www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge vypuštěny, zatím ale jen jako FP4

AMD Bristol Ridge vypuštěny, zatím ale jen jako FP4
, , aktualita
Společnost AMD slíbila na dnešní den představení nových APU Bristol Ridge, což slíbila, ale zatím se to týká pouze mobilních modelů. Ty desktopové ale mají již brzy následovat, a tak se podívejme alespoň na APU pro FP4.
K oblíbeným
reklama
Bristol Ridge tvoří sedmou generaci APU od firmy AMD, která v mobilním světě měla předchůdce v podobě Carrizo, ovšem desktopová APU v podstatě zamrzla na generaci Kaveri. Stále jde o 28nm čipy s CPU vycházejících z původních Bulldozerů, ale AMD slibuje, že se podařilo z daných technologií vymáčknout maximum a nezanedbatelně zvýšit celkový výkon. Pro mobilní počítače AMD slibuje také jako obvykle delší výdrž na baterie a nová integrovaná grafická jádra AMD Radeon M400.

Oproti generaci Carrizo má mobilní Bristol Ridge nabídnout o 37 % výkonnější grafiku a o 10 % rychlejší procesorovou část, což by svádělo k aplikaci na desktopová APU, kde by měl být kvůli přeskočení Carriza rozdíl ještě větší. Jenomže tu existuje více faktorů a zatímco mobilní APU jsou omezen spíše celkovým TDP, tak ta desktopová už dlouho z hlediska grafického výkonu narazila na strop v podobě chabé propustnosti pamětí DDR3. Nová generace sice už využije DDR4 ale je otázka, do jaké míry pomůže pár set MHz navíc. Spíše by to chtělo kompletní změnu paměťového systému nebo alespoň zakomponování rychlé cache ve stylu Intel Iris Pro, což zatím nehrozí. 28nm APU jsou prostě výběhové zboží.

Mohli bychom očekávat alespoň výrazně vyšší výkon procesorových jader Excavator, jak ukazuje tento graf, a to právě mezi desktopovými APU, kde generace Carrizo neexistuje. Raději bychom ale asi brali oněch 37 % grafického výkonu navíc jako u mobilních APU, kde AMD srovnává starší FX-8800P se zbrusu novým FX-9830P. Podívejme se na ně.

Jádra Excavator mají celkem 2 MB sdílené L2 cache a žádnou L3 cache, což zůstalo stejné. FX-8800P je provozuje na 2,1 až 3,4 GHz a má 512shaderový Radeon R7 na 800 MHz při TDP 35 W. Oproti tomu model FX-9830P se stejným TDP nabídne takty procesorových jader 3 až 3,7 GHz, což je velice slušné zlepšení, ovšem o specifikacích jeho integrovaného Radeonu se z tabulky moc nedozvíme. Naštěstí tu jsou i jiné zdroje, dle nichž se využije 8, 6 nebo 4 CU (čili 512, 384 a 256 shaderů) s taktem 600 až 900 MHz. Konfigurace iGPU se tak nejspíše nezměnila na rozdíl od taktu, neboť pro FX-9830P platí 8 CU a 900 MHz.

Zvláště zajímavé jsou pak nízkospotřebové verze, jako je FX 9800P. Je to stejně vybavené čtyřjádro jako FX 9830P, ale s takty CPU 2,7 až 3,6 GHz, 758MHz grafikou a podporou DDR4-1866 namísto DDR4-2400, což není na 15W APU vůbec špatné.

Nyní si zbývá už jen počkat, co předvedou desktopové verze.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek