www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ambidextrous Computing: pro všechny případy

AMD Ambidextrous Computing: pro všechny případy
, , aktualita
Společnost AMD ukázala svou nejnovější roadmap, která ukazuje další propojení systémů x86 a ARM, což samo AMD nazývá Ambidextrous Computing. Jedním z hlavních produktů se také mají stát 64bitové procesory ARM pro výkonné systémy.
K oblíbeným
reklama
Nová roadmap AMD se týká nejbližší budoucnosti i střednědobého výhledu. Dle svých slov chce AMD vytěžit to nejlepší ze světů procesorů x86 a ARM a stvořit jeden ekosystém Ambidextrous Computing. Zajímavá by měla být především 64bitová jádra ARM, které AMD chce vyvíjet pro vysoce výkonné systémy a rychle rostoucí trhy.

Pro příští rok si tak AMD chystá vylepšená procesorová jádra Puma+, což jsou x86, ale také celé nové rodiny 20nm APU a SoC schované za projekt SkyBridge. Mají to být světově první pinově kompatibilní procesory ARM a x86, přičemž přijde také jejich 64bitová varianta založená na jádře ARM Cortex-A57 a architektuře HSA (Heterogeneous System Architecture). Dále se zde uplatní grafika GCN a AMD Secure Technology s PSP (Platform Security Processor).

V roce 2016 se představí také architektura AMD K12, což ovšem není přímý pokračovatel Bulldozerů a Piledriverů, čili procesorů x86, ale architektura pro 64bitové procesory založené na jádře ARM, které slibují vysoký výkon a nízkou spotřebu. První K12 tedy mají přijít na trh v roce 2016 a na technické podrobnosti si budeme muset ještě počkat.

AMD se tedy chce daleko více zaměřit na trh s procesory ARM a říká, že kombinovaný trh s procesory ARM a x86 má v roce 2017 dosáhnout 85 miliard USD. Záměrem firmy je tedy mít schopnost pokrýt celý tento trh, aby se zbavila závislosti na architektuře x86, kde je vedoucí společností Intel.

Při této příležitosti byl také poprvé veřejně prezentován 64bitový procesor AMD Opteron ze série A "Seattle", který je postaven na architektuře ARM. Na něm běžel linuxový systém odvozený z Fedora Project

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware
Pokud bych si mohl tipnout, zda Cyberpunk 2077 bude hardwarově méně, či více náročná hra, sázel bych spíše na to druhé. Ve skutečnosti je ale studio CD Projekt Red v tomto ohledu pozoruhodně mírné. Posuďte sami. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM
Postupem času se k nám budou dostávat nové a nové informace o chystaných kartách Radeon RX 6000 a nyní tu jsou další střípky o dvou GPU. První Navi 21, čili ono očekávané "velké Navi" slibuje 16 GB paměti a slabší Navi 22 pak 12 GB. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
GeForce RTX 3090 od Gigabyte rozebrána, jak vypadá pod kapotou? GeForce RTX 3090 od Gigabyte rozebrána, jak vypadá pod kapotou?
GeForce RTX 3090 bude v prodeji od tohoto čtvrtka, takže není divu, že už se množí informace o tomto novém hi-endu pro PC. Podívat se můžeme také na zpracování verze od firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře