www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile

AMD chystá pro DDR5 technologii Ryzen Accelerated Memory Profile
, , aktualita
Společnost AMD si chystá jistou technologii Ryzen Accelerated Memory Profile (RAMP), která se uplatní až na platformě s paticí AM5 a s paměťmi DDR5. Půjde tu o obdobu konkurenční Intel XMP 3.0. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen Accelerated Memory Profile (RAMP) tak v podstatě nastoupí za profily A-XMP používané s paměťmi DDR4. Bude určena pro desky s paticí AM5 a procesory s podporou DDR5, čili generaci Ryzen 7000 "Raphael", ale mohly by to být případně i desktopová APU Ryzen 6000 "Rembrandt", které také mají podporu pamětí DDR5 (a LPDDR5).
 
 
Předběžnou podporu AMD RAMP už přidala také betaverze 7.17 softwaru HWiNFO. RAMP by měla být spojena přímo s platformou AM5, čili v noteboocích ji asi očekávat nemůžeme. Půjde přitom prostě o obdobu Intel XMP 3.0, čili paměťových profilů, které nám umožní si snadno nastavit takové takty s příslušným časováním a napájecím napětím, pro něž jsou dané moduly připraveny a s nimiž by měly fungovat zcela bez problémů. 
 
Lze očekávat, že RAMP může vycházet z nabídky XMP, ale zároveň by zde AMD mělo výrobcům paměťových modulů umožnit to, aby tvořili zvláštní profily i čistě pro Ryzeny. To se jako zákazníci pochopitelně dozvíme ze specifikací.
 
AMD mezitím může jen doufat, že paměti DDR5 se do nástupu procesorů Ryzen 7000 už na trhu rozšíří, dodávky stoupnou a jejich cena naopak klesne. Nyní už sice je možné na trhu sehnat moduly DDR5 DIMM, ovšem vybírat si zatím moc nemůžeme (nedostatek napájecích PMIC pro moduly stále trvá) a jejich ceny jsou oproti DDR4, které navíc v posledních týdnech zlevňují, stále ještě velice vysoké. Ale za půl roku může být situace už velice odlišná, i když to neplatí pro mobilní Ryzen 6000 "Rembrandt", jež mají v nových modelech notebooků přijít na trh už v únoru. Ale v jejich případě zase už asi většinou nepůjde o paměťové moduly, jako spíše o integraci DDR5 přímo na základní desku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zaměstnanec AMD potvrzuje, Navi 24 z RX 6500 XT je hlavně pro mobilní APU Zaměstnanec AMD potvrzuje, Navi 24 z RX 6500 XT je hlavně pro mobilní APU
To, co zaznělo včera v naší diskuzi, bylo potvrzeno jedním ze zaměstnanců firmy AMD. Grafický čip Navi 24, který se ocitl i na tolik kritizované kartě Radeon RX 6500 XT, patří především po bok mobilních Rembrandtů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel získal pro svý bitcoinový ASIC první zákazníky Intel získal pro svý bitcoinový ASIC první zákazníky
Intel sám ještě nepředstavil svůj ASIC s kódovým označením Bonanza Mine, o němž se přímo od něj dozvíme více až 23. února. Nyní se ale dozvídáme něco o tom, pro koho bude tento hardware určen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel v irské Fab 34 dosáhl důležitého milníku v nasazení 7nm procesu Intel v irské Fab 34 dosáhl důležitého milníku v nasazení 7nm procesu
Už v roce 2019 začal Intel realizovat svůj plán na rozšíření své výroby v irském Leixlip, a to s cílem spustit později výrobu pomocí 7nm procesu, který je nyní označován jako Intel 4. Přípravy pokračují dle 4letého plánu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Přetaktovaný Intel Core i3-12300 rozdrtil rekord 4jádrových CPU v počítání pí Přetaktovaný Intel Core i3-12300 rozdrtil rekord 4jádrových CPU v počítání pí
Procesory Alder Lake je možné na vhodných základních deskách přetaktovat i ve verzích s uzamčeným násobičem. Core i3-12300 byl takto vyhnán na frekvenci více než 5,4 GHz a ustanovil nový rekord v počítání čísla pí mezi 4jádrovými CPU.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Radeon RX 6500 XT v testech, zavládlo zklamání Radeon RX 6500 XT v testech, zavládlo zklamání
Recenze nové karty AMD Radeon RX 6500 XT se dostaly na svět a lze říci, že dle očekávání mají jejich autoři k nadšení velice daleko. Jde tu přitom o kombinaci více faktorů ovlivněných stavem dnešního trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů