www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD dnes představí nová APU Ryzen 4000G, ale pouze pro OEM

AMD dnes představí nová APU Ryzen 4000G, ale pouze pro OEM
, , aktualita
Už před řadou dní se mluvilo o tom, že si AMD na tento den chystá představení APU Renoir pro desktopy, což se nyní už zcela provalilo včetně informace, že nakonec nepůjde o čipy, které si pořídíme samostatně v obchodech. Alespoň zatím ne.
K oblíbeným
reklama
Podrobné informace zatím sdělit nemůžeme, neboť podléhají embargu, ale to hlavní už stejně koluje Internetem, a nemá tak smysl dále mlčet. Desktopová APU Renoir budou ohlášena zatím pouze jako OEM produkty, což znamená, že už nemá smysl řešit jejich cenu. K dispozici budou (zatím) jen v hotových počítačích a ne jako samostatné procesory.
 
 
AMD se tak vyhnulo tomu, aby muselo navenek řešit právě otázku ceny ve vztahu k CPU Matisse, která snad ani nemá uspokojivé řešení. Dosavadní APU nabízela vždy maximálně čtyři fyzická jádra, a tak se mohla počítat v tomto ohledu jako low-end, a to i vzhledem ke své omezené kapacitě L3 cache. Nové Renoir ale mají osm jader, dobře se taktujíslušný výkon a dosud nejvýkonnější integrované GPU, které AMD nabídlo. 
 
Stále ale jde o APU, které ze své podstaty patří spíše do levnějších počítačů bez samostatné grafiky, ovšem aby neohrožovalo osmijádrové procesory Ryzen, musela by se cena těch nejlepších modelů, respektive konkrétně Ryzenu 7 4700G, pohybovat alespoň kolem 300 dolarů. 
 
Právě i proto AMD připravuje APU se zpožděním oproti CPU, a to s ohledem na architekturu a především výrobní proces. Jedná se totiž v případě Renoir o monolity s cca dvojnásobnou velikostí oproti 7nm čipletům a větší čip vždy představuje vyšší náklady na výrobu vzhledem ke zvýšené pravděpodobnosti, že bude vyroben s chybou. A ta zrovna v případě APU bude na rozdíl od GPU nejspíše znamenat znehodnocení celého čipu. I to tak hraje proti nízkým cenám APU a pak má smysl je vyrábět až v době, kdy se dá předpokládat vyšší výtěžnost použitého procesu. 
 
AMD přitom nevylučuje, že desktopové Renoir později dorazí i jako samostatně prodávaná APU, ale o tomto tématu se zatím nic nedozvíme. Co se týče nabídky, pak ta se bude točit především kolem třech modelů: Ryzen 7 4700G, Ryzen 5 4600G a Ryzen 3 4300G, které budou mít pak i své úsporné verze s označením GE. Později si o nich povíme víc.
 
Desktopová AMD Ryzen APU

Jádra/vlákna Základní takt Turbo TDP Compute Unit Takt GPU
Ryzen 7 4700G
8C/16T
3,6 GHz
4,4 GHz
65W
8
2,10 GHz
Ryzen 7 4700GE
8C/16T
3,1 GHz
4,3 GHz
35W
8
2,00 GHz
Ryzen 5 4600G
6C/12T
3,7 GHz
4,2 GHz
65W
7
1,90 GHz
Ryzen 5 4600GE
6C/12T
3,3 GHz
4,2 GHz
35W
7
1,90 GHz
Ryzen 3 4300G
4C/8T
3,8 GHz
4,0 GHz
65W
6
1,70 GHz
Ryzen 3 4300GE
4C/8T
3,5 GHz
4,0 GHz
35W
6
1,70 GHz
 
Zdroj: Videocardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uniklá roadmap ukazuje na 6nm CPU Ryzen 6000, co přinese Zen 4? Uniklá roadmap ukazuje na 6nm CPU Ryzen 6000, co přinese Zen 4?
Nyní už opravdu můžeme počítat s tím, že příští desktopové procesory firmy AMD nebudou 5nm a nevyužijí ještě paměti DDR5 a nová jádra Zen 4. Mezi Vermeer a Raphael se tlačí generace Warhol. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3 SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3
Architektura RISC-V je vnímána především jako konkurence pro ARM a my s ní máme spojenu také společnost SiFive, která dokončila návrh velice zajímavého čipu pro 5nm výrobní proces firmy TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky
S největší pravděpodobností těžaři kryptoměn stojí za podvodným svoláváním grafických karet v Číně, před nímž varuje společnost AMD i její AIB partner XFX. Těžaři zde cílí na karty Radeon RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek