www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ambidextrous Computing: pro všechny případy

AMD Ambidextrous Computing: pro všechny případy
, , aktualita
Společnost AMD ukázala svou nejnovější roadmap, která ukazuje další propojení systémů x86 a ARM, což samo AMD nazývá Ambidextrous Computing. Jedním z hlavních produktů se také mají stát 64bitové procesory ARM pro výkonné systémy.
K oblíbeným
reklama
Nová roadmap AMD se týká nejbližší budoucnosti i střednědobého výhledu. Dle svých slov chce AMD vytěžit to nejlepší ze světů procesorů x86 a ARM a stvořit jeden ekosystém Ambidextrous Computing. Zajímavá by měla být především 64bitová jádra ARM, které AMD chce vyvíjet pro vysoce výkonné systémy a rychle rostoucí trhy.

Pro příští rok si tak AMD chystá vylepšená procesorová jádra Puma+, což jsou x86, ale také celé nové rodiny 20nm APU a SoC schované za projekt SkyBridge. Mají to být světově první pinově kompatibilní procesory ARM a x86, přičemž přijde také jejich 64bitová varianta založená na jádře ARM Cortex-A57 a architektuře HSA (Heterogeneous System Architecture). Dále se zde uplatní grafika GCN a AMD Secure Technology s PSP (Platform Security Processor).

V roce 2016 se představí také architektura AMD K12, což ovšem není přímý pokračovatel Bulldozerů a Piledriverů, čili procesorů x86, ale architektura pro 64bitové procesory založené na jádře ARM, které slibují vysoký výkon a nízkou spotřebu. První K12 tedy mají přijít na trh v roce 2016 a na technické podrobnosti si budeme muset ještě počkat.

AMD se tedy chce daleko více zaměřit na trh s procesory ARM a říká, že kombinovaný trh s procesory ARM a x86 má v roce 2017 dosáhnout 85 miliard USD. Záměrem firmy je tedy mít schopnost pokrýt celý tento trh, aby se zbavila závislosti na architektuře x86, kde je vedoucí společností Intel.

Při této příležitosti byl také poprvé veřejně prezentován 64bitový procesor AMD Opteron ze série A "Seattle", který je postaven na architektuře ARM. Na něm běžel linuxový systém odvozený z Fedora Project

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala