www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri
, , aktualita
Není žádné tajemství, že AMD na Computexu přinejmenším poodhalí 7. generaci svých APU, která by měla být poslední 28nm a založená na architektuře Bulldozer. I přesto ale firma slibuje, že oproti Kaveri se dočkáme až 50 % výkonu navíc.
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD v posledních letech nezbylo, než se snažit vymačkat z 28nm výrobního procesu maximum, neboť nic jiného pro její APU a GPU nebylo k dispozici. To samé ostatně musela dělat i NVIDIA, které se povedlo přinést na trh pozoruhodně efektivní generaci Maxwell, která umožnila poprvé dostat desktopové GPU i do notebooků. Nyní se ale na nás chystají APU generace Bristol Ridge, což je již sedmá v pořadí, která poprvé využije paměti DDR4 a také procesorovou patici AM4, pro niž budou určeny i první 14nm procesory generace Zen. Desktopové verze také jako první představí procesorová jádra Excavator, neboť na desktopech jsme se naposled setkali s APU Kaveri (5. generace), zatímco Carrizo (6. generace s Excavatory) je k dispozici pouze v mobilní podobě.

Nyní se již na web dostaly první slidy z prezentace firmy AMD týkající se Bristol Ridge, dle nichž budou tato APU oficiálně uvedena na trh v době Computexu, takže již za několik dní. Zajímavý je především druhý obrázek, kde se dočteme o 50% navýšení výkonu oproti Kaveri. Právě v desktopovém světě je to ještě zajímavější vzhledem k tomu, že v něm Carrizo neznáme, a tak jde opravdu o 50% skok, alespoň dle slibů firmy AMD. To se pochopitelně týká pouze procesorových jader a jejich výpočetní síly měřené v renderovacím Cinebench R15.

Mnoho uživatelů ale bude zajímat spíše výkon iGPU Radeon, který již v posledních letech začal za Intelem pokulhávat. Srovnáváme zde ale APU především s GPU Intel Iris Pro, které nejsou nikdy součástí procesorů, jež by mohly desktopovým APU konkurovat cenou. Zde bychom mohli očekávat nějakých 20 procent výkonu navíc oproti Carrizu. Pak AMD ještě využilo pro srovnání procesor Core i7-6500U, jenž je vybaven iGPU řady HD Graphics 520. Jde o řešení s výkonem cca 400 GFLOPS a dle grafu s výkonem ve 3DMarku by tak Bristol Ridge mohly být ve hrách o polovinu rychlejší. Ani pak ale s největší pravděpodobností nedosáhnou na výkon nejlepších iGPU od Intelu.

Server wccftech přinesl informace zatím o šesti nových APU pro socket AM4, jež mají být všechna kupodivu ocejchována buď 65W nebo 35W TDP. Ještě Kaveri byly k dispozici i v 95W verzích jako nejvýkonnější modely, ale nakonec není vyloučeno, že se jich nakonec také nedočkáme.

Ten nejlepší model má být vybaven jako obvykle dvěma dvoujádrovými moduly na taktu 3,7 až 4,2 GHz, dále 2 MB L2 cache (L3 tu není žádná) a pak 512 Stream procesory v grafice Radeon R7. Pro porovnání, model A10-7890K z generace Kaveri (či Kaveri Refresh aka Godavari), má takt CPU jader 4,1 až 4,3 GHz a grafiku se stejným počtem shaderů. Podivný je tu údaj o pouhých 2 MB L2 cache, neboť takový objem mají ty lepší Kaveri na jedno dvoujádro, takže celkově 4 MB. Nejspíše tomu tak ale bude i zde, i když zdroj mluví jinak. Výhodou pro Bristol Ridge bude použití 2400MHz pamětí DDR3 oproti 2133MHz DDR3, což poskytne především integrovanému GPU vyšší datovou propustnost, kterou tak moc potřebuje.

Po Bristol Ridge už mají následovat Raven Ridge, první APU založená na 14nm architektuře Zen a nejspíš 4. generaci GCN.


Označení
Radeon
TDP
Výpočetní jednotky
CPU jádra
Max/výchozí takt CPU
L2 Cache
CU / počet shaderů
?
R7
65W
12
4
4,2 GHz / 3,7 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
35W
12
4
3,8 GHz / 2,9 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
65W
10
4
3,8 GHz / 3,5 GHz
2 MB
6 / 384
?
R7
35W
10
4
3,5 GHz / 2,8 GHz
2 MB
6 / 384
?
R5
65W
6
2
3,8 GHz / 3,5 GHz
1 MB
4 / 256
?
R5
35W
6
2
3,4 GHz / 3,0 GHz
1 MB
4 / 256


Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala