších zákazníků. 
 
tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen
 
Nakonec ale v případě moderních procesů stejně celý svět závisí na nizozemské společnosti ASML, vedle níž už nikdo jiný nedokáže vyrábět litografické skenery pracující s EUV zářením a nevypadá to, že by se tento stav měl v příštích letech změnit. Nebo je tomu jinak?
Prezidentka Cchaj Jing-wen se nechala slyšet, že pandemie a její dopad na celosvětový dodavatelský řetězec zvýrazňují roli, jakou hraje Tchaj-wan a jeho polovodičový průmysl. Vláda se chce tak zasloužit o to, aby byl její ostrov v budoucnu zcela soběstačný s ohledem na výrobu potřebného vybavení pro výrobu čipů. 
 
V tom se tak mohou ukrývat nejen litografické stroje, testovací vybavení a další "hardware", ale také výroba potřebných chemikálií a materiálů, které jsou zapotřebí a dnes jde především o doménu Japonska, ale z daného vyjádření není jasné, kam až chce Tchaj-wan opravdu zajít. 
 
Cchaj Jing-wen uvedla, že je sama stoprocentně přesvědčena o schopnosti Tchaj-wanu vyrábět si veškerá výrobní zařízení pro čipy, která potřebuje. Poukázala také na to, že produkční hodnota v rámci tchaj-wanského průmyslu tvořícího stroje pro výrobu čipů loni vzrostla o téměř 29 procent na 4,2 mld. USD. 
 
Jenomže toto číslo zatím bledne před investicemi tchaj-wanských výrobců čipů (především TSMC a UMC), kteří již investují desítky miliard dolarů ročně do rozvoje výroby a na výbavu továren jde obvykle kolem 70 procent vyhrazených prostředků, což tak bylo loni přes 25 miliard USD a letos investice prudce porostou. Dozvěděli jsme se rovněž, že 86 procent z investic tchaj-wanských výrobců čipů do vybavení továren putuje k zahraničním firmám. 
 
Tamní výrobci zařízení pro výbavu továren přitom patří mezi menší až střední firmy, které často narážejí na nedostatek prostředků pro další expanzi a právě těm chce tchaj-wanská vláda nyní pomoci. Zároveň chce další firmy povzbudit k tomu, aby se samy pustily do tohoto byznysu, ale je zřejmé, že to je běh na velice dlouhou trať. Jak už bylo ostatně řečeno, za nabídku firmy ASML dnes v moderních výrobních technologiích jednoduše neexistuje náhrada a konkurence tu v případě EUV technologií není ani ze strany takových firem jako Canon či Nikon. 
 


reklama