www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Arctic Islands: celková obměna grafických čipů

AMD Arctic Islands: celková obměna grafických čipů
, , aktualita
Prezidentka a CEO společnosti AMD Lisa Su potvrdila, že v příštích kvartálech bude aktualizováno celé AIB a OEM portfolio firmy, které se týká grafických karet. Měl by tedy nastat konec přeznačování a recyklace.
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD bylo vyčítáno že v tomto roce přinesla jen málo opravdových grafických novinek. To na rozdíl od NVIDIE, která v tomto a minulém roce postupně vypouštěla zbrusu nové čipy generace Maxwell. AMD má tak v současnosti jen dva moderní čipy architektury GCN 1.2, a to Fiji a Tonga (Antigua), zatímco ostatní jsou verze 1.1 nebo i 1.0. Některé Radeony tak už potřetí zrecyklovaly stará GPU. AMD by ale za tím mělo udělat tlustou čáru a přinést pro všechny nové grafické karty generace Arctic Islands zbrusu nová GPU.


)


Lisa Su také uvedla, že nová (nebo spíše staronová) divize Radeon Technologies Group byla zřízena proto, aby se upevnila pozice AMD na tradičních trzích s grafickými kartami, a to OEM a AIB (Add-in-Board), který nás zajímá především. AMD přitom má kompletně vyměnit nabídku karet na obou těchto trzích, což je pro upevnění jeho pozice jistě velice vhodný krok. Lisa Su si také uvědomuje, že poptávku po výkonných kartách bude v příštích letech posilovat především nový trh s virtuální realitou, čili headsety Oculus Rift a podobné, a tedy i proto byla opět zřízena samostatná grafická divize, která byla v posledních letech včleněna do jednoho celku společně s procesorovou divizí.

V rozhovoru s analytiky byla Lisa Su také velice sebevědomá a slibovala další růst své firmy na grafickém trhu i v dalších následujících čtvrtletích. Vedle toho sdělila onu důležitou věc, že "uvidíme, jak AMD v příštích kvartálech obmění celé své portfolio (grafických čipů)". Je tedy možné, že všechny nové grafické karty chystané na příští rok budou vyráběny procesem FinFET, i když na to nelze spoléhat. Stále zůstává otázka, zda AMD použije 16nm technologii TSMC nebo 14nm firem GlobalFoundries/Samsung. To by ale mělo brzy vyjít najevo, přičemž by bylo logické předpokládat, že 16nm proces bude stejně jako u NVIDIE použit na výrobu nových GPU a 14nm budou nová CPU s architekturou Zen.

AMD také mluví o 3. generaci GCN, což je trošku zavádějící. Existují totiž tři známé verze GCN, a to GCN 1.0 (HD 7000), GCN 1.1 (R9 290), GCN 1.2 (R9 285, R9 380, R9 Fury X, R9 Fury a R9 Nano). Dle AMD ale zatím dorazily na trh jen dvě generace GCN, čili ta třetí v podobě Arctic Islands má být nová a zatím bývá označována jako GCN 2.0.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek