www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri

AMD Bristol Ridge slibují 150% výkonu generace Kaveri
, , aktualita
Není žádné tajemství, že AMD na Computexu přinejmenším poodhalí 7. generaci svých APU, která by měla být poslední 28nm a založená na architektuře Bulldozer. I přesto ale firma slibuje, že oproti Kaveri se dočkáme až 50 % výkonu navíc.
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD v posledních letech nezbylo, než se snažit vymačkat z 28nm výrobního procesu maximum, neboť nic jiného pro její APU a GPU nebylo k dispozici. To samé ostatně musela dělat i NVIDIA, které se povedlo přinést na trh pozoruhodně efektivní generaci Maxwell, která umožnila poprvé dostat desktopové GPU i do notebooků. Nyní se ale na nás chystají APU generace Bristol Ridge, což je již sedmá v pořadí, která poprvé využije paměti DDR4 a také procesorovou patici AM4, pro niž budou určeny i první 14nm procesory generace Zen. Desktopové verze také jako první představí procesorová jádra Excavator, neboť na desktopech jsme se naposled setkali s APU Kaveri (5. generace), zatímco Carrizo (6. generace s Excavatory) je k dispozici pouze v mobilní podobě.

Nyní se již na web dostaly první slidy z prezentace firmy AMD týkající se Bristol Ridge, dle nichž budou tato APU oficiálně uvedena na trh v době Computexu, takže již za několik dní. Zajímavý je především druhý obrázek, kde se dočteme o 50% navýšení výkonu oproti Kaveri. Právě v desktopovém světě je to ještě zajímavější vzhledem k tomu, že v něm Carrizo neznáme, a tak jde opravdu o 50% skok, alespoň dle slibů firmy AMD. To se pochopitelně týká pouze procesorových jader a jejich výpočetní síly měřené v renderovacím Cinebench R15.

Mnoho uživatelů ale bude zajímat spíše výkon iGPU Radeon, který již v posledních letech začal za Intelem pokulhávat. Srovnáváme zde ale APU především s GPU Intel Iris Pro, které nejsou nikdy součástí procesorů, jež by mohly desktopovým APU konkurovat cenou. Zde bychom mohli očekávat nějakých 20 procent výkonu navíc oproti Carrizu. Pak AMD ještě využilo pro srovnání procesor Core i7-6500U, jenž je vybaven iGPU řady HD Graphics 520. Jde o řešení s výkonem cca 400 GFLOPS a dle grafu s výkonem ve 3DMarku by tak Bristol Ridge mohly být ve hrách o polovinu rychlejší. Ani pak ale s největší pravděpodobností nedosáhnou na výkon nejlepších iGPU od Intelu.

Server wccftech přinesl informace zatím o šesti nových APU pro socket AM4, jež mají být všechna kupodivu ocejchována buď 65W nebo 35W TDP. Ještě Kaveri byly k dispozici i v 95W verzích jako nejvýkonnější modely, ale nakonec není vyloučeno, že se jich nakonec také nedočkáme.

Ten nejlepší model má být vybaven jako obvykle dvěma dvoujádrovými moduly na taktu 3,7 až 4,2 GHz, dále 2 MB L2 cache (L3 tu není žádná) a pak 512 Stream procesory v grafice Radeon R7. Pro porovnání, model A10-7890K z generace Kaveri (či Kaveri Refresh aka Godavari), má takt CPU jader 4,1 až 4,3 GHz a grafiku se stejným počtem shaderů. Podivný je tu údaj o pouhých 2 MB L2 cache, neboť takový objem mají ty lepší Kaveri na jedno dvoujádro, takže celkově 4 MB. Nejspíše tomu tak ale bude i zde, i když zdroj mluví jinak. Výhodou pro Bristol Ridge bude použití 2400MHz pamětí DDR3 oproti 2133MHz DDR3, což poskytne především integrovanému GPU vyšší datovou propustnost, kterou tak moc potřebuje.

Po Bristol Ridge už mají následovat Raven Ridge, první APU založená na 14nm architektuře Zen a nejspíš 4. generaci GCN.


Označení
Radeon
TDP
Výpočetní jednotky
CPU jádra
Max/výchozí takt CPU
L2 Cache
CU / počet shaderů
?
R7
65W
12
4
4,2 GHz / 3,7 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
35W
12
4
3,8 GHz / 2,9 GHz
2 MB
8 / 512
?
R7
65W
10
4
3,8 GHz / 3,5 GHz
2 MB
6 / 384
?
R7
35W
10
4
3,5 GHz / 2,8 GHz
2 MB
6 / 384
?
R5
65W
6
2
3,8 GHz / 3,5 GHz
1 MB
4 / 256
?
R5
35W
6
2
3,4 GHz / 3,0 GHz
1 MB
4 / 256


Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře