www.svethardware.cz
>
>
>

AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024

AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024
, , aktualita
Společnost AMD nyní může být pochopitelně ráda za své vztahy se společností GlobalFoundries, která pro ni vyrábí především nepostradatelné I/O čipy pro procesory. I v příštích letech tak budou služby firmy GloFo zapotřebí.
K oblíbeným
reklama
To nyní ukazuje aktualizovaná dohoda typu WSA (Wafer Supply Agreement), na jejímž základě se firma AMD zavazuje odebírat jistý objem vyrobených waferů s dalšími stanovenými podmínkami pro tu či onu stranu. Dříve byla přitom firma AMD ve vztahu s GlobalFoundries vázána exkluzivitou, čili musela odebírat wafery právě od ní, anebo jinde, ale to znamenalo platit pokuty. To se firmě AMD v bulldozerové éře značně nevyplatilo kvůli tomu, že GlobalFoundries měla problémy s vývojem nových procesů (tehdy šlo především o 28nm), a tím tak s sebou táhla dolů právě i AMD, jako to nemělo už dost svých problémů. 
 
Dá se říci, že později se do podobných problémů dostal i Intel, ovšem samozřejmě s tím rozdílem, že za neúspěšný přechod ze 14nm na 10nm proces si mohl jen sám. 
 
 
AMD se později při přechodu na 7nm proces mohlo konečně oprostit od závislosti na výkonech firmy GloFo. Ta se totiž rozhodla dále nevyvíjet 7nm proces, což přineslo firmě AMD svobodu v rozhodování, kde nechá své moderní čipy vyrábět. Zvláště z dnešního pohledu by se ale dalo říci, že pokud by GloFo pokračovala a úspěšně vyvinula 7nm proces srovnatelný s tím, co nabízí TSMC, přišly by další výrobní kapacity firmě AMD velice vhod. 
 
aktualizace WSA s GloFo z roku 2019
 
Nyní tak byla na pořadu dne aktualizace dohody, neboť jak si můžeme přečíst na obrázku, starší verze platila právě do tohoto roku, ovšem s tím, že pak se firmy ještě dohodnou na tom, jak budou pokračovat v následujících třech letech. Tato dohoda přichází nyní a jde o úpravu sedmého dodatku, která se týká let 2022 až 2024. Ten už AMD zcela zbavuje jakýchkoliv závazků vůči GloFo, čili může využít jakýkoliv jiný proces jiné firmy, což se týká především 12nm čipů. Vzhledem k dnešní situaci však asi půjde o možnost, která zůstane nevyužita, ale uvidíme. 
 
Plné znění dohody označené za A&R Seventh Amendment k dispozici není, ale z toho, co se dozvídáme, by AMD mělo od GloFo v příštích třech letech odebrat wafery v ceně 1,6 miliardy dolarů. To je závazek, který musí splnit také GloFo vyhrazením příslušných výrobních kapacit, ale AMD už nic nebrání tomu, aby využilo pro výrobu stejných čipů také jiné zdroje. Stanoveny také byly nové ceny za wafery, ale jaké, to se pochopitelně nedozvíme. 
 
AMD tak bude mít i nadále s GloFo nadstandardní vztahy, ale i tak jde o další krok, který obě firmy dále rozdělí, i když v praxi nebude mít asi velký význam. Jde také o pochopitelný vývoj vzhledem k tomu, že AMD se bude do budoucna snažit využívat moderní výrobní procesy, zatímco GloFo zamrzlo na 12nm a příbuzných procesech a dál se zatím nepouští. 
 
Dle nové úpravy sedmého dodatku k WSA také tato smlouva vyprší o něco později, a to namísto března 2024 s koncem prosince téhož roku. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici
Čína pokračuje v budování své vlastní kosmické stanice na oběžné dráze Země. V dubnu se podařilo na orbitu dopravit základní modul této stanice, nyní k němu zamířili první astronauti, kteří budou čelit náročné misi.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
The Outer Worlds 2 dostává první trailer, dělá si legraci z vývojářů The Outer Worlds 2 dostává první trailer, dělá si legraci z vývojářů
Vývojáři v Obsidian Entertainment připravují novou hru The Outer Worlds 2 a nyní představují první trailer k ní. Ten je ale poněkud odlišný od typických trailerů. Dělá si z nich totiž legraci, a tedy i ze samotných vývojářů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvedl tři vodní chladiče s RGB osvětlením Corsair uvedl tři vodní chladiče s RGB osvětlením
Společnost Corsair přidala do svého výrobního programu tři nové vodní chladiče. Nesou názvy H55 RGB, H100 RGB a H150 RGB, přičemž pak mohou mít jeden až tři 120mm ventilátory. Pochopitelně nechybí ani módní osvětlení RGB.
18.6.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel DG2 má zaútočit spíše na NVIDIA GA104 a AMD Navi 22 Intel DG2 má zaútočit spíše na NVIDIA GA104 a AMD Navi 22
Známý leaker Tum Apisak zveřejnil nové informace o grafických čipech Intel DG2, a to konkrétně dosud neznámé verzi vybavené 448 jádry EU. Jde tak o mírně osekanou plnou verzi. Jaký má výkon?
18.6.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V Číně se letos do května vyrobilo už na 140 miliard čipů V Číně se letos do května vyrobilo už na 140 miliard čipů
Data čínské vlády ukazují na prudce se zvyšující výrobu místních firem produkujících počítačové čipy. Pokud jde o dosavadní období roku mezi lednem a květnem, vyrobilo se již na 140 miliard čipů. 
18.6.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů