www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge vypuštěny, zatím ale jen jako FP4

AMD Bristol Ridge vypuštěny, zatím ale jen jako FP4
, , aktualita
Společnost AMD slíbila na dnešní den představení nových APU Bristol Ridge, což slíbila, ale zatím se to týká pouze mobilních modelů. Ty desktopové ale mají již brzy následovat, a tak se podívejme alespoň na APU pro FP4.
K oblíbeným
reklama
Bristol Ridge tvoří sedmou generaci APU od firmy AMD, která v mobilním světě měla předchůdce v podobě Carrizo, ovšem desktopová APU v podstatě zamrzla na generaci Kaveri. Stále jde o 28nm čipy s CPU vycházejících z původních Bulldozerů, ale AMD slibuje, že se podařilo z daných technologií vymáčknout maximum a nezanedbatelně zvýšit celkový výkon. Pro mobilní počítače AMD slibuje také jako obvykle delší výdrž na baterie a nová integrovaná grafická jádra AMD Radeon M400.

Oproti generaci Carrizo má mobilní Bristol Ridge nabídnout o 37 % výkonnější grafiku a o 10 % rychlejší procesorovou část, což by svádělo k aplikaci na desktopová APU, kde by měl být kvůli přeskočení Carriza rozdíl ještě větší. Jenomže tu existuje více faktorů a zatímco mobilní APU jsou omezen spíše celkovým TDP, tak ta desktopová už dlouho z hlediska grafického výkonu narazila na strop v podobě chabé propustnosti pamětí DDR3. Nová generace sice už využije DDR4 ale je otázka, do jaké míry pomůže pár set MHz navíc. Spíše by to chtělo kompletní změnu paměťového systému nebo alespoň zakomponování rychlé cache ve stylu Intel Iris Pro, což zatím nehrozí. 28nm APU jsou prostě výběhové zboží.

Mohli bychom očekávat alespoň výrazně vyšší výkon procesorových jader Excavator, jak ukazuje tento graf, a to právě mezi desktopovými APU, kde generace Carrizo neexistuje. Raději bychom ale asi brali oněch 37 % grafického výkonu navíc jako u mobilních APU, kde AMD srovnává starší FX-8800P se zbrusu novým FX-9830P. Podívejme se na ně.

Jádra Excavator mají celkem 2 MB sdílené L2 cache a žádnou L3 cache, což zůstalo stejné. FX-8800P je provozuje na 2,1 až 3,4 GHz a má 512shaderový Radeon R7 na 800 MHz při TDP 35 W. Oproti tomu model FX-9830P se stejným TDP nabídne takty procesorových jader 3 až 3,7 GHz, což je velice slušné zlepšení, ovšem o specifikacích jeho integrovaného Radeonu se z tabulky moc nedozvíme. Naštěstí tu jsou i jiné zdroje, dle nichž se využije 8, 6 nebo 4 CU (čili 512, 384 a 256 shaderů) s taktem 600 až 900 MHz. Konfigurace iGPU se tak nejspíše nezměnila na rozdíl od taktu, neboť pro FX-9830P platí 8 CU a 900 MHz.

Zvláště zajímavé jsou pak nízkospotřebové verze, jako je FX 9800P. Je to stejně vybavené čtyřjádro jako FX 9830P, ale s takty CPU 2,7 až 3,6 GHz, 758MHz grafikou a podporou DDR4-1866 namísto DDR4-2400, což není na 15W APU vůbec špatné.

Nyní si zbývá už jen počkat, co předvedou desktopové verze.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro
V malém provedení se na trh chystají počítače ZBOX QX Series, které jsou vybaveny hardwarem pro pracovní stanice. Ten bude založen na procesorech Intel Xeon a grafických kartách NVIDIA Quadro s až 16 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Doplněno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HP koupil superpočítačového specialistu Cray HP koupil superpočítačového specialistu Cray
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto
Téměř 113 tisíc hackerů není nadšeno z událostí posledních dnů. Jejich účty na fóru Ogusers.com totiž bylo hacknuty a nyní se sami stali terči těch samých útoků, které zkouší na mnoho jiných obětí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma
Společnost Ubisoft se rozhodla nás potěšit hrou zdarma, a to konkrétně titulem Steep, který si můžeme na její platformě "vyzvednout" do středy. Tentokrát budou potěšeni fanoušci extrémních zimních sportů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek