reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD aktualizuje požadavky na FreeSync, už základní verze může vyžadovat 144 Hz

8.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
AMD aktualizuje požadavky na FreeSync, už základní verze může vyžadovat 144 Hz
Synchronizační technologie AMD FreeSync je tu s námi už 9 let. Doba se ale změnila, obnovovací frekvence vzrostly, a proto se nyní dostávají vyšší hodnoty do podmínek udělení certifikace. To se různí dle rozlišení.
V roce 2015 představilo AMD synchronizační technologii AMD FreeSync, která nás zbavila nepříjemného trhání obrazu ve hrách. To bylo do té doby způsobeno rozdílnou frekvencí monitoru a jinou rychlostí posílání snímků na monitor. Nahradila tak V-Sync, který se snažil o něco podobného, přinášel však delší odezvy. Zatímco ale před několika lety byly 60Hz monitory standardem i pro hry a 120Hz varianty výjimkami, dnes jde o standard, který se už začíná propracovávat i do pracovní oblasti. Zvýšené obnovovací frekvence se tak nyní stávají jedním z požadavků na udělení certifikace AMD FreeSync. Tou k dnešnímu dni disponuje přes 4000 displejů. AMD se chlubí i tím, že FreeSync funguje přes rozhraní DisplayPort, HDMI i USB.
 
Požadavky se liší u notebooků a monitorů, příp. televizí. Začneme druhou skupinou, tedy monitory a televizemi. Pro FreeSync je potřeba mít max. obnovovací frekvenci alespoň 144 Hz, pokud má monitor horizontální rozlišení méně než 3440 pixelů. Jde tak především o Full HD (1920×1080 pixelů) a QHD (2560×1440) varianty. Ultra-širokoúhlé monitory UWQHD (3440×1440) už ale tento minimální požadavek nemají stanoven. FreeSync Premium vyžaduje ještě vyšší max. obnovovací frekvenci, a to 200 Hz (pro méně než 3440 pixelů na šířku). V tomto případě je ale už stanoven i požadavek pro monitory s 3440 a více pixely v horizontálním směru (tedy např. výše zmíněné UWQHD nebo 4K), přičemž ten činí 120 Hz a více. FreeSync Premium Pro přidává nutnost podpory FreeSync HDR.
 
Pokud jde o notebooky, zde chce standardní FreeSync max. obnovovací frekvenci 40-60 Hz (takhle to má AMD napsáno v tiskové zprávě). FreeSync Premium chce max. frekvenci mít 120 Hz nebo více a v případě FreeSync Premium Pro jde opět o nutnost podpory FreeSync HDR nad rámec klasického FreeSync Premium.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama