www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile

AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile
, , aktualita
Společnost AMD si chystá jistou technologii Ryzen Accelerated Memory Profile (RAMP), která se uplatní až na platformě s paticí AM5 a s paměťmi DDR5. Půjde tu o obdobu konkurenční Intel XMP 3.0. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen Accelerated Memory Profile (RAMP) tak v podstatě nastoupí za profily A-XMP používané s paměťmi DDR4. Bude určena pro desky s paticí AM5 a procesory s podporou DDR5, čili generaci Ryzen 7000 "Raphael", ale mohly by to být případně i desktopová APU Ryzen 6000 "Rembrandt", které také mají podporu pamětí DDR5 (a LPDDR5).
 
 
Předběžnou podporu AMD RAMP už přidala také betaverze 7.17 softwaru HWiNFO. RAMP by měla být spojena přímo s platformou AM5, čili v noteboocích ji asi očekávat nemůžeme. Půjde přitom prostě o obdobu Intel XMP 3.0, čili paměťových profilů, které nám umožní si snadno nastavit takové takty s příslušným časováním a napájecím napětím, pro něž jsou dané moduly připraveny a s nimiž by měly fungovat zcela bez problémů. 
 
Lze očekávat, že RAMP může vycházet z nabídky XMP, ale zároveň by zde AMD mělo výrobcům paměťových modulů umožnit to, aby tvořili zvláštní profily i čistě pro Ryzeny. To se jako zákazníci pochopitelně dozvíme ze specifikací.
 
AMD mezitím může jen doufat, že paměti DDR5 se do nástupu procesorů Ryzen 7000 už na trhu rozšíří, dodávky stoupnou a jejich cena naopak klesne. Nyní už sice je možné na trhu sehnat moduly DDR5 DIMM, ovšem vybírat si zatím moc nemůžeme (nedostatek napájecích PMIC pro moduly stále trvá) a jejich ceny jsou oproti DDR4, které navíc v posledních týdnech zlevňují, stále ještě velice vysoké. Ale za půl roku může být situace už velice odlišná, i když to neplatí pro mobilní Ryzen 6000 "Rembrandt", jež mají v nových modelech notebooků přijít na trh už v únoru. Ale v jejich případě zase už asi většinou nepůjde o paměťové moduly, jako spíše o integraci DDR5 přímo na základní desku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek