www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD a roadmap patice AM4: bude i pro Zen 3, ale starší desky ne

AMD a roadmap patice AM4: bude i pro Zen 3, ale starší desky ne
, , aktualita
Rober Hallock z AMD na blogu zveřejnil informace týkající se patice AM4 a její kompatibility i celou roadmap. Připomenul také, jaký vývoj platforem tato patice prodělala v rámci výrobních technologií, atd.
K oblíbeným
reklama
Tento článek ale hned na začátku vyvolává jednu velkou otázku o tom, zda AM4 na příslušných deskách bude aktuální i v případě generace Zen 3, kterou očekáváme ještě letos. Robert Hallock v něm totiž shrnuje, že AMD dodrželo svůj slib podporovat AM4 do roku 2020 a dále shrnuje, co všechno se tím obsáhlo.
  • 4x více jader a 8x více vláken (4C/4T → 16C/32T)
  • 4 architektury (Excavator, Zen, Zen+, Zen 2)
  • 4 procesy (28, 14, 12 a 7 nm)
  • 4x vyšší propustnost PCIe (12x PCIe 3.0 → 24x PCIe 4.0)
  • +33 % propustnost RAM (DDR4-2400 → DDR4-3200)
Vypadá to jako rekapitulace o patici, která by už neměla mít před sebou žádnou budoucnost, tedy samozřejmě poté, co na trh přijdou desky s B550 a A520. Jak ale brzy vyplyne na povrch, je to pouze zdání, ostatně pak by tyto čipové sady byly opravdu aktuální jen přinejlepším půl roku, kdyby se na konci 2020 měla objevit zbrusu nová generace Zen 3 pro novou patici. Pro takovou by AMD těžko připravilo jen jeden hi-end čipset jako náhradu za X570. 
 
 
Uklidňující je také pasáž, v níž Hallock mluví o tom, že AMD se před 9 lety rozhodlo vytvořit jednu patici, která by mohla "růst s naším PC" a nyní se do ní "stále investuje". Následně ale už Hallock řekne na plná ústa, že procesory Zen 3 budou kompatibilní s paticí AM4, ovšem to neznamená, že se to týká i starých desek. 
 
Jak ukazuje roadmap, první generace desek pro Ryzeny (X370, B350 a A320) oficiálně končí s kompatibilitou na úrovni Zen+ a druhá generace (X470 a B450) je určena i pro moderní Zen 2, ovšem pro Zen 3 už také nebude a pro tuto procesorovou generaci budeme potřebovat X570, anebo právě i B550 (na trhu od 16. června). Sadu A520 firma AMD oficiálně nepředstavila, takže ta jde zatím stranou, a v této roadmap logicky být nemůže. 
 
Je ale možné, že podpora Zen 3 na deskách s X470 a B450 přesto bude nabídnuta? Robert Hallock to ve své odpovědi vylučuje a uvádí, že AMD nemá v plánu nic takového, a to zvláště kvůli omezenému úložnému místu pro BIOS. Ostatně z roadmap je vidět, že desky s X470 a B450 podporují všechny Ryzeny od 1. generace, kterou nejnovější desky vynechávají a B550 nebude podporovat ani druhou generaci Zen+. Co se týče náhrady za patici AM4, to AMD zatím nechce komentovat.
 
AM4 tu tedy bude opravdu dlouho, ale je to opravdu tak důležité? Majitele desky s X370 přece nemusí vůbec zajímat, že B550 či následující desky budou mít stejnou patici. On si stejně bude muset pořídit novou desku, což vychází v podstatě jen z toho, že ta jeho nebude mít BIOS, který by mohl nést podporu všech řad procesorů Ryzen od první generace. To by ovšem šlo vyřešit vydáním dvou verzí BIOSů pro staré a nové procesory, ale z toho opět koukají jen potíže a výrobcům desek se už moc nebude chtít takto podporovat tak staré modely. Navíc stejně může být lepší zbavovat se několik let starého procesoru právě i s deskou, neboť tu bude potenciální zájemce o staré CPU potřebovat nejspíše také. 
 
AMD by se pak ale nemělo tak moc chlubit dlouhověkostí patice AM4, neboť ta v podstatě stejně nic neznamená. Snad jen z hlediska kompatibility chladičů, ovšem Intel ukazuje, že to lze zařídit i mezi různými paticemi. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů